Itt a 19. minősített passzívház Magyarországon! - 1. rész

Mi az a minősített passzívház?

2015. január 12.

De mi is az a mínősítés?

Mitől más egy minősített passzívház,

mint egy „egyszerű” passzívház?

A passzívházak építéséhez négy alapvető feltételnek kell eleget tenni:

Fűtési hőenergiaigény: max. 15 kWh/(m²év)
  • Légtömörségvizsgálat eredménye: max. 0,6 1/h
  • Primerenergiaigény: max. 120 kWh/(m²év) (háztartási árammal együtt)
  • Túlmelegedés gyakorisága 25 °C felett: max. 10%
  •  
Ezeket az értékeket a PHPP számítás segítségével igazoljuk. Erről bővebben itt olvashattok:
Egy minősített passzívház hosszú, részletes minőségellenőrzésen megy keresztül a tervezés elejétől kezdve a kivitelezés végéig, így garanciát ad arra, hogy az épület ténylegesen hozni fogja az elvárt teljesítményeket, fogyasztási adatokat. Ezt az ellenőrzést egy külső, darmstadti Passzívház Intézet által felhatalmazott minősítő iroda végzi, mely jogosult a "Minősített passzívház" elnevezésű bizonylat kiállítására.
 
A mi házunk minősítője Sariri-Baffia Enikő és az EnergiePlaner Team volt. (http://www.passivhaus-info.eu/02_ungarisch/index_hu.html)
 
Ez hosszú és költséges folyamat és rengeteg kritériumot teljesíteni kell míg megkapjuk a végső minősítést, különleges munkát igényel mind a tervezőtől, mind a kivitelezőtől. Még számunkra is kihívást jelentett, mikor 2012 januárjában megbízást kaptunk az első minősített passzívházunk tervezésére és egyben kivitelezésére.

Mínősített passzívház  – csak minősített

anyagokból épülhet?

Igen is meg nem is. De mik is azok a minősített anyagok? A németországi Passzívház intézet által elfogadott minősített anyagok minden olyan paramétere be van vizsgálva amire nekünk a PHPP számításban szükségünk lesz, nem kell ezeknél külön igazoló számításokat készíteni, vagy méréssel igazolni az anyag megfelelőségét.
 
Ezeknek a minősített anyagoknak a listája és műszaki adatlapja a PHI (Passivhause Institute) honlapján elérhetőek. (http://www.passiv.de/komponentendatenbank/de-DE) de bármilyen anyagot használhatunk, ha valamilyen minőségtanúsítvánnyal igazolni tudjuk a megfelelőséget. Ez egy hőszigetelő anyagnál egyszerű feladat, itt csak a hővezetési tényezőt kell igazolni, erről pedig minden gyártónak van műszaki-megfelelőségi nyilatkozata, így bátran használhatunk bármit, elfogadják. Azonban, ha összetettebb szerkezetről van szó, mint egy ablak, akkor ellenőriznünk kell betervezés előtt, hogy a gyártó rendelkezik e a szükséges adatokkal, mert nem csak a keret és az üveg U értékét kell beírnunk. Ez még beszerezhető. 
 
A szellőztetőgépnél viszont, ha nincs minősítve a gép, de mi magunk a gyártó adatai alapján kiszámoljuk a szükséges teljesítményadatokat, az eredményt 15 %-al le kell rontanunk a számításban. Ez viszont már megkérdőjelezi, hogy érdemes e nem mínősített gépet választanunk, mert ekkora rontást már nagyon nehéz az épületen kompenzálni.
 
Ha pedig egyedi épületszerkezetet szeretnénk betervezni, például egy kőburkolat tartó acél konzolra van szükségünk, annak a hatását 3 dimenziós hőhíd szimulációs számítással kell igazolni. Ha Schöck elemet tervezünk helyette, annak a hőhídhatása szerepel az adatlapján, elég csak a hosszát és Ψ értékét bevinni a PHPP számításba.
 
Mi ennél a háznál a hőszigetelő anyagokból az itthon kedvező áron kapható anyagokból válogattunk, a nyílászárók PHI minősítéssel nem, de más, PHI által elfogadható minősítéssel rendelkező Internom nyílásszárókat választottunk, a hővisszanyerős szellőzőgép pedig PHI minősített gép lett.

Lehet egy passzívház kompromisszummentes?

Azaz megvalósítható e az a ház amit elképzeltünk otthonunknak, úgy ahogy szeretnénk? Ha egy tagolt épülettömegű mediterrán házat álmodtunk meg és ráadásul az építési előírások szerint a gépkocsitárolót is bele kell integrálnunk az épülettömegbe, de szeretnénk hatalmas tetőteraszt is panorámával, de északra is ki szeretnénk látni a nappaliból a hegy felé – megoldható mindez, vagy egy passzívház csak téglatest formában megvalósítható? 
 
  
  
                         Tipikus passzívház                                             é z s é passzívház
 
A legtöbb kívánság megvalósítható, de egy passzívház esetén minden, az általános tervezési elvektől való eltérést máshol kompenzálnunk kell. Tehát tervezhetünk tagolt épülettömeget, északi ablakot, de cserébe több hőszigetelést kell a falakra tennünk például. A mi esetünkbe egy egyszerűbb tömeg tervezése esetén elég lett volna a falakra 25 cm grafitos EPS-t tenni, így 35 cm kellett ugyanebből.  Természetesen van egy kritikus pont ami felett már ez nem segít.
 
Le kell szögezni, hogy egy összetettebb passzívház fajlagos építési költsége magasabb, mint egy optimális felület térfogat arányú épületé és az ökológiai lábnyoma is nagyobb lesz a több beépített anyag miatt. A későbbi üzemeltetési költsége nem lesz magasabb, tehát az évek során a kezdeti különbség egyre csökken a megtérülést vizsgálva. 
 
Nagyon fontos szem előtt tartani, hogy ne csak alacsony energiaigényű, hanem használati szempontból komfortos épületet tervezzünk, tehát a helyiségek megfelelő megvilágítása biztosított legyen, életterünk esztétikus és kényelmes legyen és ha lebetegszünk és fázunk, nem árt, ha feljebb tudjuk tekerni a fűtést.