Passzívházak és energiahatékony épületek Konferencia 2014

Tovább okosodtunk!

2014. december 16.

A konferenciát Szekér László nyitotta meg. Előre vetítette nekünk, hogy mivel az építészetben is egyre inkább előtérbe kerül, az előadások idén az életciklus elemzés köré lettek szervezve mind a felhozott épületek mind a bemutatott anyagok, szerkezetek, és gépészet tekintetében.
Az életciklus elemzésnél nem csak azt vesszük figyelembe, hogy mennyiért tudjuk megépíteni a házakat, hanem az anyagok és termékek egész életútját. Illetve nem csak a költség, hanem a környezetterhelés is szerepet játszik a vizsgálatok során.

 

Épületpéldák

Konferencián többször szóba került a „passzív közeli ház” fogalma, és az, hogy ilyen nem létezik. Természetesen lehet energiahatékony egy épület, de attól az még nem lesz passzív. Szigorú eljáráson kell átmennie, hogy megkaphassa ezt a minősítést. Megszámolhatóan kevés tényleges passzívház áll ma Magyarországon, és ezt érthetjük szó szerint, ugyanis még mindig számozzák a minősített passzívházakat. Ezek közül mutattak be kettőt nekünk.
17. minősített passzívház (Hegedűs Attila)
Jelen esetben cseppet sem ideális adottságokkal kellett szembenéznie a tervezőknek. A ház észak-keleti tájolású, beépült területen, így részben beárnyékolja a környezete, továbbá a megrendelőnek fontosabb volt a kertkapcsolat, mint a megfelelő tájolás. Emellett csak az engedélyezési eljárás után döntött úgy, hogy passzívházat szeretne. A hosszabb távú fenntarthatóság így jelen esetben többletköltséggel járt, hiszen sok kompromisszumot kellett hozni utólag. Mivel fontos volt a környezettudatos megoldások alkalmazása is, az anyagválasztásokat teljes életciklus elemzéssel támasztották alá a tervezők. Így mészhomok tégla falazat, üveghab valamint cellulóz hőszigetelés mellett döntöttek végül. A részletesebb vizsgálatból példaként kiragadva kiderül, hogy a gazdaságos megoldás és költségmegtérülés attól is függ, hány év élettartamra „ítéljük” a házat. Számítások szerint 10 év alatt 25 cm vastag, 20 évre vetítve viszont már 35 cm vastag hőszigetelést éri meg feltenni.
18. minősített passzívház (Koós Miklós)
Koós Miklós mesélte el a tapasztalatait a gödi minősített passzívház tervezéséről és kivitelezéséről. Itt ideális tájolással tudtak élni. Az építtetői igény miatt törekedtek az egyszerűségre, és a sallangmentes megoldásokra.  Hogy a termikus burkot ne sértsék a garázs és a pince egymás alá került a hőszigetelés vonalán kívül.
A megbízó igényelte, és állta az építés közbeni többszöri hőkamerás mérést, amivel állítólag sok hibát ki lehetett szűrni. Számomra kérdés, hogy egy még fűtetlen háznál ténylegesen milyen eredménnyel lehet alkalmazni ezt az eljárást. Tapasztalat még, hogy figyelni kell rá, mennyire kész rendszerekkel dolgozunk. Az adott kivitelezés például 2 hónapig állt, ugyanis a megrendelt ajtót és ablakot nem tudták beépíteni, egyedi fogadószerkezeteket kellett hozzá gyártani.
 
A bemutatott példákból levonhatjuk a konklúziót, hogy az engedélyezési terv után a költségek befolyásolhatósága jelentős mértékben csökken, ezért a döntéseket nem szabad túl későn meghozni. Emellett nem hátrány, ha az építtetők kellően rugalmasan tudnak hozzáállni a tervezési és kivitelezési folyamatokhoz, ugyanis fél vagy akár egy évvel is hosszabb időtartam lehet egy passzív ház megvalósulása, mint egy átlagos családi házé.
19. minősített passzívház
Bár mi még nem debütáltuk, de a 19. minősített passzívházat mi terveztük és építettük. :)
A következő német honlapon lehet egyelőre megnézni, és hamarosan írunk róla bővebben is.
 
100 lakásos passzívház
Már a tavalyi konferencián bemutatták ezt a házat. Azóta megkapta darmstadti passzívház minősítést. Most költségmegtérülési szempontból hozták fel megint. Örömmel vettük, hogy passzívház építés már kezd üzleti modellé válni, megéri befektetésként is kezelni. Kiszámolták nekünk, hogy általánosan véve egy társasházi épületet, ha azt környezettudatosan építjük 8%-kal, ha minősített passzívházként 19%-kal kerül többe, mint egy a csak hatályos jogszabályoknak megfelelő. Mivel itt még hőszivattyút is telepítettek, ez még plusz 6%-ot jelentett az adott beruházásnak.
 
Légtömörség
Boros Károly a légtömörség hatását mutatta be az épületek energia- és költséghatékonyságára nézve. A légnyomás miatt ugyanis jelentős mennyiségű meleg szökhet ki. (Erről már mi is írtunk egy korábbi cikkünkben.) A légzárást érdemes már építés közben többször ellenőrizni.
Az ézsé még műszaki ellenőrzés során is elvégzi, ugyanis később nagyobb költséggel járhat a korrigálás, mintha ezeket már menet közben megejtjük. Hibaforrás lehet többek között a nem megfelelő vakolás kialakítása, ugyanis a vakolatnak teljesen zárt felületet kell alkotnia. A válaszfalak felhúzása, az aljzatbeton kialakítása előtt már le kell vakolni a főfalakat, illetve fontos kihabarcsolni a fugákat is. A légzáró fóliákat megfelelő csatlakoztatása szintén elengedhetetlen, és tartani kell a megfelelő technológiai sorrendet, nehogy a már jól megépített rendszerben okozzunk kárt.

 

 

Életciklus elemzés

Nemzeti Épületenergetikai Stratégiáról beszélt nekünk Bogsch Albert, szakértő mérnök (Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.) Magyarország meglévő lakóépület állományának megoszlását, energetikai adatait és az ezekhez tartozó felújítási csomagokat mutatta be. Azt is megvizsgálta, hogy a lehetséges felújítások során az összes megtakarított energia és a fajlagos felújítási költség milyen viszonyban állnak egymással.
 
 
A konferenciát Szalay Zsuzsa előadása (adjunktus, Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Magasépítési Tanszék) zárta szépen keretbe foglalva a napot.  A passzívházak életciklus szempontú elemzését egy kétszintes családi ház környezetterhelésének és globális költségének vizsgálatán keresztül mutatta be. Kiderült, hogy a jól tervezett passzívház megtérül anyagi és környezeti szempontból egyaránt, de nem érdemes sokkal tovább menni a szerkezetekkel, mert azzal már nem kapunk gazdaságosabb megoldást.

 

 

 

Cikkünkben felhasznált anyagok:

http://www.paosz.hu/hu/egy-nem-szokvanyos-passzivhaz-a-minositett-hazai-epulet-n45/

http://koos.hu/2013/08/12/passzivhaz-godre/

http://eletszepitok.hu/elkeszult-a-szazlakasos-passzivhaz-angyalfoldon/#prettyPhoto