4 hét szakmai gyakorlat

Egy építészhallgató szemével

2020. szeptember 25.

 

 

Hosszas keresés során találtam rá az é z s é-re, ahol végül a képzésemhez szükséges építőipari szakmai gyakorlatot végeztem. Ennek során Tóth Zsolt mellett ismerhettem meg a gyakorlatban használt technikákat, az építkezések menetét, valamint figyelhettem meg az ezek során felmerült hibákat és problémákat. Érdekes volt látni az építészet azon oldalát, amit az egyetemen talán a legkevésbé lehet megismerni.

 

A négy hét során több helyszínt bejártunk: nagyrészt Budapesten és az agglomerációban, de néha egészen a Balaton környékéig mentünk. Különböző méretű és változatos technológiával készült családi házak műszaki ellenőrzésein kísértem végig Zsoltot. A számomra egyik legérdekesebb helyszín egy fa szendvicspanelből épült ház volt. Itt két jelentős probléma merült fel az építkezés alatt. Egyrészt a nyár eleji nagyobb esők rámutattak egy problémás pontra. A ház alsó szintjén

beázást figyeltek meg a falak tövében. Emiatt korábban a padló egy része kibontásra került, ez azonban nem derített fényt a probléma forrására. Érkezésünk után Zsolt ellenőrizte a bejárati ajtó alatti és melletti vízszigetelést, de minden rendben volt. A vonalvezetést tovább vizsgálva viszont kiderült, hogy a házhoz csatlakozó támfalnak csak az oldala lett szigetelve. A fal tetejére nem került vízszigetelés, így itt a víz beszivárgott a falon keresztül az aljzatba. A javításhoz az aljzatot a kibontott lyukon át hagyják kiszellőzni és megszáradni, majd a támfal helyes vízszigetelése után visszaállítják a padlót.

A másik gond az erkélyen adódott. Az itt lefektetett gres lapburkolat a korlát oszlopai alatt megrepedt. A fémkorlát „egyben”, dilatáció nélkül készült, így a jelentős hossza miatt nagy volt a hőmozgása. Az oszlopok rögzítésére a burkolólapokba vágott lyukakon került sor. A hőmozgás miatt azonban az oszlopok hozzáértek a rugalmatlan burkolathoz és elkezdték feszíteni azt. Ennek során keletkeztek a repedések. A javításhoz a korlát ideiglenes lehelyezésre kerül, a vízszintes rudakon dilatációk lesznek kialakítva, majd a megrongálódott burkolólapok cseréje után újra a helyére rakják.

 

Egy másik ház esete is rendkívül tanulságos volt. Ebben az esetben egy már kész családi házról volt szó. A lakók azt tapasztalták, hogy a nagy nyári hőségben az épület hűtése nem működik megfelelő mértékben. Gépészeti szempontból a hűtés jól működött, és a hőkamerás felvételeken sem volt egyértelmű a probléma oka. Mivel a felső szinten jelentősebb volt a felmelegedés, ezért felmentünk a padlástérbe. Ez beépítetlen volt, a hőszigetelés a mennyezetre volt fektetve. Itt rekkenő volt a hőség, melyet rögtön enyhített az egyetlen tetőablak kinyitása. Nagy valószínűséggel az itt megrekedt meleg okozta azt, hogy a lakóterek nem tudtak kellő mértékben lehűlni. A továbbiakban hosszútávú megoldásként két szellőző beépítése tanácsos.