Villamos terv készíttetésének előnyei

Kötelező vagy sem?

2013. augusztus 26.

Egy családi ház, nyaraló vagy garázs építkezését befejező munkálatok (burkolás, festés, díszítés) előtt a legfontosabb és a legtöbb gonddal járó teendő a közművek bevezetése (villany, víz és szennyvízcsatorna). Mindezek szereléséhez elengedhetetlenül szükséges a hatósági engedély. Ilyen pl. az áramszolgáltató által kibocsátott jóváhagyó engedély, ami a villamos hálózatra való csatlakozáshoz kell, melyet egy jóváhagyható villanyszerelési terv kidolgozása előz meg. Emellett nem elhanyagolható feltétel, a hatósági engedéllyel működő, helyi szakember közreműködése és bizonylata is.

A 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet értelmében „épületvillamossági kiviteli dokumentációt kell készíteni, ha 7kW-nál nagyobb az építmény elektromos áram teljesítményfelvétele”.

Ha már rendelkezésre áll az adott épület, építész által tervezett alaprajza, valamint a különböző helyiségek sajátos körülményeinek, villanyszerelési szempontból fontos és jellemző tulajdonságai, akkor elkészíthető az épületvillamossági kiviteli terv, melynek tartalmaznia kell a következőket:

  • a villamosvezetékek nyomvonalai, jellemzői és ezekhez tartozó vezetéktartó szerkezetek
  • villamos készülékek és berendezések
  • villamos anyagok mennyisége, minősége, tipusa
  • az elosztó berendezések helye, vonalas kapcsolási, valamint homlokkép rajzai (felirati táblákkal)
  • egyidejű villamos teljesítményadatok, feszültségjellemzők, érintésvédelmi módok
  • villámvédelmi berendezés terve, villámvédelmi fokozat
  • a gyengeáramú rendszerek hálózati tervei, telepítési hellyel
  • műszaki leírás

Mindezeket felhasználva pontos költségvetés biztosítható, emellett az építési folyamat és a kivitelező is ellenőrizhető és kevesebb a hibalehetőség.

A villamos kiviteli terv készíttetése nem kötelező, de hasznos lehet. Ha valaki azt a döntést hozza, hogy a saját maga által, vázlatszerűen kidolgozott tervrajzot használja fel, akkor is szükség van egy szakértőre, aki az előírásoknak megfelelően engedélyezi vagy akár módosítja a tervet. Ezután, ha a kivitelezővel egyetértés születik, akkor már kezdődhet is a munka. Viszont a munka gyorsasága és pontossága érdekében célszerű a kiviteli terv elkészítése, mivel a kivitelező már csak a tervben leírtakat végzi, nem szükséges vele a többszöri egyeztetés.

Összefoglalva: Ha az építés során igény a precizitás, gyorsaság, pontosság, valamint ellenőrizhetőség, akkor nagyon ajánlott a villamos kiviteli terv készíttetése.