Példátlan módon 2 nap után lezárták a ZBR pályázatot

2011. augusztus 18.

Korábbi bejegyzésünkben összefoglaltuk az Új Széchenyi Terv keretében kiírt ZBR Mi Otthonunk pályázattal kapcsolatos gondolatainkat és igyekeztünk latolgatni az esélyeket. Mindent összevetve nem sok jóval biztattuk az érdeklődőket. Ugyanakkor cserben sem szerettük volna őket hagyni, ezért kerestünk magunk mellé egy gyakorlott pályázatírót is, hogy aki tényleg nagyon elszánt annak megadjuk az esélyt a családi ház korszerűsítésre vagy új építésre irányuló vissza nem térítendő támogatás elnyerésére.

A július közepétől eltelt 1 hónapban legalább 20-an kerestek meg minket azzal, hogy szeretnének ZBR pályázatot készíttetni velünk. A személyes beszélgetések alkalmával majdnem mindenkit sikerült lebeszélnünk a pályázásról (az érvelést itt találod), a megmaradó lelkes pályázni vágyók közül pedig a szűk határidő, a pályázás bonyolultsága és a szabadságolások miatt csak egyet vállaltunk el, annak is csak az energetikai részét.

Így utólag azt mondhatjuk, hogy nem is baj, sőt. A pályázathoz szükséges energetikai számítás készítése során rengeteg adminisztratív és szakmai kérdés merült fel. (Pedig az elvállalt pályázat egy új építésű, A+ kategóriás családi házhoz készült, ami a számítást tekintve sokkal egyszerűbb, tisztább eset, mintha egy meglévő ház felújításához, vagy rosszabb esetben akár bővítéssel is együtt járó felújításához kellett volna energetikát számolnunk a most debütáló, mindvégig fejlesztés alatt álló szoftverrel, amin még augusztus 12-én is változtattak.)

Az adminisztratív jellegű kérdéseink egy részére a pályázat kiírója, vagyis az Energia Központ egész hamar válaszolt is. A szakmai kérdéseinkre kapott válaszadással azonban késlekedtek is (augusztus 17-én este fél 6-kor kaptunk választ az augusztus 11-én feltett kérdéseinkre, amikor már valószínűleg le is volt zárva a pályázás) Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a kérdéseink nem a mi tudatlanságunkból erednek, hanem az új számítási módszer nem tér ki ezekre a részletekre.

Lássuk mik voltak az e-mailben feltett kérdéseink és az arra adott válaszok (EK= Energia Központ)!

é z s é kérdés: Úgy hallottam lesz egy számítási segédlet a 25% megújuló energia igazolására. Ez így van? Mikor lesz elérhető? Illetve ha nem, akkor kell valahogy összegezni az energiaforrásokat, vagy a számításból ellenőrzik a bírálók a 25% megújuló energiaforrás meglétét?

EK válasz: A 25% a megújulóra vonatkozik. A programot elegendő a szakértő legjobb tudomása szerint kitölteni. Észrevétel esetén a programban erre megjelölt helyen a szakértő tehet észrevételt, az ügyintézők figyelembe veszik. Az EnergOpt 1.2.2. végleges verzióval kell számolni.

é z s é megjegyzés: Nem ez volt a kérdés.

é z s é kérdés: Az energopt programban a nyílászárók Ug értéke 5,8, ez nem módosítható érték. Látszólag nem befolyásolja a számítást. Ez hiba, vagy valamit nem vettem észre, hogy hol lehet átállítani?

EK válasz: A teljes nyílászáró szerkezet Uw értékét kell megadni, nem az üvegét.

é z s é megjegyzés: Vagyis az Ug-re vonatkozó érték csak hiba, de nem befolyásolja a számítást.

é z s é kérdés: A Légtechnika adatlapon azt kérdezi a program, "a hőtermelő melyik fűtési alrendszerhez tartozik?". a mi rendszerünkben nincs hőtermelő, csak hővisszanyerő, amit ki is választottam a fűtés adatlapon. Ebben az esetben is csak ki kell választani a fűtési rendszert? A hővisszanyerőt érti a program hőtermelő alatt?

Nincs válasz.

é z s é kérdés: A garázst mint fűtetlen teret bele sem számoltuk az alapterületbe, térfogatba. Ebben az esetben is be kell írnom az alapadatoknál az "egyéb fűtetlen terek" közé?

EK válasz: A garázs nem számít bele a nettó hasznos alapterületbe.

é z s é megjegyzés: ezt tudtuk, de nem ezt kérdeztük

é z s é kérdés: A pályázathoz a tanúsítást kell kinyomtatni és aláírni, a számítást pedig digitálisan mellékelni? Azért kérdezem, mert nem találtam semmilyen kimentési lehetőséget a programban, hogy kinyomtathassam a számításokat.

EK válasz: Igen, ki kell nyomtatni a Tanúsítványt a programból. A számításokat pedig CD-n kell beadni. A programnak van egy Tanúsítvány lapja. Abból kell nyomtatni.

Az Energia Központ honlapja egyáltalán nem felhasználóbarát, ahhoz hogy bármilyen hasznos információt megtaláljunk, egészen a mai napig egy nagy zöld felugró, úgynevezett pop-up ablakot el kellett onnan tüntetni, ez magától elsőre szinte senkinek nem tűnt fel, több emberrel is megbeszéltük ezt. Az idegesítő felugró ablakot ma, amikor már nem lehet pályázni, egyszer csak levették!

Az éppen aktuális pályázattal kapcsolatos információkat a hazai pályázatok között legalul (!) találjuk. A hírek rovat legfrissebb bejegyzésének címe még mindig nem árulja el egyértelműen, hogy a lelkes delikvens esetleg máris elkésett a pályázat leadásával, ugyanis a Kimagasló volt az érdeklődés Zöld Beruházási Rendszer új pályázata iránt című bejegyzésnek csak a vége felé közlik a szomorú tényt, miszerint

"A mintegy 550 beérkezett támogatási igény már meghaladta a rendelkezésre álló forrást, ezért a pályázatot felügyelő Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2011. augusztus 17-től felfüggeszti a támogatási konstrukciót és a további pályázati dokumentumok befogadását. Ennek értelmében a felfüggesztés napját követően postára adott pályázatokat automatikusan kizárják.

Erős a gyanúnk továbbá, hogy az utolsó mondatot csak ma napközben került bele a tegnap közleménybe, hiszen felmerült bennünk, hogy vajon a minket érintő pályázattal mi legyen. (Az energetikát ugyanis megcsináltuk határidőre, a megbízó építtető azonban kicsúszott az időből, már ami a pályázat összeállítását illeti és emiatt nem tudta már ma leadni a pályázatot!) Írtunk is napközben az Energia Központnak, hogy kiderítsük vajon érdemes-e azért mégis elküldeni most a pályázatot, hogyha újra megnyitják esetleg akkor minél előrébb kerüljön, vagy jobb, hogyha várunk. Az idézett közlemény most már egyértelmű (semmiképp nem szabad most feladni, de délelőtt ez a része semelyikünknek nem tűnt fel és az illetékesek sem válaszoltak rá.

é z s é kérdés: A pályázatot sajnos nem tudtuk beadni. Mit gondol, meg fogják még nyitni újra? Illetve a legfontosabb kérdés, hogy mivel járunk jobban, hogyha most elküldjük és bekerül a pályázatunk a most be nem fogadottak közé, vagy hogyha startra készen várunk, és egyből postázzuk, amint újra megnyitják a pályázást? Azért kérdezem, mert tavaly is volt felfüggesztés, újraindítás, ha jól tudom.

EK válasz: Egyelőre erről nincsenek még információink. Érdemes figyelni a weboldalt. Ha lehetőség nyílik újra pályázatot beadni, a közleményt azonnal felteszik a weboldalra.

És milyen igazuk volt, tényleg érdemes volt visszalátogatni a honlapukra, ahol most már ott szerepel tegnapi dátummal is a lényeges infó: "Ennek értelmében a felfüggesztés napját követően postára adott pályázatokat automatikusan kizárják." Kérdés persze, hogy az a kizárás akkor is érvényes-e, ha később újraindítják a pályázatot, de mi az eddigi lebonyolítást ismerve nem vagyunk jóhiszeműek.

Neked is van véleményed, észrevételed? Várjuk a hozzászólás rovatban!