SZAK-VÉLEMÉNY 3

Huzatos ház - egy rosszul szigetelt ház problémája

2013. június 10.

Előtörténetként ismernünk kell, hogy a ház külső hőszigetelése és nyílászáró cseréje 4 éve készült el és a múlt nyár alkalmával a tetőterét is felújították, leszigetelték. Minden lehetséges hézagot betömítettek és megszüntettek. Mindezek ellenére a tulajdonos elmondása alapján is folyamatosan huzatot érez, amihez kapcsolódóan energetikai hő térképet is készítettet.


Kezdeti állapot

Az ábrán láthatóan az épület rendelkezik az emeleten egy loggiával is. Az ott lakó felkészültségét mutatja a szituációval szemben, hogy időközben beszerzett egy lézeres távhőmérőt, mellyel pontosan ki tudta mutatni az egyes térrészek közötti hőmérsékletkülönbséget. A hidegérzetet a nappaliban a kanapén ülve tapasztalta a legerősebben. E fölött helyezkedett el az emeleti terasz, ami egy felfelé hűlő felületet ad és levegőáramlás jön létre. A loggia alatti mennyezeti hőmérséklet és a hőszigetelt belső tér hőmérséklete között 5 °C különbséget mértünk. A lépcsőn felfelé haladva még jobban érezhető a hideg húzása.

A helyszínen a szerkezeti vastagságokból jól kivehető, hogy a tetőtéri padló úsztatóréteg nélkül készült el. A terasz járószintje is ezzel esett egybe, így pontosan lehetett látni, hogy a terasz is hőszigetelő réteg nélkül készült el, amit a ház „becsomagolásánál” sem pótoltak. A kialakult hidegérzetet is ehhez kapcsoltuk. Ideiglenes megoldásként a tulajdonosnak azt tanácsoltuk, hogy a terasz tetejére kívülről fektessen le 20 cm vastag EPS táblákat. A képeken is ezeket láthatjuk, ahogy táblákat állított és terített le. Ez az ideiglenes megoldás nagyobb beavatkozást nem igényel, költséghatékonyabb, de pontosan jól mutatja, hogy a huzat emiatt keletkezett e.

A hölgy levele az eredményről:

„Örömmel tájékoztatom, hogy egy nap után már érezhető volt a hatása! Teljesen más az egész ház hőérzete, nem teljesen, de a hideg áramlás jelentősen csökkent, az alsó szint éjszaka sem hűlt át, úgy ahogy eddig! Még mindig kicsit hihetetlen, hogy a több éves gondot ez oldja meg. Nagyon köszönöm!”

Ezek után, hogy a probléma most már pontosan ismert a végső állapot kialakítására is sor kerülhet. Erre két megoldást tanácsoltunk. Jó lehetőség az erkély beépítése. Ennél a drágább megoldásnál, nincs szükség a padló hőszigetelésére, mert bekerült a belső térbe, viszont az újonnan felhúzott falnál gondoskodni kell erről. Másik egyszerűbb alternatíva, mikor meghagyjuk és rögzítjük a vízszintesen elhelyezett hőszigetelést, majd ezen készítjük el a megfelelő lejtésekkel a terasz burkolatát. Ennél egy zavaró probléma lehet, hogy a tetőtér és a terasz járószintje között lesz egy fellépésnyi különbség. Nincs lehetőség arra, hogy azok egy síkban találkozzanak. (Természetesen ez nem a fényképen láthatóak szerint alakulnak, hanem az ábrán bemutatott módon). Továbbiakban ügyelni kell a megfelelő rétegrendi kialakításra, a vízszigetelés megfelelő elhelyezésére, lejtések irányaira, hogy ne a víz okozza majd a következő problémát.


Elkészült megoldás