Szavatosság, jótállás, garancia

Melyik és meddig vonatkozik a házamra?

2013. szeptember 25.

Mi a közös a három dologban?

Szavatosság – a gyártó, szolgáltató hibás termékért vagy szolgáltatásért viselt felelősségét rögzíti.

Jótállás –a fentihez hasonlóan a felelősséget rögzíti hiba esetén.Az építtetőre, vásárlóra nézve kedvezőbb feltételeket jelent.

Garancia – nem jogi kifejezés, gyakorlatilag jótállást érthetünk alatta.

Mi a különbség a köztük?

  SZAVATOSSÁG JÓTÁLLÁS
Mikor van ilyen jogom? Minden vásárlásommal jár. Csak akkor, ha jogszabály, szerződés, vagy reklámban tett ígéret kötelezi erre a szolgáltatót.
Kell-e bizonyítanom valamit? Igen, be kell bizonyítanom, hogy a hiba, vagy a kiváltó ok már a vásárláskor megvolt. Nem, a szolgáltatónak kell bizonyítania, hogy a hiba az átadás-átvétel után keletkezett.
Mikor kell bejelentenem a hibát? Amint a hibát felfedeztem, a lehető leghamarabb. Bármikor, amíg a jótállás él.

Megjegyzés: bizonyos vásárlások, szolgáltatások fogyasztói szerződésnek minősülnek, ami a fogyasztóra nézve számos előnnyel jár (pl. hosszabb szavatossági idők), azonban ez az építőiparban igen ritka, ezért ebben a cikkben nem foglalkozunk vele.

Mikor melyik?

JÓTÁLLÁS

  • Házat építünk, újépítésű lakást veszünk
  • Bogarásszuk át a szerződést, van-e a gyártó, eladó, vagy a vállalkozó által vállalt érvényes jótállás vagy garancia házunkra, a vásárolt termékre! Reklámban ígér-e ilyet?

A törvényben előírtakon felül szigorúbb kötelezettséget is vállalhat az eladó/szolgáltató, enyhébbeket nem.

SZAVATOSSÁG

A jótállás mellett/ eltelte után is lehet érvényes szavatossági jogunk.

  • Átadás-átvételi eljárás során felmerülő hibák Ptk. 405. §
    A szavatosság körébe tartoznak.Kötelesek vagyunk az átadás-átvétel során megvizsgálni a munkát és jegyzőkönyvet felvenni a hibákról, hiányosságokról. Az eljárás időtartama, ha szerződésben másról nem állapodtunk meg, 30 nap.(Ennyi idő áll a vállalkozó rendelkezésére a listán szereplő hibák javítására.)
    Ennek az időszaknak a végéig kötelesek vagyunk átvenni a munkát, ha nincs olyan hiba vagy hiány, ami a javításával együtt akadályozná a rendeltetésszerű használatot.
    Egy év múlva a munkát újra meg kell vizsgálni, ez az utófelülvizsgálati eljárás.
  • Alapvető szavatossági jogok
  • Tartós használatra rendelt cikkek
  • Kötelező alkalmassági idő – építőiparban 5 vagy 10 év
    Az újonnan épített épületek szerkezeteire, berendezéseire és azok elkészítésére felhasznált anyagokra és termékekre vonatkozik.
    A kötelező alkalmassági idő 5 év olyan beépítési helyen, ahol a hiba észlelése és javítása a szerkezet bontása nélkül végezhető, 10 év ott, ahol bontás nélkül nem lehet hozzáférni. Így ugyanannak az anyagnak a kötelező alkalmassági ideje a beépítés helye és módja szerint lehet 5 év vagy 10 év is.
    Cikkünk erről a témáról i d e kattintva.

KÁRTÉRÍTÉS

Azaz a hiba folytán egyéb szerkezetek is károsodtak (pl. beázás miatt újra kell tapétáztatnom).

Összegző példa párhuzamosan érvényes jogainkról

Az újépítésű lakásunk szerkezeteire, beépített berendezéseire három évig van jótállás. Ugyanez alatt a három év alatt érvényes a szavatosság a tartós használatra rendeltség okán. Azonban a legtöbb elemre nem három, hanem –a beépítés helyétől függően – 5 vagy 10 év kötelező alkalmassági idő van előírva, ami szintén szavatossági joggal jár. A járulékos károkra pedig kártérítést kérhetünk.