Nedvesen is száraz! 2. rész

Avagy mire ügyeljünk a vízszigetelés készítésekor?

2017. május 12.

 9. Átszúró vasalás

Tervezés során jobb, ha tartózkodunk a vízszigetelés átszúrásától. Mégis vannak olyan helyzetek, ahol nem kerülhetjük el, például vasbeton pillérek esetében. Ilyenkor figyeljünk rá, hogy a vas közelében kent szigeteléssel (BOTAZIT-BM-92, kétkomponensű) folytonosítsák a bitumenes szigetelést!
 
                                     
 
10. Csőáttörés megoldása:
 
Mindig az egyik legkényesebb rész, ha keresztül szeretnénk törni a vízszigetelésen. Márpedig a csöveinkkel sajnos nagy valószínűséggel több helyen is megszakítjuk a burkunkat. Szakszerű megoldás esetén azonban nem kell pánikolnunk!
 
Érdemes kettéválasztani, hogy talajnedvességről, vagy réteg- illetve talajvízről beszélünk.
 
Talajnedvesség esetén a csőre (a már előző cikkben megbeszéltek szerinti) átlapolással fel kell vezetnünk a vízszigetelést. Ezt egy szorítóbilinccsel kell összefogni, hiszen az idő múlásával az anyag leválhatna róla. Előfordul, hogy ezt helyettesítik egy sima kent szigeteléssel.
                               
 
Réteg vagy talajvíz esetén már minden esetben kötelező a köpenycső használata. A két cső között a víz útját gyűrűs tértömítéssel gátolják meg.
 
                                 
                                   
A szakértő azt javasolja, hogy minden átvezetett cső köré védőcsövet húzzunk, melyre a vízszigetelést fel tudjuk vezetni minimum 10 cm magas köpeny kialakításával. A két cső között PUR hab kitöltést készítünk, majd a felső 2-3 cm-t színtiszta bitumennel (pl. hidegen alkalmazható Siplast Spatula) töltjük ki. A bitumengallérra szorítógyűrűt teszünk, és már készen is vagyunk!
 
Sajnos sokszor előfordul, hogy kifelejtik a kivitelezők a védőcsövet. Ebben az esetben sincs ok az aggodalomra, hiszen orvosolhatjuk még ezt: utólag kell védőcsövet húzni a meglévőre. Ezt körbe kell betonozzuk, hogy megálljon, majd az előző recept szerint folytathatjuk a munkát. (Ez csak talajnedvesség esetén biztos megoldás, talajvíznél szükség van a gyűrűs tértömítésre!)
                                   
11. Küszöb vízszigetelése
 
A másik gyakran elrontott részlet a küszöb kialakítása. Gyakran felejtik ki a kivitelezők. Ennek egyik oka, hogy az általános vízszigetelési ütemtől később kell megcsinálni, nyilvánvalóan azután, hogy a nyílászárók bekerültek. A másik ok, hogy kicsit macerás is, mivel a normál bitument nem lehet rávezetni, nehogy megégessük az ablakot. Vagy kenhetőt, de még inkább öntapadós fajtát kell választanunk. De még az sem elég, ha azt látjuk, hogy az L-vasra fel van ragasztva a vízszigetelés, mert idővel elválna tőle. Az a jó, ha megfelelő merevségű szorítósínnel odaszorítjuk!
                                     
12. Hőszigetelésen vízszigetelés:
 
Ahhoz, hogy a termikus burkunk a lehető legjobban folytonos legyen, előfordulhat, hogy hőszigetelésen kell vízszigetelnünk (például terasznál, vagy fűtetlen garázs kialakításánál, mely a házunkkal egybe épül). Mivel ezek a szigetelések hő hatására olvadnak, Betonyp lapot vagy habarcsot teszünk rá, hogy hegesztéskor ne okozzunk kárt!
 
                                  
 
13. Vízszigetelés védelme:
 
Ha már kész a szigetelésünk, csak egy dolgunk van hátra: ne okozzunk benne kárt, védjük a felületet!
Vízszintesen homokterítést, műanyag lemezt, PS hab fektetést vagy szigetelést védő betont készítsünk, míg függőlegesen habarcsot, téglaburkolatot vagy felületszivárgó drénlemezt alkalmazzunk!
 
 
 
Gondolom Neked is feltűnt az alábbiakat olvasva, hogy már a szigetelés elkészítésénél sem csak egy-két dologra kell figyelni. Hát még ha az elejétől a végéig követjük az építkezés folyamatát! Ha olyan építész tervezőre vagy műszaki ellenőrre van szükséged, aki átlátja az építkezés összes útvesztőjét, és a Te érdekeidet nézve felügyeli a kivitelezést, keress minket!