Mikrocement rendszerek – kivitelezéssel, karbantartással kapcsolatos információk

2023. március 20.

Mikrocement rendszerek – kivitelezéssel, karbantartással kapcsolatos információk

 

Milyen hordozó felületeken alkalmazható?
A speciális összetételének köszönhetően nem csak cementkötésű hordozón alkalmazható, hanem olyan felületekre is, mint gipszkarton, vakolat, meglévő fal- vagy padlólapok, fa, laminált lemez, fém stb.

Mint minden építőipari szakágnál, a mikrocement rendszereknél is kiemelkedő fontosságú a minőségi felületelőkészítés, sőt, ezesetben mondhatni kulcsfontosságú. Fal esetében cementbázisú alapvakolat, padló, lépcső esetében pedig minimum 35 MPa nyomószilárdsági értékű, cementbázisú alapfelület szükséges. Miért? Míg egy 30x30 -as kerámialapon egy hűtő lábának súlya eloszlik, addig a vékony mikrocement bevonatok esetében pontszerű terhelésről beszélünk, mely által benyomódások keletkezhetnek a felületen. Ha azonban a hordozófelület kellő nyomószilárdsági értékkel bír, ez a jelenség kizárható. 

A vízszintes és függőleges felületeknek síknak és simának kell lenniük, fal esetében a festésre előkészített, padló esetén pedig PVC burkolat fogadásának megfelelő állapot a minőségi követelmény.
Amennyiben gipszet tartalmazó alapra hordjuk fel a Microbond® rendszert, úgy dupla alapozóval kell ellátni a felületeket a rétegek elválasztásához.

A legtöbb esetben a meglévő csempeburkolatra, járólapra is felvihető a designbeton bevonat, amennyiben a hordozófelület tapadása ezt lehetővé teszi. Megfelelő tapadó- és nyomószilárdság esetén a felületet gyémántcsiszoljuk, majd a fugaközöket fugakitöltő anyaggal egy síkba hozzuk. Erre elkészíthető a kívánság szerinti bevonat. Amennyiben a meglévő burkolat tapadása nem megfelelő, az egész burkolatot javasoljuk eltávolítani.

 

Elkészülési idő
A 2-4 réteg glettelés és a 2-4 réteg lakkozás jellemzően 4 -6 nap alatt készül el a rétegek közti 24 órás száradási időket és technológiai szüneteket betartva.

A kivitelezés során horizontális felületek esetén teljes járásmentes felület szükséges, semmilyen porral, csiszolással járó szakmunka párhuzamosan nem végezhető az adott helyiségben. Például: fürdőszoba bevonatolása esetében villanyszerelési, csőszerelési, festési munkálatok végzése nem lehetséges. Miért kérjük ezt? Sajnos előfordult már olyan eset, hogy a lakás másik részén a festők csiszoltak és a finom porszemcsék beleszálltak a száradó lakkrétegbe, így a mikrocement rendszer tönkrement, használhatatlanná vált. A munkaközi felület tehát sérülékeny, javítása idő- és költségigényes, az előző példához hasonló figyelmetlenségek pedig garanciavesztéssel járnak.

 

 

 

 

Tartósság, ellenállóság és javítás
A Microbond® rendszer ellenállóképességét az alapfelület nyomószilárdsága és a kivitelezés során alkalmazott Cerbero lakkréteg/védőréteg adja. Jellemzően kétféle sérülést tapasztalunk munkáink során: mechanikai és vegyi anyagok okozta sérüléseket. A Microbond rendszer ellenállóképessége a laminált padló, svédpadló és greslap között helyezkedik el, azonban az alkalmazott védőbevonat kisebb, közepes mechanikai hatások ellen kellő védelmet biztosít.

A glettbeton élettartamát sok tényező befolyásolja. A homlokzati felületek (fal, konyha hátfal, recepciós- vagy konyhapultok) élettartama lényegesen hosszabb, mint a forgalomnak kitett járófelületek, mint például lépcső vagy padló. Laminált- vagy csempeburkolatok esetén a javítás nyoma meglátszik, mivel az égetési, gyártási színkódok, sorozatok esetenként eltérőek lehetnek. Ahogyan a különböző anyagok másként színeződnek, úgy a beton színe is eltérhet, hiába alkalmazzuk ugyanazt a színkódot.

Ellenállóságát a vegyi sérülésekkel szemben egy hitelesített labor eredményei igazolnak. 

 

Kivitelezési hibák 

Mint minden kivitelezés esetén, természetesen itt is előfordulhat, hogy a felhasznált anyag okozza a problémát, de az esetek 99%-ában kivitelezési hiba történik, mely figyelmetlenségből, a száradási idők be nem tartásából ered. A teljesség igénye nélkül bemutatunk néhány hibát, melyet a kivitelezés közben ejthetünk: 

  • anyag nem megfelelő eloszlatása: amennyiben a valamelyik réteget nem megfelelően oszlatjuk el – legfőképpen a folyadékokat – és bizonyos helyen anyagtöbblet lesz vagy éppenséggel kimaradt, foltos, csíkos jelenséget okozhat. 
  • egyenetlen alapfelület: a mikrocement rendszerek alacsony rétegvastagságúak, így amennyiben az alapfelület nem síkpontos, a csiszolásoknál belecsiszolhatunk a kitüremkedésekbe, lecsiszolva ezzel a mikrocement rétegeket
  • a hordozófelületnek nincs megfelelő tapadása: amennyiben a hordozófelület nincs megfelelő minőségben elkészítve, úgy annak mozgása, nem megfelelő tapadása miatt a a mikrocement bevonatokat is negatívan érinti
  • dilatáció hiánya: padlófelületek esetén dilatációk hiánya vagy a nem megfelelően kialakított dilatációk által kialakult repedések megjelenhetnek a mikrocement felületen is
  • nem megfelelő nyomószilárdságú aljzat: erről fentebb írtunk, a min. 35 MPa nyomószilárdsági érték alapkövetelmény a mikrocement rendszerek fogadásához
  • túl magas nedvességtartalmú hordozófelület: amennyiben a hordozófelület még nedves volt, mikor a mikrocement rendszert felvittük a felületre, úgy kellemetlen jelenséggel találkozhatunk. A dekorbetont minden esetben védőlakk zárja le, így ha a nedvesség nem tud távozni, akkor felhólyagosodik a védőlakk. 

 

A mikrocement rendszer kivitelezése nem bonyolult, de odafigyelést és a követelmények betartását igényli. Amennyiben minden intézkedést, előkészítési és kivitelezési lépést betartunk, csodálatos és időtálló glettbeton felületeket kaphatunk. 

          

 

Hol tudom megnézni?
Amennyiben többet szeretne megtudni a designbetonról, váci telephelyünkön számos bemutató felületet készítettünk, így a mikrocement megtekinthető, megérinthető. Időpontot egyeztetni a megadott elérhetőségek bármelyikén lehet. 

 

Rasman-Parti Eszter: +36 30 072 6456
Dobrocsi Gergely: +36 30 866 4886
beton@proseco.hu

www.microbond.hu
www.ecobeton.hu