Vákuumpanel

Van, amikor a vékonyabb a jobb

2015. március 12.

Mi is az a vákuumpanel?

A vákuumpanel egy vékony nagyteljesítményű hőszigetelő anyag, melynek belseje filcbe burkolt mikroporózus kova azaz szilicium dioxid (az aerogélnek is kova az alapanyaga), melyet vákuum alatt egy gáz- és vízgőzálló alumíniumfóliába csomagolnak. A vákuumpanelt önmagában is lehet felhasználni vagy előregyártott rétegelt táblaként, mely különböző felületeken alkalmazható. 
 
    

Mekkora a hőátbocsájtási értéke hagyományos hőszigetelő anyagokkal szemben? 

A vákuumtábla kb. 5-ször jobban szigetel, mint általános hőszigetelő anyagok, pl. 4 cm vákuumpanel ugyanolyan jól szigetel, mint 20 cm EPS. 

*Passzívháznak megfelelő érték.
Különböző hőszigetelő anyagok összehasonlítása:
0,15 W/m2k u-érték eléréséhez ezek a vastagságok szükségesek
 

Miért működik egy ilyen vékony tábla ilyen jól?

Amennyiben a levegőt vákuumos eljárással eltávolítjuk a tábla belsejéből a levegő hőátadása csökken, ezért a meleget kintről nem engedi ki ill. a hideget nem vezeti be a lakásba. A táblák vastagsága általában 1 és 5 cm között variál. Tipikus passzívház szigeteléseknél alkalmazott 25 cm vastag szigetelés helyett 5 cm vastag vákumpanel is ugyanazt a hőátvezetést biztosítja. 
 

Mely épületrészeknél lehet vákuumpanelt használni?

Bizonyos feltételek, kiegészítő védőburkolat alkalmazása mellett az építmény minden szerkezeténél lehet alkalmazni: lapostető, magastető, terasz, padló, belső- és külső falak
  

Káros az emberre vagy a környezetre a vákuumpanel anyaga?

Se a környezetre, se az emberre nem károsak az alkalmazott anyagok, sőt kova sok szépségápolási termékben is előfordul. Az alumíniumborítás újrahasznosítható és környezetbarát.
 

Mennyire tartós a vákuumpanel?

Minimum 25 év, a vákuumpanelt Svájcban már évek óta tesztelik egy anyagvizsgáló és kutató laboratóriumban. 
 

Megfúrhatom vagy vághatom a vákuumpanelt? Hogyan rögzítsem?

A vákuum lényege, hogy ne kerüljön a panelbe levegő, ezért maga a vákuumpanel nem fúrható. Ahol nem kell csavaros rögzítés, mint padlóba, tetőbe, deszkázat fölé vagy homlokzatra sínes segédszerkezet mögé, ott lehet alkalmazni magát a vákuumpanelt minden védőburkolat nélkül. Homlokzatra, fej fölé a kasírozott panel ajánlott, mely sarkain nincs vákuum és ott dübelezhető. Ragasztásos rögzítés nem biztonságos, ezért nem ajánlott. A vákuumpaneleket méretre vágott táblákban szállítják a helyszínre, méretezve az adott felületre. Amennyiben szükséges a gyártó számozott fektetési tervet ad a táblákhoz.
  

Luxuscikk luxusáron?

Igen, a vákuumpanel drága. Ellenben a magas m2 árak és a környezettudatos gondolkodás is sok beruházót arra késztet, hogy a magasabb bekerülési költségek mellett hosszú távon gondolkodjanak. A mi esetünkben, ha meg kellene növelnünk az autólift aknafejét, elveszítenénk egy lakásból 25 m2-et, ami Bécs ennek a kerületében szokásos 4.000 € / m2-es eladási ár mellett akár 100.000 € vesztességet is jelenthet.
 

Hol éri meg?

Hagyományos fal, födém

Ott ahol hagyományos vastag szigetelés nem fér be, ill. ahol a m2 ár magas és minden cm számít. Erre jó példa egy müncheni lakóház, ahol kiszámították, hogy hagyományos szigeteléssel az épület hasznos területének 10%-a veszne el. 2 cm vastag vákuumpanel szigeteléssel, mely 8 cm vakolattartó PU-táblákkal lett kiegészítve passzívháznak közeli értékű energiaigényt értek el: 22 kWh/(m²év).
Info: passzívházak éves energiaigénye kb. 15 kW/m2/év, egy átlagos családi házé 120-180 kWh/m2.
 
   
München Zentrum, többlakásos társasház mélygarázzsal 

Függönyfal

A függönyfalas homlokzatoknál a mellvéd részeken vastag hőszigeteléssel kitöltött parapetelemekkel érhető el a homlokzatra előírányzott u-érték. Egy 1,6 cm-es vákuumpanellal már 0,3 W/m2K értéket lehet elérni és így a hőszigetelt ablak vastagságával tud a fal a mellvéd részen is folytatódni. Két üveg vagy fém lemez közé kerül a vákumpanel, az optikai megjelenés csak abban változik, hogy az átlátszó ablakot, nem átlátszó elemek tagolják.
      Kassenarztliche Vereinigung Westphalen-Lippe 

Vékonyfal

Még kísérleti fázisban van egy teljesen új eljárás, ami egy hagyományos 50 cm vastag falat próbál ugyanolyan hőátbocsájtási tényezővel 11 cm-ből megoldani látszóbeton karakterrel. Új anyagok kombinálásával, mint textilbeton, vákuumpanel, fázisváltó anyag és üvegszálerősített műanyag a 11 cm vastag fal is eléri az U=0,15 W/m2K értéket.
Info: a fázisváltó anyag ( PCM ) egy vegyület, amely bizonyos hőmérsékleten változtatja halmazállapotát és ennek a folyamatnak köszönhetően nyeri, tárolja és adja le a hőt.
  
 
 Vékonyfal 11 cm-rel (nem tartófal) - falvastagság séma hagyományos és újszerű hőszigeteléssel 
 
Hamarosan többet is olvashattok új hőszigetelési termékekről, mint az aerogél-ről és összefoglaljuk a legújabb energiaszabályozási törvényben foglaltakat.  
 
Refernciaoldalak: