Hogyan legyél gyakornok?

1. rész

2018. július 20.

 Ehhez hasonló háttérrel kutatva találtam rá az é z s é  honlapjára, akikről még régebben hallottam egyik ismerősömtől. Bár biztos voltam benne, hogy minden gyakornok ezt a helyet akarja megrohamozni, mégis szerencsét próbáltam. Az e-mail elküldése után alig negyed órával már Tóth Zsolt ügyvezetővel telefonáltam, két nap múlva pedig az újdonsült gyakornoki helyemen töltöttem első munkanapom. Példátlan gyorsaságukkal, korrekt ügyintézésükkel azonnal meggyőztek, éreztem, hogy egy igazán dinamikus csapatba fogok kerülni. 

 Így is lett. Már az első napomon rengeteget tanultam. Találkozhattam a mesterekkel, kérdezhettem tőlük, kipróbálhattam mivel dolgoznak, és mennyire nehéz annak a munkának a töredéke, amit ők végeznek naphosszat. Megismerkedhettem olyan anyagokkal, technológiákkal, amikkel csak és kizárólag a gyakorlatban találkozhatok, praktikákat, amiket csak sok éves gyakorlat során szerezhetnék meg. Részt vehettem a megbeszéléseken, tárgyalásokon, meghallgathattam különböző álláspontokat és sokat tanulhattam a beruházó-kivitelező valódi kapcsolatáról. Az élet alkotta szituációk mindig sokkal hatásosabbak.
 
 Nagyon jó érzés úgy gyakornoknak lenni, hogy szerves része lehetek a munkafolyamatoknak, megtanulhatom új perspektívából, analitikusan figyelni mások munkáját. Sok “nézés” után elkezdeni meglátni dolgokat. És mindeközben rájönni, mennyire laikus is az ember mások munkájával kapcsolatban.
A Hogyan legyél gyakornok? cikk sorozatban azt szeretném bemutatni, milyenek a dolgos hétköznapok gyakornokként műszaki ellenőrök mellett, illetve milyen sokrétű és izgalmas az ő munkájuk.

 Első utunk egy budaörsi helyszínre vezetett, ahol már a vakolás fázisában tartott az építkezés. A munkát végző mestert Zsolt arra kérte, hogy fokozott figyelemmel legyen  a mennyezet-fal vakolatának csatlakoztatásával. Ha ez nem történik meg, a vakolat egyenetlen, hullámos lesz. Többek között megtudtam, hogy a fürdőszoba nem csak vízszigetelésileg, de a vakolat szempontjából is kényes terület. A csempék egyenletes felhelyezésének praktikája az, hogy a sarkokban felgyülemlő felesleges vakolatot vissza kell kaparni. Ez később a csempék ragasztó anyagával visszapótolható. Ha viszont a burkoló mester nem teszi ezt meg, akkor a falsarkokban az elemek ki fognak lógni a többi csempe síkjából (1), vagy pedig sokkal több ragasztóanyagot kell felhasználni a csempék falsarokhoz való igazításához és egyenesben tartásához (2).                                                                                                       
 
 Honnan tudjuk, hogy minden egyenesben van? Erre a célra szolgál a közismert vízmérték, mellyel a csempék elhelyezkedését is vizsgálni tudjuk. Érdemes szemfülesnek lennünk, mert a sokat használt vízmértékek csalhatnak. Ellenőrzése egyszerű.  
 
 
 Arra kell csupán figyelnünk, hogy a vízmérték megfordítása utána a buborék ugyanabban a pozícióban helyezkedik-e el. Ahogy a képeken látható, a vizsgált vízmérték csal, a bal oldali képen inkább a vonalhoz tart, a jobb oldalin pedig középen van.
 
 
 További vizsgálatok elvégzése során is jól látható a csempék egyenetlensége. 
 
 A következő helyszínen a (feltehetőleg) nappali mennyezeti vakolat leomlott. Valószínűleg azért, mert a vakolatot erősítő háló és maga a vakolat külön ütemben kerültek fel, így nem tapadtak össze. A valódi bajt az okozta, hogy a mennyezetet egy elektromos vezeték miatt megvésték, megbontva ezzel az amúgy sem stabil kapcsolatot. 
 
 
 A gyakorlat során számos családi házat végiglátogattunk, ami nem csak a változatosság szempontjából jó, hanem azért is, mert a különböző helyszíneken szerzett ismeretek összekapcsolódnak, így egészítik ki egymást. Így történt ez a budakalászi és egy II. kerületi családi ház között is. Az egyik helyszínen a szakemberek a külső hőszigetelés felszerelésén tevékenykedtek. Lehetnek bármilyen precízek, a hőszigetelő táblák körvonala mégis kirajzolódik, nem kerülnek tökéletesen egy síkba. Ezért van szükség a táblák összecsiszolására egy kézi csiszolóval. A hosszú munka eredménye szép, egységes felület, a táblák körvonalai eltűnnek.
Csak ajánlani tudom a hungarocell kézi csiszolását mindenkinek, aki szeretne önkezűleg havazást előidézni.