Nedvesen is száraz! 1. rész

Avagy mire ügyeljünk a vízszigetelés készítésekor?

2017. május 5.

 1. Vízszigetelés fajtája:

A talajvíz vagy talajnedvesség esetében is hazánkban általában bitumenes vízszigetelést alkalmaznak a kivitelezők. Mi minden esetben modifikált bitumenes lemezt tervezünk be, mert kevésbé érzékeny a hőmérséklet változásokra és a mechanikai hatásokra. Hogy a kivitelező a megfelelőt anyagot tette-e be, azt a helyszínen is tudjuk ellenőrizni: ha azt látod, hogy a szigetelés könnyen szakad, mint a nylon, illtve hidegben könnyen törik, emellett barnás a felülete és „poros” lesz tőle az ujjad, akkor oxidált bitumenes lemezt tettek be. Míg a modifikált fajta fekete, gumis, nyúlik, deformálódik és nem keni össze a kezed!
 
       
2. Megfelelő aljzat:
 
Az sem mindegy, hogy milyen az aljzat, amire felvisszük a szigetelést. Nem szabad érdes, változó minőségű felületre készíteni, hiszen nagyobb az esély a sérülésre!
 
          
3. Kellősítés:
 
Kellősítésre azért van szükség, hogy a bitumen hozzátapadjon a felülethez. Vízszintes felületen, ahol a fal, vagy a padlóréteg leterheli, nem feltétlenül szükséges, de függőleges felületen kötelező! Ha látod a feketére kent felületet, nyugodt lehetsz! :)
 
 
4. Vízszigetelés rögzítése
 
A bitumenes vízszigetelést általában lángolvasztással viszik fel. (Lehet még ragasztani vagy mechanikusan is rögzíteni, de jóval nagyobb a veszélye, hogy elválik a hordozó rétegtől.) Ezt teljes felületen meg kell csinálni, és érdemes végiggondolni a rögzítési folyamatot, hiszen falfelületen például alulról felfele érdemes haladni.
 
 
 
5. Sarkok megfelelő kialakítása:
 
A bitumenes vízszigetelés nem túl hajlékony, úgyhogy figyelnünk kell arra, ha változik a felület szöge, meglegyen a megfelelő lekerekítés:
 
 
 
6. Vízszigetelés lehajtása
 
A szerelőbetonra készített vízszigetelést minimum 10 cm szélességben le kell hajtani, hogy a lábazati szigetelést megfelelően tudjuk hozzáhegeszteni.
 
                           
                                           
 
7. Lábazati szigetelés:
 
A lábazati szigetelést pedig a külső, végleges talajszinttől minimum 30 cm magasságig felvezetve szükséges megvalósítani!
 
                             
 
8. Átlapolások
 
A tekercs méreteiből és a síkváltásokból adódóan szükség van a vízszigetelés toldására. Ezt átlapolással oldjuk meg, talajnedvesség esetén minimum 10 cm, talajvíznél 15 cm szélességben. A felső réteg 2-3 cm-rel legyen rövidebb az alsónál, így láthatjuk, hogy megfelelően kifolyt-e a bitumen.
 
 
Bár már sok mindent átvettünk, koránt sincs vége! Ha kíváncsi vagy a folytatásra, a jövőhéten jövünk még olyan finomságokkal, mint például a csőáttörések megoldása vagy a hőszigetelés védelme. Olvass minket továbbra is!