A hőszigetelés a lényeges, nem pedig a tégla hővezető képessége

2011. április 22.

A következő kis példa számítást az idei szemináriumra készítettem, ez egy "fejtágító" esemény, amit évente rendezünk meg építkezés előtt álló laikus embereknek! A visszajelzések és a tapasztalataink is igazán jók, a következő szeminárium megrendezését 2012. márciusára vagy áprilisára tervezzük.

Addig is nézzük meg ezt az é z s é tervezésű családi házat, hogyan változik a fűtési költség annak függvényében, hogy B30-as vagy Porotherm 30 NF kerámiatéglából falazunk illetve, hogy a falat milyen vastagon hőszigeteljük le.

hőszigetelés tégla

családi ház Dunaharasztiban

Minden más tényezőt állandónak tekintünk, az egyszintes épület fűtött alapterülete 132 m2, a külső határoló felületek és az épület teljes térfogatának aránya 1,2, vagyis átlagos családi házról van szó. A méretezési belső hőmérséklet 20 C fok, a padló hőátbocsátási tényezője 0,35 W/m2K (szabvány: 0,5 W/m2K), a tető hőátbocsátási tényezője 0,14 W/m2K (szabvány: 0,25 W/m2K), a nyílászárók 2 rétegű argon gáz töltésű, low-E bevonatos üvegezéssel fognak készülni, ezek U-értéke 1,1 W/m2K. Az üvegezésekről is írtunk cikket, itt találod. Az épület kisebbik részében légfűtés lesz fatüzelésű kandallóval, nagyobbik részében kondenzációs kazán radiátorokkal, nem a legjobb megoldás tehát.. (Gépészetről itt olvashatsz többet.)

Kiindulási állapot: B30 tégla falazat hőszigetelés nélkül>

Itt most a fal árával nem számoltunk, de annyit érdemes tudni, hogy a falazóelem kisebb mérete miatt a B30-as falazatot időigényesebb megépíteni, és azért valamivel költségesebb is, mintha a Porotherm 30 nútféderes téglát választjuk. Ugyanakkor a B30-as téglának nagyobb a fajlagos tömege, aminek a környezeti hőmérséklet csillapításában és késleltetésében van fontos szerepe. A hőtároló tömegről részletesebben ebben a bejegyzésben olvashatsz.

Tehát kiindulási állapotnak tekintjük a hőszigetelés nélküli B30-as falazatot, így 160 Ft/m3 gázárral számolva az éves fűtési költség kb 330 000 Ft.

B30-as falazat különböző vastagon hőszigetelve

Hőszigetelés variációk B30-as téglára

5 cm hőszigetelés alkalmazásával látványos eredmény érhető el, a fűtési költség 42 %-kal csökken és évente 144 000 Ft-ot takarítunk meg, a hőszigetelés beruházási költsége 7 éven belül térül meg. (Tetszőlegesen kiválasztott falazóanyagoknak és hőszigeteléseknek az U-értékeit és árait megtalálod a falszerkezet kalkulátorban.) Ebben az esetben azért érhető el ilyen nagy csökkenés, mert az eredeti állapot nagyon rossz volt. További 11 cm hőszigeteléssel (ez így összesen 16 cm) ugyan már nem érünk el ilyen ugrásszerű változást, mégis ezt a megoldást javasoljuk. Miért is? Vessünk egy pillantást a hőszigetelés árára! 11 cm további hőszigetelés négyzetméterenként csak 2 200 Ft többletköltséget jelent, hiszen a munkadíjat egyszer már megfizettük és csak az anyagdíj változik. A megtérülési idő ugyanannyi mindkét esetben, de 7 év után már a mi malmunkra hajtja a vizet a kezdeti nagyibb befektetés, hiszen a fűtési költség több, mint felét sikerült lefaragnunk!

Korszerűbb (Porotherm 30 N+F) téglával hogyan alakul a fűtési költség?

A Porotherm 30 N+F,azaz nútféderes vázkerámia tégla hőszigetelés nélkül tudja azt, amit a B30-as fal 5 cm hőszigeteléssel. Ugyanakkor hőszigetelés nélkül ez sem felel meg a szabványnak, arról nem is beszélve, hogy az épületenergetikai szabályozás jövőre szigorodni fog.

A legnagyobb tanulság azonban, ami levonható az összehasonlításból az az, hogyha kellőképpen hőszigetelünk, akkor a falazóelemek hővezetőképessége közti különbség egyre elenyészőbbé válik.

PTH 30 NF falazat különböző vastagon hőszigetelve

Következő cikkünkben azt fogjuk megvizsgálni, hogy a ház melyik részére milyen hőszigetelést érdemes rakni. Van vajon versenyképes vetélytársa a homlokzati EPS hőszigetelésnek?

Kapcsolódó cikkek

Hogyan válasszunk falazatot, ha a hőszigetelő képesség mellett a hangszigetelés is szempont?

Miért jó, ha nagy a hőtároló tömege a háznak?