Az új CC a régi A plusz

avagy az épületenergetika szigorításai

2016. június 7.

Hazai szabályozás Uniós elvek alapján

Az itthoni követelményrendszer az európai átlaghoz viszonyítva gyenge vagy közepesen szigorúnak mondható. Az épületek energetikai jellemzőinek szabályozása 2006 óta folyamatosan szigorodik, legutóbb 2016 január 1-től módosult gyökeresen. 
A módosulások szerves részét képezik a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó előírások. 
Új épület tervezése és felújítás esetén az épület jelentős részben, legalább 25%-ban, megújuló energiát kell hasznosítani (pl.: szél, nap, földhő) amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben előállított.  
 
A konkrét követelményeket a TNM rendelet 6. paragrafusa  tartalmazza.
 
A szabályozás különbséget tesz magán- illetve hatósági tulajdonban lévő épületek között, illetve közpénzből- vagy egyéb forrásból származó befektetések között. Fontos megemlíteni, hogy a CSOK közpénz alapú támogatás!
 
Táblázatban összefoglalva, hogy mikor, milyen követelményrendszernek kell ezután megfelelnünk:
1.) ábra
Hangsúlyozzuk, hogy a követelményszinteket a használatbavétel időpontjában kell teljesíteni, vagyis a tervezés során ismernünk kell a használatbavétel tervezett idejét, és ennek függvényében alakítani az épületet, így erősen elkerülendő az idéntől indított tervezések esetén a közel nulla követelményszint alatt tervezni – akár akkor is, „ha éppen csak belefér” -, mivel így a használatbavétel után 1-2 éven belül könnyen arra ébredhetünk, hogy az újépítésű házunk „elavulttá” vált.

Energetikai tanúsítás 

Fontos megemlíteni, hogy idén januártól új épület építése esetén a tanúsítvány elkészíttetéséről továbbra is az építtető gondoskodik, azonban annak már a használatbavételi engedélyre vagy a használatbavétel tudomásulvételére irányuló kérelem benyújtását megelőzően. Új szabály viszont, hogy a tanúsítványt bérbeadáshoz is kötelező elkészíttetni.  Az energetikai tanúsítás elmulasztása esetén az építésügyi hatóság a használatbavétel megadását megtagadja és az építmény, építményrész használatát megtiltja.
 
A számítás módja is jelentősen változott. Az osztályba sorolás, és a “közel nulla” követelményszint összesített energetikai jellemzője függetlenítve lett az A (felület) és V (térfogat) értéktől. 
Az Országos Építésügyi Nyilvántartás (OÉNY) a 2016. január 1. előtt kiállított tanúsítványoknak s szigorított követelményszintnek megfelelő, új energetikai minőség szerinti besorolást ad.  
2016. március 1. után az épület vagy önálló rendeltetési egység tulajdonosa vagy a korábbi tanúsítvány megrendelője elektronikus formában, díjmentesen igényelheti az új besorolást tartalmazó összefoglaló pótlapot
 
A számítás alapjául szolgáló általános2.)  hőátbocsátási tényezők és azok új költségoptimalizált3.)  idéntől betartandó értékei: 
 
2.) ábra -  U-érték követelmény 2016 előtt 3.) ábra-  U-érték követelmény 2016-tól

“Közel nulla” követelményszint 

Minél jobb az épület energia besorolása, annál hatékonyabban használja fel az energiaforrásokat, így a jobb besorolás gazdaságosabb üzemeltetést jelent. A besorolási minimumkövetelmény 2016 előtt a követelményérték és az összesített energetikai jellemzők 100%-os aránya volt. Idéntől a viszonyítási alap a követelményértékekkel  és a számítási módszerrel együtt változott, a mai 100% nem egyenlő a 2015-ös 100%-al. Az eddig megszokott 10 tagú besorolás új 12 tagú skálává alakult, az új besorolások betűjeleit megduplázták, egy részét átnevezték, valamint kiegészítették az AA++ (minimális energiaigényű) és JJ (kiemelkedően rossz) kategóriával. A betűjelek megduplázására azért volt szükség, hogy megkülönböztethető legyen a régi követelményérték szerinti betűjel, a szigorított követelményértékkel számított tanúsítvány betűjeltől.  A megfelelőségi szint a közel nulla energiaigény (BB kategória) lett. 
 
A cikket hamarosan folytatjuk....