GEOCELL habüveg hőszigetelés

Hulladék üvegből teherhordó hőszigetelés

2016. április 14.

Hogyan állítják elő?

A GEOCELL hőszigetelés egyik nagy előnye, hogy alapanyaga a hulladék üveg.
 
   
A hulladék üvegek őrlésre kerülnek, majd az őrleményhez adalékanyagot kevernek hozzá, végül az őrölt üvegliszt 900 fokra hevítve válik habüveggé. Amikor ez az „üveghab-sütemény” 300 fokra visszahűl, a belső feszültségek hatására repedések jelennek meg az anyagon, így öklömnyi darabokra szétesve nyeri el végső, jellegzetes formáját. Ennek az eljárásnak relatív kevés az energia igénye, így a GEOCELL relatív kedvező energiamérleggel rendelkezik.
 

Hol és mire használható?

Alapvetően két fő alkalmazási területe van a GEOCELL-nek, az egyik a lemezalap alatti, a másik pedig a járható vagy zödtetőn való alkalmazása.

Lemezalap alatti alkalmazás 

A GEOCELL forradalmasítja a hagyományos padlórétegrendeket, és egyszerre helyettesíti a kavicsfeltöltést és a hőszigetelést.  A habüveg ugyanis szerkezetéből következően át tudja venni a kavicsfeltöltés vízelvezető funkcióját és biztosítja a megfelelő hőszigetelést, emellett még terhelhető is. Ezáltal egyszerűen, egy lépésben alakíthatunk ki egy hőhídmentes és terhelhető padlófelépítést.
A kevesebb rétegrend jelentős munkaidő és költség megtakarítást jelenthet.

Járható vagy zöldtetőn való alkalmazás

A GEOCELL könnyűfeltöltéssel (180 kg/m³) a tartószerkezeti vastagság egy mélygarázsnál vagy tetőnél egyértelműen karcsúbbra méretezhető, amely sok esetben nagy előnyt nyújthat a tervezőnek. A habüveg feltöltést - a statikailag szükséges tömörítés, illetve az elválasztó réteg és a kavics/homokréteg beépítése után - azonnal lehet aszfaltozni. A GEOCELL ezzel versenytársaihoz képest hatékonyabb megoldást kínál járható tetők, mélygarázsok esetében. 
 
 
   

Felújítás

Felújítás esetén is ideális, a műemléki épületeknél, templomoknál, borospincék dongaboltozatánál.
  
 
 
Ezeken a fő alkalmazásokon kívül még használható a kertépítésben (tereprendezéshez, támfalak kialakítására), padlórétegrendnél feltöltésként, illetve energiahatékony vagy passzívházak lábazati csomópontokjainál üreges téglák esetében a padló és a fal kapcsolatának jobb hőszigetelésére a tégla réseibe töltve (habüveg perlit).
    
 
 

Beépítés

1. Első lépésként előkészítjük a talajt (a megfelelő nyomószilárdság elérése mellett), elhelyezzük a szennyvízelvezető csöveket.
 
2. A GEOCELL habüveg beöntése előtt oldalról zsaluzatot készítünk, a talajra pedig átlapolva geotextíliát (150g/ m²) terítünk. (Ekkor javasolt jelző cövekek elhelyezése, amelyek a kívánt habüveg szint elérésében nyújtanak segítséget.) 
 
3. Ezután következhet a GEOCELL terítése. Ez kisebb építkezéseknél markoló lapáttal és gereblyével történik, nagyobb építési területen a gépi terítés ajánlott.
 
4. Következő lépésként tömörítjük a habüveget, ez kisebb felületeken lapvibrátorral, nagyobb felületeken pedig úthengerrel történik. A 30 cm-nél kisebb vastagságú habüveget elegendő egy rétegben, az ennél vastagabb réteget két rétegben terítsük és külön-külön tömörítsük.
 
5. A tömörítés befejezése után az oldalakon túlnyúló geotextíliát visszahajtani, az egész habüvegréteget a cementtej beszivárgása ellen PE-fóliával, átfedésekkel lefedjük.
 
6. Ezután következhet is rögtön az alaplemez készítése. A körbe drénezéshez az alagcsövek a zsaluzatok eltávolítása után kerülnek a beépítési helyükre.
 
Figyelem! Talajvízben, talajvíz feletti közvetlen kapilláris zónában és víznyomással terhelt rétegben a GEOCELL nem alkalmazható. Az aljtalajnak minden esetben jó vízáteresztőnek kell lennie.
 
 

Hőszigetelő képesség, víznek való ellenállás

A GEOCELL hővezetési tényezője λ=0,08 W/mK száraz állapotban. Mivel zártcellás anyag, ezért kis mértékű víznek, pl. rétegvíznek ellenáll, de ahol nagyobb mennyiségű víz várható, oda nem építhető be. 

Mennyi az annyi?

Egy 100 m2 alapterületű családi ház padlórétegrendjénél, azonos U érték elérése esetén nézzünk egy konkrét példát! Hagyományos kavicsfeltöltéssel (15 cm) és Austrotherm hőszigeteléssel (15 cm) a rétegrend U értéke 0,23-ra adódik. Ezzel egyenértékű U rétegrendi hőátbocsátási tényező eléréséhez kb. 35 cm GEOCELL habüvegre van szükség.

Passzívház vagy energiahatékony családi ház XPS hőszigetelés

Az Austrotherm XPS TOP P hőszigetelés nettó ára 6.000Ft/m2, tehát ez 600.000 Ft. A coulé kavics nettó ára 4500 Ft/m3, ez 67.500 Ft-ot jelent. Plusz tételként jön ehhez a szállítás költsége, amely távolság és mennyiség függvénye. Szállítási díjnak kb. 72.000 Ft-tal kalkulálhatunk. Az anyag és a szállítási díj tehát összesen 739.500 Ft. Ezt a padlórétegrendet és anyagot passzívházak esetén, vagyis fokozott hőszigetelési igénynél alkalmazzuk, ahol a hőszigetelés a lemezalap alá kerül.

Hagyományos családi ház EPS hőszigetelés

Ha Austrotherm XPS TOP P helyett Austrotherm N-100-as hőszigetelést választunk, akkor az anyagár feleződik, emiatt a 100 m2-re vetített nettó összköltség 439.500 Ft. Ezt az anyagot hagyományos rétegfelépítésnél használhatjuk, ahol a hőszigetelés a teherhordó szerkezet felé kerül.

GEOCELL hőszigetelés

A GEOCELL esetén az anyag nettó listára 13.800 Ft/m3, tehát 483.000 Ft-ot jelent. A szállítás (mivel az anyagot Magyarországon nem állítják elő, a legközelebbi gyár Ausztriában található) egy családi ház léptéke esetén kb. 4800 Ft/m3, tehát 168.000 Ft. Ez összesen nettó 651.000 Ft 100 m2-re vetítve.
 
Az alábbi példából kiderül, hogy a GEOCELL lehet olcsóbb is, meg drágább is a táblás kivitelű hőszigetelésekhez képest, attól függően, hogy milyen hőszigetelési igényre méretezünk, ill. ehhez milyen szerkezeti megoldás és padlófelépítés tartozik. Paszívházak és alacsony energiaigényű házak esetén – ahol a hőszigetelés az alaplemez alá kerül – a GEOCELL valóban költséghatékonyabb megoldás lehet.
Az is kiderül azonban, hogy a GEOCELL ígérete, miszerint kisebb rétegvastagság érhető el, amelynek következtében csökken a földkitermelés munkadíja, az nem minden esetben teljesül.
 

Nézzünk megépült példákat!

Szép példa az alábbi osztrák passzívház, vagy a szintén osztrák vadászhütte.
 
 

Összegzés

Összegzésként elmondható, hogy a GEOCELL olyan új, terhelhető hőszigetelés a piacon, amely egy könnyebb és környezettudatosabb építőanyag, semmilyen, a környezetre ártalmas anyagot nem tartalmaz, vízálló, öregedésálló, bomlásálló, tűzálló (A1 osztály) és majdnem határtalan kialakítási lehetőséget biztosít az építészeknek / tervezőknek.
Alkalmazásánál első sorban a hőtechnikai követelményeket kell megvizsgálnunk, és egy körülbelüli, projektre aktualizált költségbecslést kell készítenünk, és a számok tükrében eldönteni a „megéri-e?” kérdést.