Nyári olvasmány: a Habarcs

Mi is az a habarcs, miből állítják elő és hány féle van?

2016. június 14.

Egyszer volt egy habarcs

Íme, a habarcs immár 5000 éves! Mindenki kísérletezett több receptúrával is, a legfontosabbakat felsoroljuk.
 
i. e. 3000-ben, Egyiptomban már a piramisok építéséhez szalmával kevert sarat, gipsz-, ill. mészhabarcsot használtak.  i. e. 800-ban Krétán és Cipruson mészből kevert habarcs volt elterjedve

 

i. e. 299 a rómaiak Pozzolanai cementnek nevezték az általuk összekevert téglatörmeléket, meszet, téglaport, vagy vulkáni hamut 

i. e. 210 Kínában megkezdték a Nagy Fal építését cementszerű anyag alkalmazásával 


Napjaink habarcsa

Nagyobb munkálatoknál érdemes költséghatékonyság szempontjából saját magunk kikeverni a habarcsot. 

Az öreg szakik már csukott szemmel is bekeverik a habarcsot.
 
Az alaprecepthez végy:
 
- 10 liter vizet
- 3 lapát meszet
- 3 lapát cementet
- 16 lapát homokot
- esetleg adalékanyagot
 
…és keverd ezeket tejföl sűrűségűre. 
 
Persze sokkal egyszerűbb zsákos habarcsot venni, amihez csak a csomagolásra írt mennyiségű vizet kell keverni. Itt természetesen határtalan a választék. Ha magam építkezem, melyiket vegyem, ill. honnan tudom, hogy az Építő cég a megfelelőt használja az én házamnál. Az é z s é utánajárt.  

Zsákos falazóhabarcs

Amennyiben kisebb mennyiségre van szükségünk habarcsból, érdemes zsákos habarcsot venni.
De mennyi a mennyi. Íme egy számítás:
 
1. Vegyünk egy hagyományos kb. 10 x 10 m-es, nettó 100 m2-es családi házat 2,70 m belmagassággal, kívül-belül vázkerámia falakkal. Mint pl. az új „13 milliós házunk”, a Takarékos modell.
 
 
   
2. Ki kell számolni a falak felületét, ehhez természetesen le kell vonni az ablakokat, ajtókat. Így kijön 85 m2 25 cm-es téglafal és 110 m2 10 cm vastag válaszfal.

3. A 25 cm-es falhoz 27 kg szárazhabarcs / m2, a 10 cm-es falhoz 10 kg szárazhabarcs / m2 kell.

4. Számokkal: 85 m2 × 27 kg / m2 = 2295 kg, 110 m2 × 10 kg / m2 = 1100 kg szárazhabarcs  

5. 1 zsák hagyományos falazóhabarcs súlya: 40 kg, tehát 3395 kg / 40 kg = 84,875 zsák

6. Tehát kb. 85 zsákra van szükségünk.
 

Alábbiakat illik tudni:

A falazóhabarcsok feladata a teherelosztás, a hézagkitöltés és az építőelemek összeragasztása. A falazóhabarcsok alapvető tulajdonsága a nyomószilárdság.
A falazóhabarcsok jele Hf3-Hf100, ahol a Hf falazó habarcsot jelöl, az utána következő szám pedig a habarcs nyomószilárdságának (MPa) a tízszerese.
Falazóhabarccsal csakis 5 és 25 °C között dolgozzunk. A cementhabarccsal készített falakat kiszáradás ellen - különösen nyári melegben - védeni kell. Téli építkezés esetén a falazóhabarcs megfagyhat. Ha a cementhabarcs a kötés előtt fagy meg, akkor felengedés után zavartalanul köt és sziládul, de ha a kötés közben fagy meg, akkor a már kialakult struktúra roncsolódik, és ez a szilárdság csökkenéséhez vezet.
A kialakítás / felhordás / bedolgozás / megmunkálás betonkeverővel, horizontális keverővel, keverőgéppel, kézzel; kőműves szerszámokkal, glettvassal történik. A megmaradt zsákos habarcs száraz, fedett helyen, bontatlan eredeti csomagolásban 12 hónapig eláll.
 

Melyik habarcs mire jó?

Megvizsgáltuk a Knauf Lasselsberger zsákos habarcsait és a különböző típusokat egy táblázatban foglaltuk össze.
 
Az, hogy milyen nyomószilárdságú habarcs kell a falazathoz, azt a statikus állapítja meg. Miután családi ház szinten ezt az adatok nem szokta tartalmazni a statikai kiviteli terv vagy műleírás, itt sajnos továbbra is a tapasztalatokra kell hagyatkozni.

Falazás habarcs nélkül?

Igen, a Wienerberger Porotherm Profi síkra csiszolt vázkerámiánál hagyományos falazóhabarcs csak az első sor és a nem csiszolt elemek (pl. áthidaló) elhelyezéséhez szükséges. Továbbiakban speciális ragasztóhabbal vagy vékonyágyazóhabarccsal kell a téglákat összeilleszteni. Így összesen - a gyártó szerint - akár 80-90 %-kal kevesebb habarcs szükséges a falazáshoz, és a kevesebb költség mellett kivitelezési időt is meg tudunk takarítani.
 
 

Melyiket válasszam?

Lehetőleg egyiket se. Illetve ne mi válasszunk, hanem bízzuk nyugodtan a döntést a Kivitelezőre. Ha mégis szkeptikusak lennénk, akkor kérdezzük meg építészünket, statikusunkat ill. a műszaki ellenőrt, (ha van), hogy szerinte a Kivitelező által javasolt, beszerzett habarcs megfelelő-e.