Üvegkorlátok

Típusok, üvegfajták, rögzítések

2017. február 24.

     
Számos előnyös tulajdonságainak köszönhetően meghatározó szerephez juthatnak a téralkotásban. Díszítik környezetüket, elegáns, luxus érzetet nyújtanak a helyiségekben tartózkodók felé. Az üveg átlátszó, ezért optikailag növelhetjük vele a tereket, valamint fényáteresztő képességének köszönhetően világos, természetes napfényes, hatást kelt. Legyen szó beltérről vagy akár kültérről, letisztult, modern arculatot ad környezetének.

Az üvegkorlátoknak számos előnyük van a hagyományos fa-fém kombinációjú korlátokhoz képest,

hosszú élettartam, időtállóság – felülete kemény, nehezebben karcolódik, mint a fa vagy akár az acél. Az időjárás viszontagságainak jól ellenáll, nem korrodál,

esztétikus megjelenés – modern, letisztult, elegáns. Beltérben tágítják a teret, kültérben nem takar bele a kilátásba, nem bontja meg a mögöttes homlokzat színvilágát. Könnyen tisztítható bármelyik kereskedelemben kapható üveg tisztítókkal, hamar újszerű állapotba hozható, szemben a rozsdamentes acéllal, amelyen megtapad a zsíros szennyeződés. 

biztonság – Az üvegkorlátoknak védelmi funkciót kell betöltenie. Az alkalmazott üveget és korlátot az esztétika mellett a kialakítási mód és az igénybevétel alapján választjuk ki. Az üvegkorlátoknak különféle biztonsági követelményeknek meg kell felelniük. Az üvegtábla törés esetén az üvegek közé laminált polivinilbutil fóliának köszönhetően nem tud szétesni, egyben marad. Kisgyermekes családoknál fontos tulajdonság lehet, hogy az üvegtáblára a gyerekek nem tudnak felmászni, hiszen egy nagy sík táblából áll, nincsen rajta lyuk, hézag, míg a fém korlátot a játszótéri mászókával azonosíthatják, melynél nagy lehet a kísértés annak meghódítására.

Üvegkorlát típusok
 
         lépcsőkorlát        erkélykorlát, teraszkorlát           térelválasztó korlát
 
  
 
Üvegkorlátoknál alkalmazott anyagok, vastagságok | általánosságban
 
ESG - edzett biztonsági üveg – térelválasztó korlátoknál
üvegvastagság: 10mm-es egyrétegű 
 
VSG - ragasztott dupla fóliás biztonsági üveg – oszlopos, rövid oszlopos, vonalmenti megfogásos korlátoknál
üveg vastagság: 2x4, 2x5, 2x6, 2x8 mm-es
 
ESG/VSG - edzett ragasztott biztonsági üveg – pontmegfogásos üvegkorlátoknál.
üveg vastagság: 2x8, 2x10 mm-es
 
Az üveg lehet
 
       víztiszta          savmart      színezett         mintás
    
Az üvegkorlátok árai tájékoztató jelleggel
 
Oszlops üvegkorlát: 26 – 55E forint/fm
Pontmegfogásos üvegkorlát: 55– 80E forint/fm
Vonalmetni megfogású üvegkorlát: 55 – 75E forint/fm
Féloszlopos üvegkorlát: 55 – 65E forint/fm
 
Üvegkorlátok rögzítési módjai, típusai
 
Oszlopos üvegkorlát | a legelterjedtebb rendszer a kedvező ára miatt
Az oszlopos üvegkorlát készülhet csőből, zártszelvényből, anyagát tekintve rozsdamentes acélból. A falvastagságot a statikai terhelés határozza meg. Készülhet kapaszkodóval vagy anélkül. Az oszlopok között csak minősített biztonsági üvegeket alkalmazunk. Az üvegtáblákat többféle módon rögzíthetjük az oszlopokhoz. Alul és felül pontmegfogó elemekkel, vagy szorító léccel. Az üvegtábla és a megfogó elemek között gumitömítés található. Az oszlopok egymás közötti távolsága függ az alkalmazott üvegvastagságtól és az üveglapok megfogásától, a távolság 500-1600 mm között változhat. A korlát magasság minimum 1m, amit a burkolat felső síkjától a korlát kapaszkodó felső síkjáig mérünk. Beépítése lehet födém oldalára vagy a födémre helyezett. Mind két esetben kapaszkodó alkalmazása szükséges, amely lehet fém és fa is.
 
 
 
Pontmegfogásos üvegkorlát  
A korlát üvegtábláit furatokon keresztül rögzítjük szorító csavaros, szorítótárcsás módszerrel. A tárcsák átmérője általában 50-60 mm. A rögzítési pontokat függőlegesen egymástól legalább 12-15 cm-re, vízszintes irányban 60-70 cm-re kell elhelyezni. Ennél a rögzítésnél különösen figyelni kell a korlátelemek függőjének beállítására. A szabványok 0,2-0,3 % görbeséget engednek meg, amit korrigálni kell, hogy egy szép síkú korlátunk legyen. A rögzítő csavarokat ragasztásos vagy nagy szilárdságú nehéz dübeles megoldással rögzítjük a födém, illetve a lépcső oldalmetszetére. Fontos, hogy ha a pontmegfogásos üvegkorlát nem fekszik fel a burkolatra, akkor 40 mm-es távtartókkal kell rögzíteni, hogy könnyedén takarítható legyen az.
 
 
Rövid/Fél oszlopos korlát
A rövid oszlopos üvegkorlát magában hordozza a pontmegfogásos korlát és az oszlopok közé épített korlát előnyös megoldásait. Az oszlopok magassága kb. 30-40 cm, amiket a födémre rögzítünk. Olyan helyen alkalmazzuk leginkább ahol a csapadékvíz elvezetés nem megoldott, hiszen a födém és az üvegtáblák között hézag hagyható, így a víz könnyedén átfolyik alatta, és a havat is jól el lehet takarítani. Az üvegtáblák szélessége általában 1200-1300 mm és erre a szakaszra két darab tartó oszlopot ajánlott tenni.
 
 
 
Vonalmenti megfogású korlát
A fogadó sín eloxált alumíniumból vagy rozsdamentes U acélból készül. Az üvegrögzítő sínt födémre, födémbe süllyesztve a födém oldalára vagy L acél konzolra rögzítik. Esztrich betonos felületre csak áthidalóval lehet rögzíteni. Az alsó sínes üvegkorlát nem feküdhet fel a burkolatra támasztónak és padlófűtéses felületre sem rögzíthető. Az üvegtáblákat a fogadó sínbe műanyag ékeléssel, ragasztásos módszerrel vagy akár a kettő kombinációjával rögzíthetjük. A sín fogadó mélysége 12-18 cm. Függetlenül attól, hogy melyik módszert választjuk, az üveg két oldalán legalább 10-10 mm hézagra van szükség az ékek és a ragasztó behelyezéséhez, valamint a pontos függőleges beállításhoz. Nagy előnye, hogy a kilátást semmi nem korlátozza, egybefüggő homogén a felület. Kapaszkodók közül fát és fémet is alkalmazhatunk.
A vonalmetni megfogású korlátnál szeretnénk felhívni a figyelmet egy lehetséges problémára. Az üveglapok behelyezésénél, az üveg és az U profil közé EPDM tömítést alkalmaznak, hogy meggátolják a víz leszivárgását a profilba. Ez a tömítés nem nyújt teljes védelmet a víz ellen, ezért a profilba gyárilag ki van alakítva egy vízkivezető nyílás. Tervezésnél arra kell figyelni, hogy ezt a profilt ne elzárva tegyük be, hogy a nyílás szabad maradjon. A profil elhelyezését úgy kell megoldani, hogy a víz kivezetése olyan felületre törtéjen, ahol nem jelent problémát a profilból alkalmanként lecsepegő víz. 
Az üvegkorlát oszlopok rögzítése a tartószerkezetre