II. Mihez kell építési engedély?

Ha nem kell, akkor mi kell?

2014. január 17.

Az engedélyhez kötött, nem kötött tevékenységek meghatározása is folyton változott az elmúlt évek során. Erről a www.epitesijog.hu oldalon van egy kis summázat a jelen dolgok mellett.

A jelenleg hatályos szabályozás az engedély nélkül végezhető tevékenységeket határozza meg a 312/2012 rendelet 1. sz.-ú mellékletében.

Az effajta szabályozási mód, azért enged némi rugalmasságot és kétséget, így mindig érdemes egyeztetni az illetékes hatósággal.

(312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. számú melléklet) Most nézzük a családi házas lépték szempontjából jelentékeny dolgokat.

a. Új építmény

Új lakóépületet nem lehet engedély nélkül építeni. Amit lehet:

„8. Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, melynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 50 m3 térfogatot és 3,0 m gerincmagasságot.”

„33. A legfeljebb 2,0 m mélységű és legfeljebb 20 m3 légterű pince építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése.”

b. Felújítás

A szokásos kérdés: Hőszigetelni akarom a házam, kell-e engedély?

Azt mondhatjuk, hogy bővítés nélküli felújítás engedély nélkül végezhető. Kisebb átalakítások is, amennyiben a házunk általános építési telken és nem műemléki területen, vagy városképi szempontból kiemelt jelentőségű területen fekszik.

Mi végezhető engedély nélkül?

„1. (A műemléki jelentőségű területen a telek közterületi határához legközelebb, de legfeljebb 10 méterre álló meglévő épület átalakításának kivételével) az építési engedéllyel építhető építmény átalakítása, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, homlokzatának megváltoztatása, ha az építési tevékenységgel az építmény tartószerkezeti rendszerét vagy tartószerkezeti elemeit nem kell

a) megváltoztatni,

b) átalakítani,

c) elbontani,

d) kicserélni,

e) megerősíteni vagy

f) változatlan formában újjáépíteni.”

„2. Meglévő építmény utólagos hőszigetelése, homlokzati nyílászáró - áthidalóját nem érintő - cseréje, a homlokzatfelület színezése, a homlokzat felületképzésének megváltoztatása.”

„5. Az épület homlokzatához illesztett előtető, védőtető, ernyőszerkezet építése, meglévő felújítása, helyreállítása, átalakítása, korszerűsítése, bővítése, megváltoztatása, ha ehhez az épület tartószerkezetét nem kell

a) megváltoztatni,

b) átalakítani,

c) megbontani,

d) kicserélni,

e) megerősíteni vagy

f) újjáépíteni.”

„(1a)7 Építmény, építményrész rendeltetésének építési engedély köteles építési munkával nem járó megváltoztatásához nem kell az építésügyi hatóság engedélye.”

Ez azt jelenti, hogy például egy egyszerű tetőtér beépítés nem tartozik az engedélyköteles munkálatok közé.

c. Bontás

Új ház építése előtt ezzel gyakran találkozunk. Engedély nélkül végezhetőek általában ebben a léptékben a bontások.

„1. A bruttó 300,0 m3 térfogatot vagy a rendezett terepcsatlakozástól mért 4,0 m épületmagasságot meg nem haladó egyszintes építmény bontása, ..."

A műemléki jelentőségű terület természetesen itt is kivételt képez, továbbá a zártsorú és ikres beépítésű lakóépületek is.

A pincékre, egyéb építményekre az érvényes nagyjából, mint az építésük esetén.

Ugyan építési engedély nem kell egy átlagos családi ház méretű épület elbontásához, létrehozták az úgynevezett Bontás tudomásulvételi bejelentési eljárást, amit a bontás előtt mindenképp le kell folytatni, de egy egyszerűen összeállítható dokumentációval le lehet folytatni, és gyorsan lezajlik, ha nem kérnek hozzá hiánypótlást, mivel 8 napos az eljárás átfutása hivatalosan.