Intelligens épületek

Luxus vagy közeljövő?

2016. február 16.

Energetikai konferencia
A múlt héten jártam egy konferencián, melynek keretében több előadás is foglalkozott ezzel a témával. Építészként a programismertetőben nem nagyon keltették fel az érdeklődésemet ezek a címek, de az első előadás első pár perce után egyre lelkesebb lettem. A témakör nagyon is aktuális, mind építészeknek, mind magán személyeknek egyaránt tanulságos. 

   
Mitől intelligens?
Az intelligens épületek olyan helyiségautomatizálási rendszer alkalmazását és használatát takarják, amelyek a felhasználók komfortérzetének javítása mellett jelentősen csökkenti az épület energia-felhasználását, és ebből adódóan üzemeltetési költségeit. Az épületfelügyeletbe tartozik a fűtés, hűtés, árnyékolás, világítás, szellőzés, riasztórendszer, vagy akár a hang- konyha- és uszodatechnika kontrollálása. Az egyes elemeket központilag tudjuk vezérelni, de bármikor lehetőségünk van egyéni beavatkozásra, felülbírálásra is, akár a buszon ülve a mobiltelefonunkról.

   

Hogyan működik, mit lehet irányítani?

Fűtés-hűtés

A leggyakoribb területe a fűtési- és hűtési rendszerek vezérlése. Ez az a terület, amely a legelterjedtebb a családi házak esetében is, és a legnagyobb költségmegtakarítás érhető el. Egy jól kialakított helységenkénti szabályozással egyszerűen és takarékosan kezelhetővé válik a fűtés és a hűtés, de emellett fontos odafigyelni arra is, hogy a felhasználó komfort érzete nem csökkenhet, esetleg még cél is lehet a komfortérzet növekedése. Egy energiahatékony háznál kifejezetten előnyös lehet a többféle rendszer (pl.: hőszivattyú, napelem, napkollektor) összehangolása. Ekkor a kezelőfelületeket sem kell egyenként megvennünk, csak egy, minden elem szabályozására alkalmas kezelőpanelt.

 

 

Szellőzés

A szellőztetési rendszer még nem túl gyakori a hazai családi házakban, inkább a nagyobb épületekre, irodaházakra jellemző. Az egyre jobban hőszigetelő nyílászárók miatt a szellőztetés rendszeressége elengedethetelenné vált. Ellenben az ablakon át történő szellőztétés nagy hővesztességgel jár és még ez sem elég sokszor, hogy ne penészedjen a lakás. Várható, hogy emiatt a közeljövőben általános igénnyé válik a szellőzőrendszerek beépítése lakóépületekbe is. Egy é z s é - házba mi már alapból betervezünk egy szellőztető rendszert. Erről az alábbi cikkben többet is olvashatsz: Friss Levegő elérhető áron

    

Világítás

A világítás automatizálás szintén egy olyan terület, amely inkább az irodaházakra jellemző. A jelenlét- és a fényerősség érzékelő alkalmazása sokkal tudja csökkenteni az üzemeltetési költségeket, mindemellett képes az ideális fényviszonyok beállítására is, növelve ezzel a komfortérzetet. A "jelenlétérzékelő" jelzi a rendszernek, hogy vannak-e éppen az adott helyiségben, és ha távollétet jelez, a világítás lekapcsolódik. A fényerősség érzékelő a külső napsugárzást észleli, és ennek alapján kapcsolja le, vagy fel a világítást, vagy szabályozza annak fényerejét.

   

Árnyékolás

Az árnyékolástechnika is nagyban befolyásolhatja egy épület energia háztartását. Itt is a rendszer automatikusan leengedni a napellenzőket vagy redőnyöket és evvel megakadályozza a direkt napsugárzás bejutását, viszont még nem sötétítettük be a helyiséget teljesen. A redőnyök mozgatása emellett betörés védelmi szempontból is igen előnyös. 

    

Hangtechnika

Manapság egyre népszerűbbek az intelligens háztartási gépek, házimozi- és különböző hangtechnikai rendszerek. A helyiségautomatizálási rendszerrel akár az is megvalósítható, hogy ha a mosókonyhában lejár a mosás, akkor a mosógép jelzést tud küldeni a nappaliban található TV képernyőjére, hogy ki kellene teregetni. 
Emellett kaphatók már olyan audió-vizuális vezérlő rendszerek, melyek keretében egy érintőképernyő segítségével lehet kezeli a TV-t, a hangosítás, a világítási és redőnymozgatási feladatokat is. De ugyanerről a házi mozi vezérlésére szolgáló érintőképernyőről a megfelelő TV csatorna kiválasztása mellett akár a pezsgőfürdőnk vízhőmérsékletét és vegyszerszintjét is szabályozhatjuk. 



Nézzünk egy konkrét példát!
Zsolt délutánonként 17 órakor szokott hazaérni a munkából. A fűtési rendszer úgy van beprogramozva, hogy délután 16 órakor a készenléti szintről komfort szintre kapcsol, és 19-20 fokra felfűti a lakást. Amikor Zsolt megérkezik 17 órakor, akkor kapcsol normál üzemmódba, és 22-23 fokra fűti fel a helyiségeket. Zsolt azonban ma tovább dolgozik, de a jelenlét érzékelő 17 órakor felülírja a fűtési parancsot, és mindaddig, amíg 17:50-kor Zsolt meg nem érkezik, a fűtés a komfort szintet tartja. Amikor este 18:30-kor Zsolt  kimegy bevásárolni, a jelenlét érzékelő hasonlóan a délutánhoz, távollétet jelez, és ismét visszaveszi a fűtést 19-20 fokra. Amikor pedig Zsolt 20:00-kor a bevásárlás után kinyitja az ablakot, a rendszer a fűtést automatikusan készenléti állapotba helyezi mindaddig, amíg az ablak nyitva van. Amikor Zsolt másnap reggel 07:30-kor ismét elmegy dolgozni, és a jelenlét érzékelő is már távollétet jelez, a rendszer visszaáll a készenléti állapotba, egészen délután 17 óráig. 

Mennyibe kerül?
És akkor a végén lássuk, mennyibe is kerül mindez. Az igényektől függően egy családi háznál 1,5-4 millió forintból lehet egy automatizálási rendszert kiépíteni. Ennek egy része kényelmi, másik része energetikai, és ebből fakadó hosszútávon megtérülő pénzügyi előnyöket jelent. Minden esetre kijelenthetjük, hogy a teljes automatizálás közel sem annyira a távoli jövő, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk.