PREFA tanulmányi út – 1. rész

Gyárlátogatás, kortárs építészet, na meg a csülök

2016. július 8.

Step 1 - welcome pálinka

„Dió vagy mézes barack?” – hangzott el a kérdés a PREFA lelkes csapatának alkoholfelelősétől a buszon eltöltött 5. perc után. „Egyik sem, köszönöm.” – szólt a válasz (persze nem tőlünk, hiszen egy illemtudó építész nem utasít vissza semmit egy ilyen nagynevű cégtől). „Szóval akkor dió vagy mézes barack?” Hát igen, ha az építészek tanulmányi útra indulnak…
 

Step 2 - PREFA gyár

Az első állomás Lilienfeld volt, ahol először egy előadást hallgathattunk meg a PREFA termékekről általánosan, amit egy gyakorlati bemutató követett, ahol a résztvevők igazi bádogosnak érezhették magukat, ugyanis kipróbálhatták és megtanulhatták a különböző elemek összeszerelését, tetőhöz rögzítését. Végül betekintést nyerhettünk a PREFA gyártástechnológiába is. Erről bővebben olvashatsz cikkünk második részében. 
Az idilli gyárlátogatást csak az állandóan csörgő telefon zavarhatta meg, mert ha az ember a főnök támogatásával szakmai útra megy, az tulajdonképpen annyit jelent, hogy 8 óra helyett csak 4-et kell dolgoznia rugalmas beosztásban, 7 és 19 óra közt. 
 

Step 3 – Mariazell

A tanulmányút mérföldköve, a likőrmúzeum Mariazell egy eldugott kis utcácskájában, ahol egy fehér köpenyes 70 év körüli bácsi vezetett be minket a likőrkészítés rejtelmeibe. A helynek valami egészen különös, szürreális atmoszférája volt, mintha egy - pozitív értelemben vett - őrült tudós rejtekhelyére, vagy Dexter laboratóriumába csöppentünk volna.
„Mindenki annyit iszik, amennyit szeretne.” – hangzott el a bácsitól, ám a lelkesedés alább hagyott, amikor kiderült, hogy nem csokoládé és tiramisu likőrök várnak ránk, hanem a 33 gyógynövényből készült híres mariazelli gyomorkeserű.
 

Step 4 – Bécs

Megérkezés Bécsbe, szálloda, vacsora. Nem hiszem, hogy túlzok, ha azt mondom, sokak számára maradandó élmény a 14. emeletről a bécsi éjszakai panoráma, a hotelkártya behelyezésekor a LED tv-n automatikusan elinduló virtuális akvárium aláfestő komolyzenével, és a lazacvacsora.
 

Step 5 – éjszakai városnézés

Egy tanár mindig jó a csapatban. Főleg, ha érez magában annyi erőt, hogy bemutassa a csapatnak a szecessziós épületek teljes bécsi palettáját este 11 órás indulással. Az architektonikus volták és az Otto Wagner pavilonok közt eltöltött pár óra mindenki számára visszaidézhették az egyetemi építészettörténet előadásokat.
 

Step 6 – kortárs és csülök

PREFA burkolatos lakóházak és focistadion megtekintése egy hochdeutschot(!) beszélő építész vezetésével, majd az egyetemi negyed kortárs épületeinek bejárása. Ennek kiemelkedő tagja a Zaha Hadid által tervezett könyvtárépület, amely letisztult anyaghasználatával és egybefolyó –Zaha Hadidra jellemző nagyvonalú és extrém - belső térképzésével mindeneképpen megérdemli a kiemelkedő jelzőt. A Praterben elfogyasztott 1,2-1,4 kg-os csülöktál azt hiszem méltó lezárása volt a tanulmányútnak.
 
Összességében szakmailag nagyon érdekes és intenzív volt ez a két nap. Építészként fontosnak tartom testközelből, a gyakorlatban is megismerkedni az általunk betervezendő és kivitelezendő építőanyagokkal, azok gyártástechnológiájával, amelyre a cikk második részében bővebben kitérünk.
 
 

Kapcsolódó témák

 
PREFA tanulmányi út - 2.rész Az ézsé kirándult a Kék Lagunába

Az ézsé Svájcban kirándult