Ajtóablak helyzet... bemegy vagy kihagyja?

2009. június 10.

Mindjárt épülnek a válaszfalak és le lesz rakva a vízszigetelés, utána pedig röpke másfél héten belül munkába állnak a gépészek, akik rendhagyó módon most nem mi magunk leszünk. Vagyis kiadtuk a kezünkből a munkát Kamondi Péternek (KAM-BO Bt). Az építkezés menetét tekintve hamarabb következik ugyan a víz-gáz szerelés, mint a nyílászárók elhelyezése, ez utóbbi mégis égető kérdés tekintettel arra, hogy egy komplett családi ház nyílászáróinak legyártásához 3-4 hétre van szükség. Most úgy haladok, ahogy a nap haladt az égen.

10 óra: Válasszuk ki a nyílászárókat!

Ideje volt találkozni Fütő Józseffel, aki ezúttal is elég kedvező ajánlatot tett megrendelőink elé. (Nem véletlen, hogy évek óta az ő ablakait szereljük be boldog-boldogtalannak.) Az első dilemma, nevezetesen, hogy vörösfenyőből vagy meranti fából készüljenek a nyílászárók, hamar eldőlt. Persze, hogy merantiból! Ez egy trópusi (szumátrai) félkemény fa, melynek erezete a tölgyéhez hasonló. Színe jóval sötétebb, mint a vörösfenyőé, nagy előnye, hogy mind a színét, mind az állagát sokkal jobban őrzi, mint a puhább vörösfenyő. A legmeggyőzőbb érv pedig az volt, hogy Fütő úr ugyanolyan áron be tudja szerezni a merantit, mint a vörösfenyőt. Apropó: tudtad, hogy a borovi fenyő a vörösfenyő egyik alfaja?

nyílászáró

Felül meranti, lent borovifenyő

Csomó hasznos információ

Tudtad, hogy a táblás borovi fenyőben nem lehetnek csomók? Ez is kiderült, amikor megrendelőink házában körbejártunk. Az egyik belső ajtót Fütő úr "lebuktatta", hogy az bizony luc, nem pedig borovi fenyő. Ezért viseli viszonylag nehezen, ha a négy gyerkőc lövöldözős kedvében van...

Üvegezett-teli

A kiviteliterv nyílászáró konszignációja szerint majdnem mindegyik belső ajtó homoküveg betéttel készülne. De miért is? Rájöttünk, hogy erre semmi szükség:

-baleset veszélyesebb

-csökkenti az intim szférát még akkor is, ha csak kontúrok látszanak át

-ajtónként 20.000Ft-tal drágább: a teli ajtó 90.000 Ft, az üveges 110.000 Ft. Ez 7db ajtónál 140.000 Ft megtakarítás. Az árak furnérozott ajtókra vonatkoznak.

Egyetlen előnye, hogy fényt ereszt be a belsőbb helyiségekbe. Végül csak a szülők hálószobája melletti fürdőszobánál lesz üvegezett ajtó. Punktum.

Szegély

Az ablakok mentén belül körbefut majd egy tíz centis fából készült szegély, a csomóponti rajzok szerint emiatt módosítani kell majd az árajánlaton, hiszen ez összesen több, mint 150 métert jelent. Ezt ha merantiból kérnék az 300.000 Ft lenne, ezért valószínűleg tölgyből készül majd.

Terasz ajtók... vagy inkább ablakok?

Szintén pluszmunkát és költségeket jelent majd, hogy a hálószobákból nappaliból a teraszra nyíló ajtók nem teljes magasságukban lesznek nyithatók, hanem csak a földtől kb. 30 cm magasságban kezdődő üvegezett résztől. Belülről falhatású parapet, kívülről ajtó. Cseles megoldás!

Bejárati ajtó... tényleg legyen atombiztos?

A megrendelő teljesen jogosan vetette fel, hogy minek van szükség hipererős bejárati ajtóra, ha minden valamire való betörő arrébb sétál majd pár métert és gond nélkül beljebb fárad valamelyik teraszajtón... Ez sajnos akár igaz is lehet, van azonban két dolog, ami miatt mégsem teljesen elvakult ötlet rendes bejárati ajtót csináltatni.

1. Rendeltetésszerű használat esetén ezen az ajtón közlekedünk naponta sokszor, vagyis rendszeresen nyitogatjuk. Ez önmagában is ad neki egy igénybevételt, másrészt pedig, mivel a bejáratnál van, ezért szeretjük olyan kivitelben elkészíteni, hogy ki is nézzen valahogy és ne lehessen rajta belátni. Van tehát egy masszív, nehéz ajtónk, aminek a záródása rögzítéséről amúgy is 5 pontban érdemes gondoskodni. Onnan már csak egy lépés a biztonság.

2. A biztosítótársaságok kis betűs kiírásai között valószínűleg megtaláljuk majd azt a kitételt, hogy betörés esetén csak bizonyos követelményeknek megfelelő bejárati ajtó meglétekor hajlandók kifizetni a károkat (illetve azok egy részét).

Szúnyogháló

A tervezők annak idején megkérdezték a megrendelőket, hogy kérnek-e redőnyöket, illetve szúnyoghálókat az ablakok elé. Redőnyt nem kértek, szúnyoghálót igen. A kiviteli terveken ez mégsem szerepel. (Lásd Kell-e kiviteli terv a családi házakhoz? című írásunkat.) Ekkor érlelődött meg Zsoltban az az elhatározás, hogy a ház elkészültekor csinálunk majd egy összehasonlítást: ilyennek lett tervezve és ilyen lett. Valamint (megelőző jeleggel!) tételesen bejelöljük majd azokat a pontokat, melyekből rendszeresen gond van, hogy ezeken még időben el lehessen gondolkodni. Akinek nem inge...:)

nyílászáró

Az tolóajtószerűen működő szúnyogháló jó megoldás, csak a mágnes túl erős benne és így zajosan csapódik

12 óra: találkozás Kamondi Péterrel

Vele az építkezés helyszínén találkoztunk és pontosítottunk pár dolgot. Első és talán legfontosabb, hogy másfél hét múlva, amikor munkába áll, addigra pontosan kell tudni a szaniterek, vezetékek, csapok helyét. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy addig ki kell választani a mosdókat, wc-ket stb, mert ezek pontos fajtája (alsó kifolyású/hátsó kifolyású) stb nagyon is lényeges. Szarügy... avagy milyen vécét válasszunk? című írásunkat elolvasva láthatod, hogy választék az van bőven.

Rögzítettük azt is, hogy nem lesz klíma, sem központi porszívó. Ez utóbbi nagy előnye, hogy a port és polleneket teljesen kiszippantja az épületből és csak kint fújja ki. Hátránya a még nehézkesebb porszívózás (hosszabb cső...) és az, hogy drága. Szobatermosztátok szintenként lesznek elhelyezve, a helyiségek hőmérsékletét azonban manuálisan egyesével is lehet állítani. Padlófűtéses cirkó lesz, a melegvíz kifogyhatatlanságáról pedig egy 300 literes tartály gondoskodik majd a 6 fős család számára. Szóba került a dupla hőcserélős megoldás is a gyorsabb felfűtés érdekében.

És a nagy kérdés:

legyen-e szolárrendszernek csatlakozási lehetősége a most beépítendő rendszerhez? Sajnos az nem kérdés, hogy egyelőre nem napkollektor fog gondoskodni a HMV-ől. De talán később lesz valami támogatás és lejjebb mennek a napenergia ipar árai? Ebben bízva a megrendelő még dönthet úgy, hogy a megfelelő tartály és két két plusz vezeték beépítésével nyitva hagyja a kérdést.

Ezen a ponton elváltak útjaink, a megrendelők elindultak szanitereket nézni. A ház pedig épül-szépül. Hamarosan jelentkezünk.

Kapcsolódó témák

Kiskertemben uborka... uborka még nincs, a terasz viszont kifejezetten jó lett!

Ajtóablak helyzet... bemegy vagy kihagyja?

Szarügy... avagy milyen WC-t válasszunk?

Bevásárlókörút a megrendelőinkkel

Azbesztmentesítés

Lefolyócsövek

Hogyan lehet megvizsgálni az ablakok U-értékét?