Lakások utólagos akusztikai szigetelése

Hogyan küszöböljük ki a nem kívánt hanghatásokat?

2013. november 26.

Gyakori probléma a régebben épült társasházakban, sorházakban, hogy a szomszédos lakásokból nem kívánt zajok hallatszanak át. Meglehetősen kellemetlen és zavaró tud lenni, ha például a felettünk lévő kisgyermek topogását vagy a szomszéd lakásból érkező tv műsor-t vagyunk kénytelenek elviselni. Ezen épületek építésekor még sajnos nem volt kimondott igény, hogy akusztikailag is függetlenedjenek a szomszédoktól vagy éppen az utcai forgalom zajától.

Mielőtt belevágnánk, érdemes tisztázni néhány fogalmat.
Hangszigetelő lehet egy szerkezeti kialakítás, a hangelnyelő-képesség pedig a szigetelő anyag fizikai jellemzője. Megkülönböztetünk léghangokat és kopogó(lépés)-hangokat. Ennek megfelelően vannak kimondott lépéshang-szigetelő és léghang-szigetelő anyagok.

A lépéshang csillapítás esetén a mérvadó anyagjellemző a dinamikai merevség S’ [MN/m2], mely minél kisebb, annál jobban csökkenti a zajszintet. A másik értéka ΔLn,w[dB]lépéshangnyomás-szint csökkenés, mely a szerkezetre vonatkoztatva az előbbiből következik és fordítottan arányos azzal. Megmutatja, hogy mennyivel csökkenthető a lépéshangnyomás-szint 2 szomszédos helyiség között mérve. Minél vastagabb és minél kisebb din. merevségű szigetelő anyagot építünk be, annál jobb a hangcsillapítás.

Léghangok esetében a szerkezet csillapítása ΔRw[dB] függ a keltett zajok frekvenciájától [Hz] és hangnyomásától [dB]. Az egyes anyagok más-más frekvenciatartományt képesek felfogni, emiatt egy adott vastagság növelése már nem jelent jobb szigetelési értéket. A magasabb hangokat felfogják a szálas szigetelő anyagok, melyeknél fontos, hogy minél tömöttebben legyenek beépítve. A mély hangoknak viszont csak a nagyobb sűrűségű és tömegű falazott szerkezetek állják útját.

A hagyományos kerámia/beton falazat és a beton födém is jól vezeti a hangokat, ezért elsősorban ezek akusztikai leválasztását, szigetelését szükséges elvégeznünk.

hangszigetelés

Első példaként vegyünk egy olyan esetet, amikor egy társasházban lévő lakásunkat szeretnénk hangtechnikailag elválasztani a szomszédoktól.

1. Falazatok

Falazatok esetében az egyik lehetséges megoldás, hogy a léghangok ellen a közös lakáselválasztó falat szigeteljük. Ezt megtehetjük a fal elé kerülő előtétfallal, melynél egy fa vagy fém tartóváz közé telítve kőzetgyapot hangelnyelő anyagot helyezünk és gipszkartonnal burkoljuk. Fontos, hogy a váz és a falazat közé, valamint az aljzatcsatlakozáshoz is kerüljön hanglágy alátét. Ez az alátét lehet a gipszkarton szerelésnél is használatos akusztikai szalag (pl.:Basf) vagy pedig a drágább, de időtállóbb parafa (2-4mm). Tehát az elv a rugalmas csatlakozás. Növelhetjük a védelmet, ha a vázra először egy PhoneStar "csendlapot" rögzítünk, majd pedig erre kerül a gipszkarton a csendlapokhoz csavarozva (nem pedig a vázhoz). A váz, falhoz és a csendlap, vázhoz történő rögzítésénél használjunk üvegszálas dübelt (pl.: Hercules), mely jelentősen csökkenti a pontszerű hanghidakat a fém csavarokhoz képest. Másik lehetőségként - ha kisebb hely áll rendelkezésre pl.: belső ajtó miatt - alkalmazhatunk teljes felületen ragasztott(pl.: Ferax ragasztóval), vagy sűrűbb (25-25cm) raszterben a falra dübelezett PhoneStar lapot, mely üvegszövet háló erősítéses glettelés után vakolható. Páradús környezetben 1-2mm kenhető rugalmas vízszigetelő réteg felhordása szükséges. További 6-8 dB-lel javítható a szerkezet, ha fűrészporos tapétát használunk makulatúrás alátéttel.
Fontos még a falakon átjutó kopogó-hangok útjának megszakítása, melyet a falszerkezet átvágásával, majd a keletkezett 2-5 cm hézag kőzetgyapottal történő kitöltésével érhetünk el.

hangszigetelés

Ekkor védekeztünk a falakon át terjedő kopogó-és léghangoktól. A szigeteléssel a megbízó igénye szerint adott esetben elegendő lehet csupán ez is, viszont a födémeken továbbra is áthallatszanak majd a kopogó hangok. Ennek csillapítására, megszüntetésére a legcélravezetőbb megoldás az lenne, ha rá tudnánk beszélni a szomszédot, hogy saját kontójára csináltassa meg padlójának szigetelését. Mivel erre kicsi az esély, ezért a mi védendő helyiségünk aljzatát szükséges átalakítani, ami tulajdonképpen felfogja az érkező hangokat, és megakadályozza az általunk keltett kopogó hangok tovaterjedését is. Így nemcsak saját magunknak teszünk jót, hanem a szomszédainkat is megóvjuk a mi zajainktól, melyek már sem a falon, sem a födémen nem tudnak zavaró mértékben átjutni.

hangszigetelés

2. Aljzat

Aljzatot átalakítani már egy kicsivel körülményesebb, és nem minden esetben lehetséges a helyiségek közötti esetlegesen kialakuló szintkülönbségek miatt. Mint minden felújítás, ez is egyedi tervezést igényel a már meglévő rétegrend függvényében. A legtöbb esetben a burkolat "úsztatásával" oldható meg a probléma. Fontos szempont, hogy minél kisebb szerkezeti vastagságban érjük el a kívánt hangszigetelő hatást az imént említett szintkülönbségek, és a belmagasság csökkenés miatt.
Evégett jó megoldás lehet a PhoneStar lapok aljzatban történő alkalmazása. Ezeket száraz, teherbíró, egyenletes felületre kell fektetni, alatta és felette egy elválasztó filcréteggel. A rákerülő hagyományos vagy laminált parketta esetén ajánlott kontakt- vagy Ferax ragasztó alkalmazása. Ez a ragasztó kifejezetten hanggátló rendszerek rugalmas csatlakozásaihoz készült. PVC, padlószőnyeg és linóleumnál kétoldali ragasztót használjunk.
A hidegburkolat elválasztó filc nélkül, közvetlenül kerülhet a csendlapokra üvegszövet-háló erősítésű flexibilis ragasztót és fúgázóanyagot alkalmazva. Fürdőben, vizes helyiségekben a nedvességhatások ellen védjük a lapokat kenhető rugalmas cementkötésű vízszigetelő habarccsal (pl.: Mapelastic) nem-szőtt geotextíliával erősítve.
Ha még kisebb szerkezeti vastagságra van csak mód, akkor használhatunk Mapesonic CR lépéshangszigetelő lemezt. Ez 2-4 mm vastag poliuretán ragasztóval egymáshoz kötött parafa- és gumiszemcse bázisú hangszigetelő lemez, ami kerülhet ragasztással a már meglévő burkolatra vagy az egyenletesen sima felületű betonaljzatra is. Hideg- és melegburkolatot egyaránt képes fogadni.

hangszigetelés

3. Födém

Födém (mennyezet) esetében a felettünk lévő szintről érkező hanghatások ellen lehetséges közvetlenül az alsó síkra ragasztott, dübelezett PhoneStar csendlapokkal védekezni. Növelhetjük a hanggátlást, ha ugyanúgy járunk el, mint a falazatoknál, tehát alátétvázra rögzítjük a csendlapokat és a hézagot tömítve kitöltjük szálas hanggátló anyaggal. A szerkezet vastagsága a zajterheléstől függően változhat, de 13-15cm ajánlott. Nagyobb belmagasság esetén lehet szerelt gipszkarton álmennyezeti térben elhelyezett kőzetgyapot táblákkal szigetelni.
Ezen megoldásokkal tehát nem csupán a védendő helyiség fele érkező hangoknak szabunk gátat, hanem – a szomszédok nagy örömére - az e térből kifelé áramlóknak is. A PhoneStar csendlapok nettó ára kb. 3800-4500Ft/m2.

hangszigetelés

Tegyük fel, hogy zenélni tanulunk és az egyik szobánkat le szeretnénk szigetelni a többi szomszédos helyiség védelmében.

Ekkor a már ismertetett eljárásokat alkalmazhatjuk a falakra, a födémre és az aljzatra. Ezeken kívül szükséges még egy hanggátló belső ajtó beépítése is. Egy ilyen ajtónál az ajtólap (5-5,5cm) belseje hangszigetelő betéttel van kitöltve, valamint a lap légzáró gumi tömítésekkel csatlakozik a tokhoz és a padlóhoz. Ezáltal -ajtótípustól függően- 33-42dB hangcsillapítás is elérhető. A küszöb ez esetben célszerű, ha automata, vagyis az ajtólap aljába mart nútban egy gumicsík van elhelyezve. Fontos megjegyezni, hogy ha korszerű, jó légzáró ablaka van a helyiségnek, akkor ügyelni kell a gyakori szellőztetésre, akár ablaknyitással, akár gépészettel. Egy belső hanggátló ajtó kb. 30-100e Ft között kapható.

Külső térből érkező zajok szigetelése

Ha valaki homlokzati szigetelésbe fog, akkor a hangszigetelési igény általában hőszigeteléssel is párosul.Mérsékelt külső zajterhelés esetén elegendő lehet, ha pl.: Heratekta-C3 fagyapot szigetelő táblákat használunk, melyeknél egy belső EPS mag 2 oldali (5-5mm) cementkötésű fagyapot réteg határol. Egy 10cm vastag tábla nettó ára kb. 4500Ft/m2.Megfelelő a KnaufNobasil FKD-S kőzetgyapot is, szintén vakolt felületképzéssel kb. 3000Ft/m2+áfa 10 cm vastagságban. Ha fokozottabb zajforrás ellen szeretnénk védekezni, akkor alkalmazzunk a hőszigetelés és a falazat közé Heraklith-C homogén fagyapot táblát, mely páraáteresztő. Egy 3,5cm-es tábla kb. net. 2800Ft/m2. Átszellőztetett réteges homlokzati falszerkezet esetén pedig Nobasil FRK külső felületén üvegszövet kasírozású kőzetgyapotot, aminek kb. 1700Ft/m2 a nettó ára.

Korszerű homlokzati nyílászáró

Korszerű homlokzati nyílászárók beépítése szintén hozzájárul a belső lakókomfort növeléséhez, mind akusztikai, mind hőtechnikai szempontból. A szigetelést és az ablakcserét célszerű együtt megcsináltatni, hiszen ha a nyílászárók beépítése már nyáron megtörténik, viszont a hőszigetelés csak jövő tavasszal kerül fel (pl.:anyagi okok miatt), akkor a jól légzáró ablakok nem engedik szellőzni a helyiségeket, így a megnövekedett belső páratartalom miatt a viszonylag alacsony felületi hőmérsékletű falon lecsapódhat a pára a téli hónapokban. A másik szempont, ami az azonos időben történő kivitelezés mellett szól pedig egyértelműen az esztétikusabb homlokzati megjelenés.

Keress minket, szívesen segítünk, ha hangszigetelni szeretnéd lakásodat! A tervezésben és a kivitelezésben is állunk rendelkezésedre.