Áramot szeretnék!

2018. január 26.

 Az erőműben megtermelt villamos energia nagyfeszültségen jön ki, majd több fázisban, az ország fontosabb csomópontjaiban, egyre kisebb és kisebb feszültségűre alakítják át transzformátorok segítségével. A szállítást közcélú vezetékekkel oldják meg és Mi, mint fogyasztók már az Európában használatos, szabványban meghatározott 230V-os értéket kapjuk meg, amelyet konyhanyelven „kettőhúsz”-nak is szoktak nevezni.

Az utóbbi évek tendenciája, hogy a korábbi nagyerőművekre épülő hálózatra több kiserőmű csatlakozik. Ezáltal un. decentralizált hálózatot kapunk, aminek eredménye a kisebb veszteség, így hosszabb távon valamivel olcsóbb az energia. Ezek a kiserőművek jellemzően naperőművek, melyek egyenként kb. 150 háztartás energiáját biztosítják.

Villamos energia igény

Amennyiben egy olyan területen vásárolunk telket, ahol még nincs kiépítve a villamos hálózat, akkor legelőször az áramszolgáltató oldaláról le kell tölteni az igénybejelentő nyomtatványt, vagy a területileg legközelebb eső ügyfélszolgálati irodában kell kérni. A nyomtatványt értelemszerűen ki kell tölteni. Sokan már ott gondolkodóba esnek, miután kitöltik a személyes adataikat és a fogyasztási hely adatait, hogy mekkora is legyen az az áram igény.

Egy egyszerű sima családi ház villamos energia igényét vesszük alapul, akkor elég az 1 fázisú un. 1x32A (A = Amper, ez az áramerősség mértékegysége) is. Ez a hétköznapi felhasználásra tökéletesen megfelel, továbbá a villamos energia törvény (továbbiakban VET) kötelezi a szolgáltatót, hogy 32A teljesítményt térítésmentesen biztosítson minden egyes igénylőnek.

Amennyiben kicsit nagyobb energiára van szükségünk, pl. klímák, villanytűzhely, medencefűtés stb. akkor már célszerűbb az un. „ipari áram” bevezetése, amely tulajdonképpen a 3 fázisú villamos energiát jelenti. Ebben az esetben 3x16A (48A), 3x20 (60A) vagy akár 3x32A (96A) a szokásos igény, de természetesen ettől fölfele „bármekkora” értékig el lehet térni. Ahogy azt már az 1 fázisú igénynél is említettem, a 32A-t a szolgáltató a VET értelmében köteles ingyen szolgáltatni, azonban ha ennél nagyobb az igény, akkor a 32A fölötti amperek után 3600Ft+Áfa-t kell befizetni a szolgáltatónak. A 3x16A (48A) után az igénylőnek (48A-32A=16A) 16A x 3600Ft+Áfa = 57 600Dt+Áfa-t kell befizetnie csatlakozási alapdíjként.

 
Ha egy olyan területre szeretnénk villanyt ahol nincs villamos hálózat, abban az esetben is a VET segítséget nyújt, hiszen ilyen esetben is kötelezi a szolgáltatót hogy térítésmentesen építse ki a villamos hálózatot, az un. közcélú hálózatot, legalábbis egy bizonyos hosszig. Ez a 10/2016. (XI.14.) MEKH rendelet 33. §-a tartalmazza. ITT. Lakossági igény esetén, amennyiben villanyoszlopokon helyezik el a vezetéket, 50 m-t ír elő a VET térítésmentesen, ha föld alatt vezetik a villanyt kábelben, akkor 25 m ingyenes. Ha ennél távolabb van a felhasználási helyünk akkor plusz díjakat számítanak fel, amelyet szintén a VET szabályoz.
 
2017 második felében a törvényhozók Magyarország versenyképességének növelése érdekében (2017. LVII törvény) a sima lakossági igények esetén, 32A-ig - ami lehet 10A+10A+12A, de lehet 1x32A is, - a fent nevezett közcélú hálózatra vonatkozó kedvezményeket megduplázta. Így a földben történő elhelyezés esetén 50 m-t, míg az oszlopokon történő elhelyezés esetén 100 m-t köteles az áramszolgáltató térítésmentesen biztosítani.
 
HMKE avagy termeljünk áramot otthon
 
HMKE annyit tesz, mint Háztartási Méretű Kis Erőmű. A hétköznapi életben elterjedt villamos energiatermelő berendezések, legismertebbek a napelemes rendszerek. 
 
A megengedett maximális teljesítményük 50 kVA (kilovolt-amper) 3 fázison, míg 1 fázison a maximum 5 kVA. Mennyi is az 50kVA?! 1 napelem (1,5 m2) = 0,25 kVA
 
 
Amikor süt a nap, a napelemből villamos energia állítódik elő, de ez még nem „olyan”, ami egyből a villamos hálózatra csatlakoztatható, így át kell alakítani. Ezt a munkát végzi el az inverter. Ennek fajtája függ a napelem méretétől és az épületen alkalmazott villamos hálózat fázis számától.
 
Ha valaki HMKE-t szeretne telepíttetni, akkor tömérdek vállalkozást/szakembert talál, ahol szívesen segítenek a megfelelő rendszer kiválasztásában, de természetesen az áramszolgáltatók is készséggel állnak az ügyfelek rendelkezésére! ELMŰ E.ON MNNSZ 
 
Miután a rendszer elkészült és a villanyszámlánk csökkentésének érdekében a közcélú villamos energia rendszerbe szeretnénk csatlakoztatni, akkor az illetékes áramszolgáltatónál engedélyeztetni kell annak üzembe helyezését és hálózatra kapcsolását. A szolgáltató hálózati számításokat végez, hogy a meglévő közcélú hálózat alkalmas-e a HMKE berendezés által termelt villamos energia fogadására. Tapasztalat alapján a 3 fázisú rendszer esetén szinte 100% a fogadóképesség, míg 1 fázisú rendszer esetén már bizony előfordulhatnak problémák. Abban az esetben, ha a meglévő közcélú hálózat nem megfelelő, a szolgáltató tájékoztatást küld, hogy vagy csökkentjük az erőmű teljesítményét és csökkentett teljesítménnyel üzemelhet, vagy beavatkozik és átépíti a hálózatát, de ez természetesen több hónapot jelent. Mindez a szolgáltató költsége, hiszen a VET kötelezi rá.
 
Javaslat az, hogy fogadjuk el a szolgáltató ajánlatát, majd a csökkentett teljesítményű HMKE beüzemelése után adjuk be újra a teljes teljesítményre a bekapcsolási igényünket, mert így igaz, hogy kisebb teljesítménnyel, de már üzemelő erőmű mellett megkezdődhet a közcélú hálózat alkalmassá tétele.
 
Abban az esetben, ha a szolgáltató engedélyezi a bekapcsolást és a szükséges szerződéseket megkötöttük, a meglévő fogyasztásmérőt un. oda-visszatáplált fogyasztásmérőre cserélik le, illetve felprogramozzák térítésmentesen. Ez után már csak süssön a nap!
 
Az áramszolgáltató a VET alapján köteles a megtermelt villamos energiát átvenni 2017. január 1-jétől 34,48 HUF/kwh. KATT.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy éves leolvasás szerinti szaldó elszámolás alapján történik a számlázás, tehát a nyáron megtermelt többletet télen felhasználhatjuk. Ezt csupán a jogszabály engedi, hiszen a váltakozó áramot nem tudjuk tárolni. Mindenesetre ez egy nagyon fontos érv a HMKE mellett, hiszen egy napkollektorral ugyanezt nem tudjuk megtenni, mivel az azáltal megtermelt hőt helyben kell tárolni és elfogyasztani.
 
 
H tarifa 
 
H árszabással a fűtési szezon alatt kedvezőbb áron üzemeltetheti a hőszivattyúknál és a megújuló energiaforrásból kiépített fűtési rendszereknél a hő ellátást biztosító berendezéseket, például keringető szivattyúkat, kompresszorokat. Ez a kedvező ár a mindenkori vezérelt árszabásnál nem lehet magasabb.
 
Ha mindennapszaki vagy vezérelt mérő mellé igényli a H árszabást, a mérőhelyen mindhárom árszabásnak külön mérőberendezés kerül felszerelésre.  
 
Mikor van fűtési szezon?
 
A fűtési szezon az év október hó 15. napja és a következő év április hó 15. napja közötti időszak.
 
Hogyan igényelhető?
 
A H árszabással elszámolt készülékek csak külön mért, nem leválasztható áramkörre csatlakoztathatók.
 
Napelemes kiserőmű utáni adózás
 
ÁFA
 
A NAV állásfoglalása alapján, amennyiben a háztartási méretű kiserőművet kizárólag a saját háztartásunk szükségleteinek fedezése céljából üzemeltetjük, nem válunk áfa alannyá és nem terhel minket bejelentkezési kötelezettség sem.
 
Abban az esetben, ha a háztartási méretű kiserőművet eleve olyan módon tervezték és építették meg, hogy a várható energiatermelése meghaladja a személyes szükségletet, s így az energiatermeléshez kapcsolódóan akár a rendszeresség, akár az üzletszerűség vélelmezhető, akkor részünkről megvalósul a gazdasági tevékenység, így áfa adóalannyá válunk, be kell jelentkezni. A nagyságrendre vonatkozó, vélhetően minden esetben egyedi elbírálást jelent.
 
JÖVEDELEM
 
Egyéni vállalkozóként, cégként visszavételezett áram számlázandó, így az bevételként kerül majd elszámolásra. Magánszemélyként a visszavételezett áramért kapott térítés konkrét szabályozás hiányában Egyéb jövedelemnek minősül, ami után 15% személyi jövedelemadót és 19,5% egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie a magánszemélynek. A szolgáltató a pluszba megtermelt áramot kb. 50%-os áron veszi vissza. Az ebből származó jövedelem nagyon elenyésző, és a „pénzhez” jutás energiakereskedőkön keresztül elég bonyolult, így az javasoljuk, hogy annyi energiát termeljetek vissza, amennyit felhasználtok. Részletes tájékoztatásért forduljatok a szolgáltatókhoz, ahol szívesen válaszolnak minden kérdésetekre.