Új építőanyagok az energiahatékonyság jegyében I.

Várható módosítások a közeljövőben

2015. október 9.

Közel nullenergiás? Minden ház passzívház lesz???

Nem, a megnevezés megtévesztő!
Így határozza meg a jogszabály: „Közel nulla energiaigényű épület: az  épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló kormányrendelet szerinti költségoptimalizált szinten megvalósult vagy annál energiahatékonyabb épület, amelyben a  primerenergiában kifejezett éves energiaigény legalább 25%-át olyan megújuló energiaforrásból biztosítják, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben előállított.”
Abban az esetben kötelez rá a jogszabály 2020 végétől, ha az az épület teljes élettartama alatt megtérül (költséghatékonysági számítás alapján).
 
Jelentős változás továbbá (már 2018 végétől, illetve pályázati forrásból épülő épületekre már ma is) az épületburok hőátbocsátási tényezőjének határértékeit érinti.
A hőátbocsátási tényezőt U-értékként szoktuk emlegetni. Minél jobban hőszigetelt egy fal, padlás, tető, stb. annál alacsonyabb az U, és annál kevesebb energia szökik el az épületünk burkán keresztül.
2020-ban várható egy következő fokozat, még alacsonyabb hőátbocsátási tényező maximummal, a pontos számok még nem érhetők el.
A megnevezés, „közel nulla energiaigényű”, megtévesztő.
Ezek az U-értékek még mindig magasabbak a valóban nulla energiaigényűeknél, az energiaszükséglet 75%-át még mindig nem megújuló energiaforrásból fedezzük, illetve a számítás sok fontos tényezőre nem terjed ki (pl. légtömörség).  Ugyanakkor óriási előrelépés ez a pazarlás visszaszorításában, de sajnos azt is el kell ismerni, hogy az építkezést tervező családok kevésbé tehetős többségének komoly nehézséget fog okozni a követelmények betartása.

Konkrét példa

Egy 30 cm-es vázkerámia falazatra eddig elegendő volt 3 cm polisztirolhab hőszigetelés, 2018 után legalább 11 cm, 2020 után kb. 14 cm kell (U=0,45 helyett 2018-tól 0,24 W/m2K, 2020-tól nagyjából 0,20 W/m2K lesz).  Az ablakaink háromrétegű üvegezésűek lesznek, a tok legalább 8 cm széles lesz (U=1,6 helyett 2018-tól 1,15 W/m2K lesz). 
 
Tehát összefoglalva évekre bonta az előírás:
2014  U=0,45: 30 cm vázkerámia fal +   3 cm polisztirol hőszigetelés 
2018  U=0,2430 cm vázkerámia fal + 11 cm polisztirol hőszigetelés
2020  U=0,20: 30 cm vázkerámia fal + 14 cm polisztirol hőszigetelés 
 
                2014                             2018                               2020
Az ablakaink háromrétegű üvegezésűek lesznek, a tok legalább 8 cm széles lesz (U=1,6 helyett 2018-tól 1,15 W/m2K lesz). A komolyabb hőszigetelés és korszerűbb ablakok miatt a penészesedés veszélye nő, amitől csak a korszerű és nem olcsó szellőztetőrendszer nyújt biztos védelmet.
Hőcserélős szellőztetőrendszer: folyamatos szellőzést biztosít, anélkül, hogy a friss levegő lehűtené otthonunkat.
A fordított réteg felépítésű lapostetőket az új követelmény ellehetetleníti: a vízre nem érzékeny XPS hőszigetelést csak egy rétegben lehet beépíteni, az U-értéket viszont csak olyan vastag hőszigeteléssel lehetne kielégíteni, amilyen a gyártástechnológia korlátai miatt nem létezik. 2020-ra várhatóan a technológia fejlődése lehetővé teszi a 25 cm vastag extrudált polisztirolhab gyártását, ami még mindig elmarad a szükséges 28 cm-től. (U=0,25 helyett 0,17 W/m2K 2018-tól.)
 

Lássuk az újdonságokat!

Az alábbi innovációkat az Öko-Logikus Építészet konferencián ajánlották a figyelmünkbe:

1) Hőszigetelni kötelező! 

A falfelületek viszont eltérőek. A Baumit polisztirolhab rögzítésére kifejlesztett ragasztótárcsa rendszere zéró hőhíddal jár és megoldást nyújt a hőszigetelés rögzítésére akkor is, ha a fogadó felület omladozó fal (piros tárcsa), olajos vasbeton (kék tárcsa), meglévő-megtartandó hőszigetelés (max. 8 cm-ig) (üvegszövetes tárcsa), pórusbeton (narancssárga tárcsa), satöbbi.

A lényeg, hogy a dübelek a ragasztót hivatottak rögzíteni a falhoz, nem kell, hogy átszúrják a hőszigetelést. A meglepő igazság az, hogy a ragasztó bivalyerősen tartja a polisztirol hőszigetelést, a gyenge „pont” a ragasztó tapadása az ilyen-olyan falfelületekre volt, ezt orvosolja az újfajta dübel.

 

Bármilyen vastagságú hőszigeteléshez alkalmazható, minden vastagsághoz ugyanaz a dübelhossz használható. A matrachatástól ugyanúgy véd, mint a hagyományos dübelek, ha középen és a peremeken ragasztunk, és m2-ként legalább 6 dübelt alkalmazunk.

Korlátai: csak polisztirolhabhoz alkalmazható, emiatt legfeljebb 10 m homlokzatmagasságig (tűzvédelem). Csak vakolt homlokzatfelülethez alkalmazható. A ragasztott kőburkolat jelentős súlya azért okozna problémát, mert a teher síkja messze lenne a teherátadó elemektől (külpontos terhelés).

Az é z s é véleménye: bár nincsenek még hosszú távú tapasztalatok, a bevizsgálási tesztek meggyőzőek voltak. Ezért javasoljuk ezt a rögzítési módot, a StoEcoTwistdübelhez hasonlóan. 

 

2) Sötét vagy élénk színű vakolat hőszigetelésen?

A vakolatkéreg forrósodik, a hőszigetelés mögötte viszont szerepéhez híven nem követi ezt a hirtelen és szélsőséges változást. A vékony vakolatréteg külső és belső felülete máshogy tágul, szétrepedezik. A feketéhez közeli színek hőmérséklete meghaladhatja az EPS olvadási hőmérsékletét, a 80 fokot, ezzel a homlokzatfelület deformálódását okozza.

Az ún. TSR-érték (teljes spektrális visszaverődés) mutatja meg számszerűen, egy színárnyalat mennyire hajlamos felforrósodni. A világosabb színek jobban visszaverik a napfényt, ezeknek magas a TSR-számuk, a sötétebbek inkább elnyelik, tehát minél alacsonyabb a szám, annál inkább forrósodik a szín.

Erre kínál megoldást a Baumit és néhány más gyártó által alkalmazott innováció, a CoolPigment: olyan pigment szemcséket kevernek a sötétebb és élénkebb színeikbe, amik nem engedik elnyelődni, hanem visszaverik a napsugarakat, ezáltal a vakolat nem fog túlforrósodni. 

Az intenzív tónusú felület úgy viselkedik, mintha pasztellszínű lenne. Vásárlás előtt tájékozódjunk!

Ha egy szín TSR-értéke 25 alatt van, akkor legalább 5 mm polisztirolragasztót és két réteg üvegszövet hálót javasol a gyártó. Ez kiváltható 3-4 mm BaumitSilverFlex tapasszal és 1 réteg üvegszövet hálóval.

Az é z s é véleménye: mindenképp tájékozódj a gyártónál, ha élénk vagy sötét színű dryvitos vakolatod lesz, hogy tartalmaz-e ilyen pigmenet a terméke!

 

További energiahatékony építőanyagokról és megoldásokról a következő cikkünkben olvashattok!