Szigetelési hibák - 1. rész

Utólagos szigetelés kontár módra

2014. szeptember 12.

Hol szigeteljük?

Meglévő háznál érdemes a szigetelés tervezésekor megállapítani, hogy az adott épületnek hol a legnagyobb a hővesztesége. Ezt egy hőkamerás vizsgálattal tudjuk a legjobban kideríteni, amiről a Hőkamerás épületdiagnosztika cikkünkben is olvashattatok. 

Mivel szigeteljünk?

Alapszabály, hogy a szigetelés anyagának kiválasztása több tényezőtől függhet. Egy kis tájékoztatót találhattok a Knauf Insulation oldalán is.

Utólagos szigeteléssel is lehet több kárt tenni, mint hasznot, pl. ha nem páraátbocsátó anyagba burkolunk egy vályogházat, meggyengülhet annak falazata, vizesedhet, penészesedhet. 

Az ásványgyapot szigetelésnek számos előnye van, de lábazatszigeteléshez, nedvességgel érintkező falfelületekre nem ajánlott. 

Hogyan kezdjük el?

Régi felületeket a szigetelés megkezdése előtt portalanítani, tisztítani, javítani kell, hogy ragasztóhabarcs tapadása megfelelő legyen. A laza, feltáskásodott vakolatrészeket el kell távolítani.

Kiegészítók: 

Ragasztó:

A ragasztóréteget a táblák min. 40%-án kell felhordani, a peremen és a tábla közepén, erről is olvashattatok már egy másik cikkünkben: Hibás panel hőszigetelések. A táblákat egymáshoz kötésben ragasszuk fel lentről felfelé.

Dübelezés:

Kőzetgyapot homlokzati hőszigetelés esetén hőhídmentes fém beűtőszeges dűbel alkalmazható, melynek műanyag feje van. A dűbel hosszúságának kiszámításánál a teljes rétegrendet kell figyelembe venni és ahhoz minimum 3-5 cm-t hozzáadni (ennyivel kell, hogy a dűbel a téglába befúródjon). Pro m2 6-8 darab dübel javasolt. Ha ütvefúróval rögzítjük a dűbeleket, a nagy erőkifejtés roncsolhatja a méhsejtes szerkezetű téglákat és a dübel nem fog megfelelően rögzíteni. 

Hálózás:

A repedésmentesség, ütésállóság, átszúródás elleni védelem javítására a hőszigetelésre erősítőréteget (üveghálót) helyeznek. Az üvegszövethálót ragasztótapaszba kell ágyazni, a hálósávok legalább 10 cm-en fedjék egymást, majd újabb ragasztótapasz réteggel kell bevonni.

Gyakori hiba, hogy a hálót nem ragasztják fel, csak odaillesztik és rákenik a habarcsot. Ezáltal a szigetelés a hálóra tapad, viszont a háló el tud válni a faltól és kopogó hangot ad.

  

Vakolat:

Színválasztáskor érdemes figyelembe venni, hogy a sötét színek nagyobb igénybevételt – hőterhelést, hőmozgást, ezzel fokozott repedésveszélyt –jelentenek a hőszigetelő rendszerre.

A műgyanta tartalmú színvakolat megszűnteti a szálas hőszigetelés páraáteresztő képességét, ezért használata nem javasolt szálas homlokzati szigeteléshez, szilikát vagy szilikon vakolat alkalmazható, ami páraáteresztő (és drágább). 

Lábazatszigetelés: 

Lábazathoz XPS (zártcellás polisztirol) szigetelőanyagot kell használni, mert annak nincs nedvszívó képessége. Fontos azonban, hogy az legalább olyan vastag legyen, mint a homlokzati szigetelőanyag annak érdekében, hogy a lakásban a fal és a padló találkozásánál ne alakuljon ki penészesedés. 

Hogyan kerüljük el hőhidak, penészesedés

kialakulását?

A szálas szigetelőanyagok egyik legnagyobb előnye, hogy páraáteresztőek. Természetesen az EPS szigetelőanyag használatával és megfelelő légtechnikával ill. szellőztetéssel elkerülhető a penészesedés, de a légtechnika megdrágítja a szigetelést. 

A falazatra kerülő anyag felhelyezése szakértelmet kíván, az egyik legfontosabb szempont, hogy a szigetelőanyag felhelyezése során ne maradjanak olyan részek, ahol nincs, vagy lényegesen vékonyabb a szigetelőanyag.

Például gyakori hiba, hogy csak az ereszcsatorna szintjéig készítik el a szigetelést. Helyesen a koszorúig kell azt felvinni és a födémszigetelésnél a talpszelemeneken is át kell vezetni a hőhidak kialakulásának elkerülése végett. Megoldás pl. a kifejezetten koszorúk szigetelésére való fagyapot rendszer használata. 

A nyílászáróknál a hőhidak elkerülése végett szintén fontos, hogy a szigetelő anyagot megfelelő vastagságban befordítsuk a kávába. Gyakori, hogy a káva mélysége nem engedi meg, hogy a például 15 cm-es kőzetgyapotot az ablaknál is befordítsuk, ezért a legjobb megoldás a külső falsíkig kihozni a nyílászárót, így a szigetelőanyagot rá lehet vezetni a tokszerkezetre.Ez a megoldás akkor jelent problémát, ha vakolható redőnytokot szeretnénk, mert az meghatározza az ablak külső síkját (kb. 20 cm). Ügyeljünk arra, hogy a falnyílások sarkai ne essenek egybe a szigetelőlapok függőleges és vízszintes fugáival.

 

Cikkeinkkel folyamatosan szeretnénk a Házépítőknek megfelelő szigetelés kivitelezéséhez tanácsokat adni.

A szakszerű kivitelezést a Knauf Insulation is támogatja, a legjobb példákat honlapjukon publikálják, és havonta nagy értékű nyereménnyel díjazzák.

További információkat a knaufinsulation.hu vagy a nalamszigetelnek.hu oldalán találhattok.