Nem ismerünk határokat!

Már Ausztriában az é z s é!

2013. február 27.

A házról készült összefoglalót és képeket ITT találhattok!

Amikor az építészet összefonódik az energiahatékonysággal…
A jó ház nem csak szép

Az elkészült első projektünk egy passzív közeli családi ház kivitelezése, melyet a Tóth Project Kft. építészei terveztek.

A következőkben az építészetéről lesz szó. A forma, dizájn csupán külcsínnek tűnhet, de valójában fontos szerepet játszik az energiahatékonyságban.

A helyszín egy Bécs külvárosában lévő, kertvárosi, szabadon álló családi házas övezet sok zölddel.

Az épület tömegének kialakítása kompakt, ami az energiaháztartás javára válik. Az energiamérleg szempontjából optimális, ha minél nagyobb fűtött tömeget, minél kisebb lehűlő felület határol. Ez egy ilyen téglány tömeg kialakításával érhető el legegyszerűbben.

A délnyugati homlokzatra nagy üvegfelületek kerültek. Ezáltal a lakótereket sok természetes fénnyel látja el, és ez a napenergia passzív kihasználása szempontjából is hasznos. Szerencsésen éppen ez a kert felőli homlokzat, így a hátsó kerttel közvetlen kapcsolat alakul ki.

A fehér vakolt felületek és a bennük „véletlenszerűen” elhelyezett sötét „foltok” kompozíciói eredményezik a letisztult, geometrikus tömeg és homlokzatformálást. De ez sem „csak” esztétika. A fehér színnel meg lehet előzni a nyári túlmelegedést. Ezt egyébként a környezetben meglévő sok zöld növény jelenléte is elősegíti.

Mindezek az – első látásra csupán dizájn szempontokat követő – tényezők hozzájárulnak, hogy az épület egy fokozottan energiatakarékos, passzív közeli épület legyen.

A téglány tömegből szinte az egyetlen kivágás a dolgozó blokkot kijelölő faburkolatú rész. Ez a beugrás egyben kijelöli a bejárat helyét, és egy kis ereszt is biztosít felette. Az ide beépített falburkolat egy erősen időjárás álló táblás Fundermax F burkolat. Ezek a táblák magas nyomással rétegelt és ragasztott faalapú építőlemezek, melyeket egy acél hátszerkezettel szerelnek a falra úgy, hogy minél kevesebb hőhíd keletkezzen a mögötte lévő hőszigetelő-rétegben.

Passzív közeli ház

Miért „csak” közeli? Egy fokozottan energiatakarékos háznak, mint ahogy több cikkünkben olvashattátok, nagyon egzakt követelményeket kell teljesítenie ahhoz, hogy passzívház lehessen. Három értéket szabályoznak elsősorban.

  • fajlagos nettó energiaigényt max 15 kWh/m2/év (számított érték)
  • fajlagos primerenergiaigényt max 120 kWh/m2/év (számított érték; a magyar rendelet számításával ellentétben ebben nemcsak a fűtés és HMV készítés, de a háztartási berendezések energiaigénye is benne van!)
  • légtömörség értéke 50 Pa nyomáskülönbség mellett maximum 0,6 1/h.

Emellett a szerkezeteknek egyenként is teljesíteni kell bizonyos paramétereket. A falaknak, födémeknek 0,15 W/m2K hőátbocsátási értékkel kell rendelkezni legalább. Az ablakoknak 0,80 W/m2K értéket kell teljesíteni. A hővisszanyerő szellőztetésnek 90% körüli hatásfokkal kell működnie.

A bécsi lakóház nem kíván ezeknek az egzakt értékeknek szabályszerűen megfelelni, mivel attól, hogy passzívház minősítése nélkül is sokkal jobb paraméterekkel rendelkezik, mint egy A+-os, fokozottan energiatakarékos ház.

A légtömörség mérésére az úgynevezett Blower door tesztet alkalmazzák, melyet a kivitelezés alatt elvégeznek. Egy ventillátor segítségével 50 Pa nyomáskülönbséget biztosítanak a külső és belső légnyomás között. Utána 1 órán keresztül mérik, hogy hányszor cserélődik ki a levegő, azaz, hogy az épületszerkezeteken mennyi levegő szökik át. Azért jó, ha a határoló szerkezetek légtömörek, mert akkor az értékes fűtött lég is sokkal kevésbé képes kiszökni a házunkból. Ezen az épületen még nem végezték el a tesztet, mivel a nyílászárókat sem szerelték be, de kíváncsian várjuk az eredményeket!

Gépészet

Építészeti trükkök ide vagy oda, egy fokozottan energiatakarékos házban a mai korszerű követelmények komoly gépészeti rendszer kiépítését követelik meg. Az ehhez szükséges szabályzók és tartályok egy külön gépészeti helyiségbe kerülnek be.

Építészeti trükkök ide vagy oda, egy fokozottan energiatakarékos házban a mai korszerű követelmények komoly gépészeti rendszer kiépítését követelik meg. Az ehhez szükséges szabályzók és tartályok egy külön gépészeti helyiségbe kerülnek be.

A fűtő hűtő rendszert egy a házon kívül elhelyezett Mitsubishi Zubadan Hőszivattyú üzemelteti. Mivel a hőszivattyúval alacsonyabb fűtővíz hőmérsékletet lehet elérni, ezért célszerű ilyenkor felületfűtést alkalmazni. A hőátadás így padlófűtéssel történik. A hűtés pedig mennyezeti felület-hűtés. A fűtésrásegítés egy Viessmann Vitosol 200 F napkollektorral fogják megoldani, ami egy másik ütemben lesz beépítve.

A ház szellőztetéséről egy a gépészeti helyiségben elhelyezett Hoval HomeVent RS-250-es szellőztető berendezés gondoskodik. Ez biztosítja a levegő páratartalmának visszanyerését, így nincs szükség kiegészítő párásításra, illetve a kiszellőztetett levegő energiatartalmát visszanyeri a lehető legkevesebb energiaveszteség elérése érdekében. Ezek ellenére a nem kívánatos szagok az elhasznált levegővel távoznak, az antibakteriális réteg pedig megakadályozza a baktériumok friss levegőbe jutását. Ezekben a leszigetelt otthonokban az ablaknyitogatás hőveszteséget okozna, csupán szellőztető berendezéssel oldható meg a friss levegő bejuttatása energia veszteség nélkül.

Miért fontos a jó nyílászáró?

A passzív és energiatakarékos épületek legfontosabb jellemzője, hogy egy kiváló hőszigetelő és légtömör, külső térelhatároló, úgynevezett termikus burokkal rendelkeznek. Ezen a burkon ejtünk „sebeket”, amikor a homlokzati falakba ajtókat és ablakokat helyezünk. Az energiatakarékos házakban a szigorú követelményeknek megfelelően ezt úgy kell megtenni, hogy minél kisebb legyen az ablak felületén és a csatlakozó szerkezetek határain a hőveszteség. Ennek érdekében a beépített nyílászárók üvegezése 44 mm vastag 3 rétegű szerkezetek, két gázkitöltéses légkamrával. Ez az üvegszerkezet általában olyan jó hőszigetelő tulajdonságú, hogy a szerkezethatárokon létrejövő vonal menti hőhíd jelenti a sokkal nagyobb problémát.

Egyébként a jól hőszigetelő többrétegű üvegezés kis mértékben csökkenti a bejutó napfény hőmennyiségét, így a téli passzív-szoláris nyereséget is csökkenti. Minél több rétegen kell a napsugárzásnak áthatolni, annál kevesebb kerül be a belső térbe. Az üvegszerkezet sugárzás áteresztő képességét a naptényezővel jellemezzük. Egy átlagos hőszigetelő üvegtábla naptényezője 0,9, ez esetünkben 0,61. Sokszor a különböző tájolású oldalakon különböző naptényezőjű ablakokat helyeznek el, az energiamérleg és a költséghatékonyság szempontjainak figyelembevételével.

Hagyományos kétrétegű hőszigetelő ablakoknál beépített üvegtáblák U értéke: Ug = 1,4 és 2,2 W/m2K közötti. Ehhez képest a bécsi házba beépítendő Internorm ablakoknál ugyanez az érték 0,7 W/m2K. (Ez az érték annál jobb, minél kisebb.) A szerkezet összesített hőátbocsátási tényezője pedig Uw= 1,00 W/m2K. Viszonyításképpen megjegyezném, hogy ez egy passzívház esetében 0,85 W/m2K kell legyen, tehát a 1,00 egy igen jó érték egy passzív közeli ház esetében.

Az Internorm ablakok szállítója a Tóth Project Kft volt.

Miért fontos a jó árnyékolástechnika?

Egy ház passzív fűtéséhez hozzá tartozik, a téli napsugárzásból a jó tájolású nyílászárókon bejutó energianyereség. Passzív fűtésként hasznosítható évente kb. 10 kWh/m2 ingyenes napenergia (Schlotterer). Ehhez természetesen elengedhetetlen az üvegfelületek teljes szabaddá tétele. A nyári melegben ez a működés megfordul. Ilyenkor a napfény totális kizárásával kell elősegítenünk a házunk hűtését. Ez a legkézenfekvőbb passzív megoldás a lakásunk hűtésére. Természetesen a jó árnyékolás önmagában nem elegendő a gépészeti rendszer kizárásához, de rendkívül fontos. Hogy miért? Vegyük például ebben a konkrét házban a konyha adatait. A téli fűtési teljesítményigénye 565 W, míg a nyári hűtési teljesítményigénye 1598 W. Magyarul a nyári kellemes hőérzet eléréséhez sokkal több energiát kell felhasználnunk, mint a télen. A nyári túlmelegedés elkerülése érdekében a házra Schlotterer gyártmányú Raffstore lamellás árnyékolókat szerelünk fel. Az árnyékoló szerkezet alumínium takarólemezét a homlokzattal együtt levakolják, csak a lamellák látszanak, leeresztet állapotban. Ez építészetileg nagyon előnyös, kedvelt megoldás.

Miért jó Ausztriában építkezni az é z s é-vel?

Tapasztalataink szerint Ausztria keleti régiói még elég közel vannak ahhoz, hogy lehetséges legyen Magyarországról koordinálni az ottani projekteket. Kifejezetten költségcsökkentő tényező, hogy az építőanyagok nagy részét Magyarországról szerezzük be. Kijelenthetjük, hogy az osztrák és magyar építőanyag árak közötti különbségnél kisebb a kiszállítás költsége. Tehát jobban megéri Magyarországon megvenni az építőanyagot és kiszállítani az osztrák építkezés helyszínére, mint ott helyben megvásárolni ugyanazt. A felhasznált építőanyagok, termékek nagy részét a Winkler Tüzép Kft. mosonmagyaróvári telephelyéről szerezzük be.

Az első osztrák ház kész. A második már épül, az építkezésről majd beszámolunk, addig is nézzétek meg a referencia munkáink között!