Passzívház építése lépésekben

Bemutatjuk az é z s é második minősített passzívházának kivitelezését.

2015. december 14.

 Az első cikket a

LEMEZALAP

készítésének szenteljük. Lesz ágyazat, szerelőbeton, szigeteléstartó fal, vízszigetelés, lemez alatti hőszigetelés, lemezalap, és épület körüli szivárgórendszer, betonozással, vasszereléssel, közeli felvételekkel, stb.

Röviden a házról:

precíz és alapos építtető háza lesz, a kivitelezésről is elmondhatók ezek a tulajdonságok. Részben alápincézett, emeletes családi ház, amelynek egyik fele fűtött passzívház, a másik fele termikusan leválasztott fűtetlen pince és garázs, 5 cm hőszigeteléssel.

Ebből a házból…                                            … a cikksorozatnak ebben a részében ennyi épül meg. 

 

1. KÚTALAPOK

Ezzel a munkagéppel…            …ilyen gödör készül.

 

 

Jöhet a beton!                                 És már kész is! (Ebbe a kútalapba nem került vasalás.)

 

A pincéhez közeli kútalapokat a munkagödör kiemelése után készítik. Itt kútgyűrűkbe öntik a betont, és láthatjuk a kiálló betonacélokat is!

 

2. MUNKAGÖDÖR, KAVICSÁGY

1) Állványzat a kitűzéshez, ehhez rögzítik…

2) …a kitűző zsinórt. (A képen alig látszik. A bal oldalin látható egy kötegnyi, továbbá a deszka szélébe bevert szög is, a rikító jelölőfestékkel.)

3) Zsaluzat a szerelőbeton széléhez. Deszkából készül.

4) Előre elhelyezendő gépészeti csövek, amik a lemezen keresztül lépnek majd be az épületbe. Az alapozás még el sem kezdődött, de a gépészeti és elektromos szakági tervek máris előkerültek!

5) Lapvibrátor: ezzel a masinával tömörítik a homokos kavics ágyazatot.

6) Ebbe a mezőbe azért nem került ágyazat, mert itt a szerelőbeton felvastagszik.

  

3. SZERELŐBETON

Bal oldali kép: A fólia arra szolgál, hogy a beton ne szivárogjon a kavicságyba. A hegesztett acélhálót alátét kövekkel megemelték az alsó betontakarás érdekében. A függőleges vasakon látható kék szigetelőszalag mutatja a kész lemez szintjét, eddig öntik a betont. Ezeket a vasakat az öntés után egyszerűen kiemelik.

Jobb oldali kép: Betonozás, tömörítés rúdvibrátorral, később felületsimítás.

 

Először a mélyebben fekvő lemez készül. Efölött lesz a fűtött háromszintes lakórész.

Azután következik a magasabban fekvő szerelőbeton, felette a fűtetlen pince, és a pincefalakra és kútalapokra terhelő garázs.

Időközben a felgerendák is elkészültek.

 

Betonozás kész!                                                              Simítás előtt eltávolítják a szintjelző tüskéket. A betonlehúzó vibrálása okozza a cementes lé felszínre emelkedését és szétterülését.

 

4. SZIVÁRGÓRENDSZER

Beton aljzat készül, lejtésben.

A sárga lyukacsos cső gyűjti össze a talajból szivárgó vizet. (A kiviteli terveken nem citromsárga, hanem az erősebb, narancssárga típusú dréncsövet írtuk ki.) Körülötte mosott folyami kavics, geotextíliával körülvéve.
A képen látható narancssárga idom a majdani felszínről is hozzáférhető tisztítóakna.

 

5. SZIGETELÉSTARTÓ ZSALUKŐ FAL

Mint egy papírra, az aljzatbetonra felrajzolják a falkontúrt. 

A lemezből kiálló vasak a leendő zsalukő pillérekben futnak majd, ezek biztosítják a 15 cm vastag zsalukőfal állékonyságát.

 

A sort szintezővel vízszintesre állítják. Függőleges és vízszintes vasak is kerülnek bele.

 

Néhány soronként öntik ki betonnal:

 

Mindig is tudni akartam, hogy néz ki egy zsalukő fal és pillér belülről. Hát így:

 

A gépészeti és elektromos csőáttörésekre már ilyenkor gondolni kell. A kútalap melletti szélesebb narancssárga cső az épület körüli szivárgórendszer tisztítóaknája, fel kell érnie a felszínig.

 

Gyönyörű, hibátlan felület a precíz, hozzáértő munka eredménye:

 

6. VÍZSZIGETELÉS

A bitumenes vastaglemez nem túl hajlékony, segíteni kell neki a derékszögek lekerekítésével. A bal oldali képen ez látható, hozzávalók: habarcs, seprű. Jobb oldalon a kész, vízszigetelt állapot.

 

Színrelépnek a szigetelők, a színpadi díszletet alkotja: éjfekete kellősítés, két réteg modifikált bitumenes vízszigetelés.

 

Akkor jó a munka, ha a megolvadt bitumen kifolyik az átlapolt illesztések teljes szélességében, és ha a műszaki ellenőr nem tudja feltépni. A középső képen látható 8-alakú bitumenes lemezdarabok használata a szakkivitelezőknél jellemző.

 

7. HŐSZIGETELÉS

A passzívház három alappillére a hőszigetelés, a légtömörség és a korszerű, megújuló forrásokra épülő gépészet.
A hőszigetelésnek teljesen folytonosnak kell lennie, a lábazati falak sem szakíthatják meg. (Társasházaknál, nagyobb épületeknél a számítás engedékenyebb, de családi házaknál nem érdemes jelentős hőhidakat megengedni és máshol kompenzálni.) Ezért épül a ház 25 cm vastag nagy szilárdságú hőszigetelésre! Efölött 45 cm magas lemezalap hordja majd a három szint súlyát.

Balra: a fűtött-fűtetlen épületrész szerkezeteit elválasztó hőszigetelés. Ez egyben a két lemezalap közti bennmaradó zsaluzat.

 

8. DOMBORNYOMOTT LEMEZ

Szerepe:
- párazárás a padlószerkezet fűtött oldalán. Tehát megakadályozza a páravándorlást a hidegebb rétegek felé, ahol kicsapódna belőle a nedvesség, ezzel penészedést okozva. A párazárás feltétele természetesen a felületfolytonos ragasztás.
- megakadályozza, hogy a cementlé a hőszigetelés közé folyjon.

 

9. LEMEZALAP

Vasalás.                                                               Betonozás betonpumpával.

 

A 45 cm vastag lemezalap szélső zsaluzására már nem elegendő egy egyszerű deszkafelület, „rendes” zsalutáblák és támaszok kellenek!
A rózsaszín hőszigetelés választja el a fűtött és fűtetlen épületrész betonszerkezetét egymástól.
Drénlemez, vasak és beton.

 

Folytatása következik! 

A következő rész tartalmából:
-          monolit vasbeton pillérek,
-          zsalukő teherhordó pincefalak,
-          még több szigetelés,
-          gerendarács a kútalapok tetején,
-          monolit vasbeton födém…
 
Kapcsolódó cikkek
Passzívház építése lépésekben 2. Itt a 19. minősített passzívház Magyarországon! - 3. rész Építkezünk a határ mellett Itt a 19. minősített passzívház Magyarországon! - 1. rész