Fénycsatornák

Fényjáték

2017. június 30.

 Mi is ez a fénycsatorna? Igazából se nem ablak és se nem felülvilágító, bár homlokzati megjelenésében nagyon hasonlít egy tetőtéri ablakhoz, így esztétikusan illeszkedik a tető síkjába. Fénycsatornákat magas és lapostetők esetén is lehet alkalmazni. Előnye a tetőablakos helyiségekhez képest, hogy nem kell tartani a nyári túlmelegedéstől és télen sem kell komoly hőveszteséggel számolni, emellett olcsónak mondható a hagyományos megoldásokhoz mérve és beépítése is egyszerű.

 

Felépítésük

A fénycsatorna rendszer 3 részből áll. A külső rész egy burkolókerettel egybeépített bevilágító fix tetőtéri sík ablak, vagy kupola amely különösebb karbantartást nem igényel. A bevilágító üveg, egy speciális bevonattal van ellátva, ami a nap hatására fellazítja az üvegre rakódó szennyeződéseket, így az esővíz könnyedén le tudja mosni. UV szűrő, így a hőt nem közvetíti. Anyagát tekintve hőformált akril, mely ellenáll a jégesőnek is.

A belső rész a mennyezetbe szerelhető akril lencse, ami a bevezetett fényt egyenletesen szórja szét a helyiségben. A lencse csatlakozógyűrűje a por védelem miatt, egy gumigyűrűvel van ellátva. Tisztítása nagyon egyszerű. A szórótestek leszereléséhez nem szükséges szerszám, csupán a takarógyűrűt kell elforgatni, és már ki is lehet venni, meg lehet tisztítani az egységet.

A külső és belső elemet összekötő rész egy fénytovábbító alumínium cső, amelynek teljes belső felülete fényvisszaverő bevonattal van ellátva, amely továbbítja a fényt a helyiségekbe. Átmérője 25-35 cm.

                  

A fénycsatorna csőrendszerek lehetnek merev, illetve flexibilis csöves kialakításuak

Merevcsöves

A merevcsöves fénycsatornák a napfény akár 99%-át képesek bejuttatni a helyiségekbe. Egy 60 W-os izzóhoz képest 14-szer több fényt továbbít a sötét helyiségekbe. Ha kedvezőtlen az épület tájolása vagy a tető hajlásszöge, akkor a merev csöves rendszer lehet a megfelelő megoldás. Magastetős házaknál 15-60˚ közötti hajlásszögű tetőfelület esetén alkalmazhatók. A merevcsöves rendszer alaphossza 185 cm, de toldócsövekkel bővíthető, akár 600 cm-ig. A fénycsatornák beépítése egyszerű, független a tetőfedő anyagtól, viszont a padlástérbe jutásról gondoskodni kell, hogy a munkát elvégezhessék.

 

A merevcsöves fénycsatornákat lapostetőkbe is egészen egyszerűen be lehet építeni, a keretet és a víztiszta akrilbúrát könnyű elhelyezni a tetőszerkezetben. 0-15 ˚ közötti hajlásszögű tető esetén csak olyan helyiségekben lehet ezt a csőrendszert alkalmazni, ahonnan lehetőség van a megközelítésre. Ezt tehetjük az álmennyezeten keresztül, egy előre kialakított nyílás segítségével, vagy búvótérből.

Merev csöves fénycsatornák induló ára: bruttó 65.000 Ft

Flexibilis csöves

A flexibilis csöves fénycsatornákat magastetők esetén akkor érdemes használni, ha a helyiség a tetővel közvetlenül nem határos és más módon nem vihető be a természetes fény, illetve ha a tetőfedés anyaga és a helyiség mennyezete közötti távolság 40-150 cm között van. A csőrendszer nem bővíthető és az is fontos a beépítésnél, hogy az összekötő cső a lehető legjobban meg legyen feszítve, a nagyobb fényvisszaverődés érdekében.

 

Lapostetők esetén is lehet flexibilis fénycsatornákat alkalmazni, de csak abban az esetben, ha a tetőfedés anyaga és a helyiség mennyezete közötti távolság 20-90 cm között van. Egy fénycsatorna kb. 6 m2 területű helyiség bevilágítására alkalmas.

Flexibilis csöves fénycsatorna induló ára: bruttó 40.000Ft

 

A fénycsatornák fényátbocsátási képességét több tényező befolyásolja: a fénycsatorna tájolása és hossza, a napfény beesési szöge és az időjárási körülmények. Ahhoz, hogy ezeket a tényezőket figyelembe véve megtudjuk, hogy mennyi fény jut a helyiségbe, érdemes a szakcégek által kínált kalkulátort használni. A számításkor vegyük figyelembe, hogy méterenként 6%-kal, és könyökcsövek esetén még plusz 10%-kal csökken a fényátbocsátási képesség.
 

Ha sötétíteni szeretnénk?

Előfordulhat olyan élethelyzet, amikor zavaró lehet a napfény és be szeretnénk sötétíteni a helyiséget. Erre két megoldás létezik. Az egyik a fénycsatornába illesztett sötétítő. A pillangószelepet egy alacsony feszültségű nyomáskapcsoló vezérli, amellyel a bejövő napfény mennyiségét szabályozhatjuk. A másik lehetőség, ha a fénycsatornában nincs hely elektromos elsötétítő egység beszerelésére, akkor kézi redőny rendszerrel is tudjuk szabályozni a beáramló fény mennyiségét.

És ha nem süt a nap?

A fénycsatornák akkor tudnak igazán hatékonyan működni ha a természetes fénybebocsátás mellett éjszaka is képesek biztosítani a helyiségekben a minimális fényszintet. De ez mivel lehetséges? Az egyik megoldás, hogy egy világító egységet szerelünk fel a szórótestekre. A fényforrást egy 60W-os izzó teljesítményének megfelelő energiatakarékos LED lámpa biztosítja. Ezt manuálisan, mint egy átlagos lámpát fel-le kapcsolhatjuk. A másik egy fényérzékelős, automatizált megoldás. A szórótestek ennél a megoldásnál egy sor változó fényerejű LED lámpát tartalmaznak, amelyeket a helyiségben elhelyezett fényérzékelő panel szabályozza. Ha kint beborul az ég a LED lámpák erősebben világítanak, ha a külső fény ereje nő a lámpák elhalványulnak. Természetesen a lámpákat kikapcsolhatjuk, ha egyáltalán nincs szükség fényre a helyiségben.