Versenytársaink-e a készházgyártók?

Látogatás a Blaue Lagune mintaparkba és a Bien Zenker gyárába

2009. október 22.

Nem minden könnyű, ami kész!

... és még csak fordítva sem igaz! Épülhet készház téglából is, viszont főleg itthon sok könnyűszerkezetes épületet (fa vagy fémvázas szerkezetűek, illetve rönk, vagy gerendaházak) a helyszínen szerelnek össze, vagyis nem készház.

A definíció szerint készház az az épület, melynek falait és tetőszerkezetét teljes hosszban és emeletmagasságban időjárástól független körülmények között, gyárban készítik, majd az elemeket a helyszínen szerelik össze. Így összességében kevesebb anyagot kell az építkezésre szállítani és nem kell gondoskodni a tárolásukról, kevesebb emberre van szükség. A gyakorlatban ez többnyire úgy működik, hogy egy alvállalkozó nagy precizitással elkészíti a sávalapot, a készházgyártó cég pedig felvonul 1-2 kamionnal és pár óra alatt összerakja a házat. Félelmetes! De azért a gépészet beszerelése ebben a pár óra helyszíni munkában még nincs benne, a megrendeléstől az átadásig a készház esetében is eltelik 6-8 hónap. Optimális esetben.

készház

Ez is készház. Gondoltad volna? Igaz az árából mi is tudunk építeni Neked.

Mi a menete?

Csakúgy, mint a rendes házaknál az igények felmérése és egy típusház kiválasztása (vagy adott esetben az egyedi elképzelések rögzítése) után itt is készül egy engedélyezési tervdokumentáció és egy gyártmányterv. Ezután következik az izgalmasabb fázis, az az egy-másfél nap, amikor a vevő és a készházas cég egy bemutatóházban megbeszélnek minden apró részletet, kiválasztják az adott termékeket, vagyis bemintázzák a házat.

készház

Az kétségtelenül nagy előny, hogy egy elismert, megbízható készházgyártó cég jó és egyenletes minőséget, méretpontosságot tud garantálni. Szintén előnyös, hogy akár az anyag, akár a munkadíjak könnyen beárazhatók, és így nyomon követhető a teljes bekerülési költség, valamint az is biztosított, hogy minden a szerződésben rögzítettek szerint fog megépülni.

Minden előny hátrány is egyben?

Sarkítva, de igen. Az egy- másfél nap elég kevés idő ahhoz, hogy azalatt (szinte "együltő" helyében) döntsön a megrendelő a burkolatokról, nyílászárókról, ereszekről, árnyékolókról, szaniterekről, világításról, a konnektorok helyéről stb, tehát a leendő otthona szinte minden szegletéről.

készház

Kandalló választék

Mi örülnénk a legjobban, ha ez csak ennyi időt venne igénybe, de tapasztalataink szerint csak a homlokzatburkolat és a világítástechnika több napos egyeztetéseket igényel. És ez nagyon is szükséges, mert mint építtetők így leszünk majd elégedettek, így érezzük majd igazán a sajátunkénak az otthonunkat. Ez a bemintázós történet az árakat is nagyban befolyásolja, ugyanis a választható kínálat között van mindig 1-1 zöld pöttyös, ami benne van a standard ajánlati árban, és sok-sok piros pöttyös választási lehetőség, amikért azonban kőkeményen pluszba kell fizetni.

Egyediség

A nagy hagyományokkal bíró Bien Zenker-nél kevesebb, mint tíz százalék felár ellenében egyedi terveket is készítenek, de ha a tető formáján és az alaprajz alakján is radikális változást szeretnénk valamelyik típustervhez képest, akkor azért ennél meredekebben szárnyal felfelé az ár.

készház

Nem rossz. A Bien-Zenker veitsch-i gyárának parkolója

Ez az a cég egyébként, aminek festői környezetben lévő gyárát volt alkalmunk meglátogatni a Kárpáti József MAKÉSZ elnök által szervezett kiránduláson. Megbizonyosodhattunk arról, hogy az üzemben végzett munka tényleg gyors és hatékony. A 60 fős csapat 1 nap alatt legalább 1, de inkább másfél házat rak össze szerelésre kész állapotban.

Az alábbi képeken látható szerelőasztalon az előre gyalult, méretre vágott fákból egy ember pár perces munkájával elkészül a ház vázát adó szerkezet. Egy panel 3 méter magas, ami 2, 74 cm belmagasságot jelent. Ha ennél többet szeretnénk, akkor 2 részből fog elkészülni a szerkezet és a zsebünkbe kell nyúlni. A panelek hosszúságnak a szállító konténer mérete szab határt: 13,6 méternél hosszabb darabot nem gyártanak.

készház

készház

Ezt először egyik oldalról gipszlapokkal fedik le, majd kitöltik szálas hőszigeteléssel a rendelkezésre álló helyet. Gépek segítségével átfordítva a készülő felépítményt következhet a rétegrendi tervnek megfelelően a külső oldal.

készház

készház

Alap esetben a fal belső oldalán a gipszkarton alá kerül a párazáró fólia, a külső oldalon pedig a gipszkartonra teszik rá a polisztirol hőszigetelést. Mindezt még légréssel is lehet bonyolítani, ahogy azt az ábra jobb oldala mutatja.

készház

No de van itt egy újítás, nevezetesen a Vital réteg, ami azt sugallja, hogy a könnyűszerkezetes építményekből valóban hiányzik a hőtároló tömeg. Ez utóbbi rétegnek leginkább a nyári hőingadozás csillapításában van szerepe. Gondoljunk bele: egy bitang vastag kőfalú várban a legnagyobb nyári melegben sem megy 20 fok fölé a hőmérséklet. Igaz, ami igaz kifűteni sem lehet egyszerű télen. De ha egyszer sikerült, akkor az már fél boldogság. Tehát érdemes kompromisszumot keresni, olyan anyagból építkezni, ami mind rétegvastagságát, mind pedig energetikai tulajdonságait és árát tekintve is kedvező.

Vélhetően ezt a célt szem előtt tartva fejlesztették ki a "Vital réteges" szerkezetet, ami a belső oldalon 5 cm lyukacsos szerkezetű téglát jelent. A 40,6 cm vastag szerkezet hőátbocsátási tényezője 0,13 W/m2K.

készház

Vital réteggel felturbózott szerkezet

A bal oldali ábrán éppen egy légtechnikai vezetékekkel szerelt födém vázát helyezik arrébb, a jobb oldalon pedig a gépi vakolás folyamata látható. Ausztriában készre festve érkeznek a helyszínre a panelek, nálunk ez még nem elterjedt.

készház

készház

Készházat a népnek?

Már ma is az engedéllyel épülő házak több, mint 5 %-a készház. Ez az arány vélhetően nőni fog 2011 után, amikor is az osztrák Blaue Lagune mintájára az M1-MO bevezetőjénél megépítik az első hazai mintaparkot. Itt majd teljesen berendezett, az utolsó függönyig megálmodott házakban lehet barangolni.

Remélem, ám de nagy esélyt nem látok rá, hogy a parkban legalább annyi, de inkább több lesz a nekem is tetsző, stílusos házak aránya, mint a nagytesó Blaue Lagune-ban. Arról ugyanis valóban meggyőződtem, hogy ezen épületek kiforrott technológiával, megfelelő minőségben épülnek (leszámítva a hőtároló tömeg hiányát), a negatív észrevételeim a következők:

1. a legtöbb általam látott megépült ház tökéletesen megfelel a nehezen és lassan változó közízlésnek

2. egyedi igények teljesítése nehézkes és drága

3. az utólagos változtatások lehetősége nagyon is korlátozott

4. alapesetben le kell mondanunk a pincéről

Ez a négy tényező az, ami miatt a mi célcsoportunk mindig is a mi célcsoportunk marad. Akinek az átlagosnál magasabb és egyedi igényei vannak, annak egy készház megépítése sem lesz olcsó és időt sem fog spórolni vele.

Csúnya házat látni eleget, ezért a derűsebb összkép miatt én csak olyanokat válogattam ki, amiket én magam szépnek találok. Pár hét múlva azonban, amikor elkészül az é z s é stílushoz méltó képnézegetőnk, kevesebb kritikai érzéket tükröző képsorozatot is közzéteszünk majd.