A közelítő számítást vákuumcsöves napkollektorra készítettük el. A kollektorok természetéből adódóan olyan esetet nem tudsz kiválasztani, hogy minden hónapban a HMV igény 100 %-át kollektorral fedezed. Mi éves átlagban javaslunk 60 %-ot. Ennek magyarázatát a számítás utánra tartogatjuk. 

 

 

Lakók száma
A teljes HMV igény hány százalékát szeretnéd vákuumcsöves napkollektorral fedezni?
%   (Mi 60%-ot javaslunk.)
HMV készítéséhez szükséges hőmennyiség
 
Tájolás
Dőlésszög
A vákuumcsövek elnyelőfelülete
 
Hónap A napkollektor által megtermelt hőmennyiség havi bontásban (kWh) Ez hány százaléka az adott hónap teljes HMV igényének?
Január
 
 
Február
 
 
Március
 
 
Április
 
 
Május
 
 
Június
 
 
Július
 
 
Augusztus
 
 
Szeptember
 
 
Október
 
 
November
 
 
December
 
 
Összesen
 
 

 

 

 

 

Családi házak használati melegvíz készítéséhez a vákuumcsöves kollektorok előnyösebbek, mint a síkkollektorok. A hatásfokgörbéket megfigyelve látható, hogy a vákuumcsöves kollektoroknak az egységnyi felületre vetített teljesítménye (y tengely) a legnagyobb a meleg víz készítéshez szükséges hőfok tartományban (x tengely).

 

 

forrás: Fülöp László PTE PMMF főiskolai jegyzet

 

A vákuumcsövek henger alakja miatt, a Nap függőlegesen éri az üveg felületét szinte egész nap, és így teljesítményértékek a függőleges beeséstől számítva folyamatosan növekednek, így reggeltől késő délutánig jó a hőhozam. A síkkollektor csak délben nyújt csúcsteljesítményt, amikor a Nap merőleges a kollektor síkjára. Másrészről a vákuum meggátolja a hő elvesztését a cső belsejéből, aminek köszönhetően a szélnek és a hideg hőmérsékletnek sokkal kisebb hatása van egy vákuumcsöves kollektorra.

 

A napkollektort úgy érdemes méretezni, hogy éves átlagban kb 60%-át fedezze a teljes HMV igénynek. Ha ennél nagyobb kollektor felületet választunk, akkor nyáron több melegvíz termelődik, mint amennyi szükséges. 

 

A számításhoz használt képletek, mennyiségek:

 

V= n x V1=lakók száma x 50 liter/nap = 0,05 m3/nap/fő

 

QHMV = 1,2 x c x m x ΔT = 1,2 x c x ρ  x V (tm - th) =1,2 x 4180 J/kg K x 1000 kg/m3 x 0,05 m3/nap (45K - 10K) =8 778 000 J/nap = 2,438 kWh/nap x 365 nap= 890 kWh/év/fő

 

ahol:

Víz fajhője [J/kg/K]
V Napi fogyasztás [l]
ρ víz sűrűsége [kg/m3]
th hálózati hideg víz hőm. °C
tm HMV hőm. °C
1,2 Becsült veszteség tényező

 

 

 

Qkollektor egész éves = k x Nkoll x Aabsz x ΣQ kollektor havi

 

ahol 

k  teljesítménytényező
Nkoll  kollektorok száma
Aabsz  abszorberfelület
ΣQ kollektor havi  kollektorok által  termelt  hőmennyiség  havonta

 

 

forrás: http://www.energiakozpont.hu/index.php?p=212

 

A számítás csak közelítő jellegű, az egységnyi abszorberfelületből kinyerhető teljesítmény típusonként változik, pontos méretezéshez keressen minket bizalommal.