Paksi családi ház tervezése

Az engedélyezési terv elkészültéig

2011. november 17.

Alapkoncepció

„Az épületben lenne egy nagy nappali-konyha-étkező tér (~60m2 az irányméret), egy háló gardróbbal, fürdővel, egy pici dolgozó, 4 pici gyerekszoba fürdővel és külön wc-vel, és egy közös tér nekik, a nappalitól külön. Előszoba, wc, házt. helyiség, kazánhelyiség. Úgy számoltuk, hogy első igény alapján ez 190 nettó m2 lenne (természetesen gazdasági, tervezési, ergonómiai szempontok alapján ez módosítható).

A dupla garázst külön épületben képzeljük el egy tároló helyiséggel kibővítve. Az épület kétszintes lenne, a gyerekrészleget tervezzük az emeletre "küldeni".

Alacsonyenergiájú házat szeretnénk, falazat szempontjából nyitottak vagyunk a téglától eltérő megoldásokra, tisztességes ablakokat tervezünk, hővisszanyerős szellőztetést, a maradék fűtési igényt vizes vagy talajkollektoros hőszivattyúval gondoltuk megoldani (gáz, fa elvetve, ha van egyéb megoldás, arra is kíváncsiak vagyunk természetesen)."

Tervezési és kivitelezési árak

A kérdés adott: mennyiért vállalja az é z s é az engedélyezési és a teljeskörű kiviteli terv elkészítését? Nagyjából milyen kivitelezési négyzetméter árra lehet számítani?

Drágább lenne-e az épület, ha egyszintes lenne, és ha igen mennyivel?

A tervezésre adott árajánlatunkat közzétesszük azzal a kiegészítéssel amit mi magunk is hozzáfűztünk a megrendelők felé: "A díjak 5 részre vannak bontva: engedélyezési-, kivitelezési- (építész), statikai-, gépész- és villamos tervek díjaira. Amit egy épület megvalósításához mindenképp szükséges az az engedélyezési terv és valószínűleg a kiviteli terv statikája. Érdemes megfontolni, hogy kell -e az építész kiviteli terv és gépészeti kiviteli terv. Ezek nem mindig kellenek, lehet pl. az építészetből csak a csomópontokat elkészíteni, vagy a gépészetből pl. csak azokat a tervek, amik hatóságok felé kellenek, mint a gázterv és a víz-csatorna terv. Korábban is írtunk már arról, hogy Kell-e kiviteli terv a családi házakhoz?, ezt is érdemes átböngészni.

A kivitelezés árát ennyire kezdetleges stádiumban még nehéz megtippelni, 230 000 és 300 000 Ft/m2 közötti árat tudtunk előre vetíteni tekintettel a megrendelőink addig megismert igényeire. Ez az ár mehet lejjebb is (hamarosan ennek szemléltetésére be is mutatunk egy mintaházat!), de ahhoz az kell, hogy a kényelmi és esztétikai szempontok egy részét alárendeljük az árnak.

Mi sem gondoljuk, hogy 2-3 levélváltás alapján az érdeklődő már meg tud hozni egy milliós nagyságrendű döntést akár a tervezésre, akár a kivitelezésre vonatkozóan, ezért szoktuk vállalni azt, hogy még a konkrét megbízás előtt készítünk legalább egy vázlattervet, ami a további együttműködés és a szerződéses megbízás alapját képezi.

Így is lett, belevágtunk a tervezésbe, ami a megrendelőkkel való beszélgetéssel, levelezéssel és a helyszín felmérésével vette kezdetét. Augusztus elején kerestek meg minket és az engedélyezési terv készítésére vonatkozó szerződést csak rá egy hónappal kötöttük meg.

Tömegformálás

Hamar kiderült, hogy a megbízók először csak azért gondolkoztak kétszintes épületben, mert feltételezték, hogy az egyszintes drágább, de igazából nem szeretnének emeletet. Az építési szabályok sem diktáltak mást, a beépíthető területbe bőven elfér a tervezett nagyságú alapterület egyszintes megoldással is és a kivitelzési költséget is inkább az alaprajz és az épületszerkezeti megoldások befolyásolják, semmint a szintek száma, úgyhogy az emeletet el is vetettük.

A megbízók időközben a neten böngészve két olyan házat is találtak ami nekik nagyon tetszik, úgyhogy példának megmutatták nekünk. Mindkettőnek U-alakú az alaprajza. Mi az L alakot javasoltuk és ez jó döntésnek bizonyult. Előnye a másikhoz képest, hogy a belső terekhez kevesebb külső falfelület tartozik, ami a költségeket is csökkenti és az energiamérleg szempontjából is kedvező.

Kötelező főépítészi konzultáció

A kezdetektől tudtuk, hogy Pakson a helyi építési szabályzat előírása értelmében nem egyszerű tervtanács dönt a tervek jóváhagyásáról, hanem a főépítésszel kell megvitatni a tervezési koncepciót. Az egyeztetésre ezekkel a tervekkel érkeztünk, amik egyébként a második nekifutásra készített az első vázlattervek.

A képre kattintva megjelenik a tervrajz megjelenítő, ahol nagyobb méretben és több kép is látható!

családi ház tervezése

Horváth Andrással, akit 2010-ben Az év főépítészévé is választottak, a találkozó jól sikerült, tetszett neki az é z s é koncepció. Az 'L' alakú ház kifejezetten elnyerte tetszését és az alaprajzi elrendezést is dícsérte. A földszintes házat nehéz műfajnak tartja, mert könnyen egy nagy plecsni lesz belőle, de a főépítész úr szavaival élve „korukhoz képest nagyon intelligensen az 'L' alak felé mentek" így értelmes tetőforma adódott ki, és jó a ház tömege. A ház bejáratát kritizálta, hogy messze van a kaputól, de aztán belátta, hogy ez a telek adottságaiból jön. A tetőre semmit nem mondott, hogy zavarná, a fémlemez fedésű garázsra direkt rákérdeztem, hogy probléma -e esetleg, de azzal sincsen semmi gond. A nyugatias tájolású nappaliról mondta, hogy az előtető alatti nagy tolóajtós üvegfelületet is mindenképp árnyékolnunk kell majd szerinte, mert a késő délutáni nap telibe fogja sütni az előtető alatt is jelentős hőterhelést okozva. Továbbá javasolta, hogy tervezzünk kerítést is az épülethez és a kertbe telepítsünk diófákat. Az igényes építész a kerítésre is gondol, miközben az nem engedély köteles munka, tehát felrajzolni sem feltétlenül kell. A kerítésre vonatkozó koncepció készítését mi is a tervezés részének tekintjük, ebben az esetben azért nem gondolkodtunk a kocsi és gyalogos bejárat építészeti megformálásáról, mert az egyelőre még főként mezőgazdasági területen egy komolyabb kerítés felhúzását túlzásnak érezzük és a megrendelők maguk is csak egyszerű sövényt szeretnének.

Épületszerkezet

A külső teherhordó falazat 30 N+F Porotherm téglából és 20 cm grafitos EPS szigetelésből készül. A fa nyílászárók 2 rétegű hőszigetelő, low-E bevonatos üvegezéssel készülnek a teljes ablakra vonatkozó U-érték 1,3 W/m2K. Az épület sávalapot kap, a födém monolit vasbetonból készül, a fedélszék pedig hagyományos módon fából,a tető hajlásszöge 25 fok körüli. A főépület tetőhéjalása beton cserépből készül, míg az előtető és a garázstető fémlemezfedést kap. A garázs az épület termikus burkán kívül van, vagyis a 2 autó befogadására alkalmas 45 m2-es helyiséget nem fűtjük feleslegesen. A nettó lakóterület (tehát a garázs nélkül) 166 m2.

Íme az engedélyezési terv, kattints a képre, hogy megjelenjen a tervrajz megjelenítő!

családi ház tervezése

Gépészet

A gáz nem lesz bekötve és kémény sem lesz. Az épület fűtéséről, szükség esetén hűtéséről és a melegvíz készítéséről talajkollektoros víz/víz üzemű elektromos hőszivattyú fog gondoskodni, a hőleadás padló és mennyezetfűtéssel történik. Hővisszanyerős szellőztetés is lesz, ez egy olyan fajta plusz komfortot és jelentős fűtési energiamegtakarítást eredményez, amit mindenkinek ajánlani szoktunk.

Homlokzat változatok, helyiség kapcsolatok, nyílászárók

Az egyeztetésen rögzítettektől alapjaiban véve a továbbiakban sem tértünk el, de idő és energiaigényes pontosítások és módosítások természetesen még vártak ránk. Homlokzatváltozatokat készítettünk, agyaltunk a nyílászárók pontos méretén és elhelyezkedésén, finomítottunk a külső fal és tető kapcsolatán, megváltoztattuk a terasz felett lévő előtetőt, csiszoltunk a helyiségek elosztásán stb. Főépítész úr tanácsait megfogadva a kertben diófák is lesznek.

családi ház tervezése

Közművek

A megbízók teljes joggal vetették fel a kérdést, hogy közmű ügyben hol kell tartani az engedélyezési terv beadásakor, illetve nekik mi a teendőjük. A helyzet ebben az esetben szerencsére nem volt komplikált, egyszerűen meg kellett keresni a helyi villany és vízszolgáltatót. Az E-on Dél-Dunántúl a térképmásolatot kérte csak, illetve egy saját nyomtatványukat kellett kitölteni, az átfutási idő kevesebb, mint egy hét volt. A Paksi Vízmű Kft helyszínrajzot kért vagy magát az engterv doksit, a lényeg az, hogy fel kellett rajta tüntetni, hogy hova tervezzük a bekötést.

Kiviteli terv

Az engedélyezési tervet már átadtuk a megbízóknak, a munkát a kiviteli tervek készítésével fogjuk folytatni és természetesen arról is be fogunk számolni.

Nézd meg többi tervezési referencia munkánkat is!