SZAK-VÉLEMÉNY 2

Padló dilatáció - Hogyan alakítsuk ki?

2013. április 19.

Napjainkban az egyik legáltalánosabban alkalmazott kialakítás az úsztatott padló, mely védelmet nyújt a padló keltette rezgések ellen és a hanggátlásban is jelentős szerepet kap. Az általunk bemutatott példánál is egy ilyen szerkezet került kiépítésre. Ebben az esetben a nehéz födémszerkezetre először nem az aljzat kerül felépítésre, hanem a kettő között egy lépéshangszigetelő lemezt helyeznek el. Ez veszi fel a padló rezgéseit megvédve a többi szerkezetet. Kiegészítő rétegként erre egy installációsréteg is kerülhet, melyben a víz-, gáz- és fűtéscsöveket el tudják vezetni. Így az úsztatott réteg megszakítás nélkül tud haladni az aljzat alatt.

Lényeges eleme a teljes körű úsztatás biztosításának a peremek mentén elhelyezett dilatációs sáv. Általa nem csak a vízszintes elválasztás teljesül a merev szerkezetek között, hanem a függőleges irány is. A dilatáció készülhet műanyag habból (expandált polisztirol hab), polietilén lemezből vagy valamilyen szálas anyagból (üveggyapot, kőzetgyapot). Ezek kiválasztásánál ügyelni kell a megfelelő teherbírásra is.

Kivitelezési hibák:

Az általunk bemutatott fényképen látható, hogy a padlóburkolat hozzá ér a falhoz. A padló rezgései emiatt nem vezetődnek el rendesen, melyek közvetlenül a falat érik. Ezt bizonyítja a falon megjelent vízszintes repedés is. Jól megfigyelhető annak a magassága, mely az első téglasor tetejénél található. A túl oldalon nem jelent meg a repedés, ami azt jelenti, hogy a téglák közötti habarcs és a vakolat fel tudta venni a terheket. A további falhibák elkerülésére a burkolónak ki kell kaparnia és le kell vésnie az anyagot a megfelelő dilatációs vastagsághoz (körülbelül 1,5 - 2cm). Erre a problémára kell ügyelni padlófűtés elhelyezésénél is. Ilyenkor számításba kell venni a peremek mentén az anyagok tágulását és megfelelő helyet kell biztosítani azoknak.

padlódilatáció

padlodilatáció

padlódilatáció

padlodilatáció

Fontos, hogy lépéshang-szigetelő típusú anyagot építsünk be. Ügyelni kell kőzetgyapot esetén arra, hogy az kellően teherbíró legyen és megfelelően legyen tárolva a beépítésig. Ugyanis összenyomódása esetén elveszti a rugalmasságát és ezzel a úsztató szerepét is. Ismernünk kell továbbá azt is, hogy az úgy nevezett lépésálló anyagok nem alkalmasak lépéshangszigetelésre is. Ezek kiválasztásában mindenképpen kérje szakember segítségét.

Beépítésnél ügyelnünk kell a peremszigetelés megfelelő elhelyezésére is. Az ábrákon látható, hogy a dilatációt egészen a födémig le kell vezetni vagy pedig az alsó úsztató rétegét lehet felfordítani, majd ehhez kell ütköztetni a padló további rétegeit. Ellenkező esetben a beton befolyhat a dilatáció alá felnyomva azt és ilyenkor a megszilárdult anyag hanghidat képezhet. Emiatt fontos az aljzatbeton vagy esztrich réteg alá a technológiai elválasztás, hogy a cementpép ne tudjon befolyni a szigetelő lemezek hézagaiba, rugalmatlanná téve azokat.

padlodilatáció

padlodilatáció