Transzformáció

Egy villa újjászületése a II. kerületben

2021. október 18.

Ilyen volt

Ilyennek terveztük:

Ilyen lett:

A több, mint száz éve épült ház számos átépítésen, bővítésen esett át, emiatt szerkezeti megoldásai sokfélék, külsőben pedig formailag összetett volt, nem mutatott rendezett összképet. Az épületnek feltehetően létezett egyszintes állapota, a jelenlegi földszint ekkor részben még a terepszint alá esett, funkcióban a korábbi szőlőműveléshez, vendéglátáshoz kapcsolódó feladata valószínűsíthető. A jelenlegi földszint részben a környező terep kibontásával, támfalak építésével jött létre. Az emelet és tetőtér ráépítése után az épület oldalirányban, földszintes épülettömegek hozzáillesztésével is bővült. Utolsó toldalékai az épülethomlokzat elé épített, hátsókerti külső lépcső és a jobb oldali előkertbe eső földszintes, szélfogóként funkcionáló magastetős, falazott épületrész.

Mivel az épületnek nem volt egységes arculata , nem volt műemlék, bátrabban nyúltunk hozzá a tervezés során.

Igyekeztünk rendet tenni. Ezt szolgálja a vízszintes rendezővonalak alkalmazása, a századforduló világát idéző egységes nyílászáró osztások, a mészkő, mint tagozó és homlokzatburkoló anyagok használata, a tervezett bővítés tetején pedig visszaköszön a jelenlegi tető bal oldali, alacsonyabban lévő tetőkontúrja. A tervezett épület nem archaizál, szerkesztettségében inkább mai vonásokat tükröz. 

A belső terekben megjelennek az érintetlen nyers szerkezetek, mint például a látszó tégla boltozat és a vakolatlan falfelületek:

A terepszint alatti mélygarázs mintha ott se lenne! A sövény mögött rejtőzik a lehajtó!

A nappali régen...

...és ma

A nyers téglafelületek a modern vonalvezetésű konyha  és az aprólékos részletek szépen kiegészítik egymást a belső terekben.

Az új épület szépségét meghatározza az aprólékos részletekig pontos minőségi kivitelezés.