Nagy ház, nagy megtakarítás

Egy kétgenerációs családi ház épületenergetikai korszerűsítése

2011. május 27.

Nagyon helyesen tette, hogy az első év után nekilátott megoldást keresni, mert minél később kezd neki, annál több pénzt költ el fűtésre abból a pénzből, amiből a korszerűsítést elvégezhetné. Ugyanis a kivitelezés költsége gyakorlatilag ugyanaz az összeg 5 év múlva is. Ezt a pénzt legkésőbb akkor elköltjük, mert az energiaárak nem fognak csökkenni. Ebben az 5 évben (hogy a példánál maradjunk) azonban a rezsi 100%-át fizetjük, pedig az kb. a felére csökkenthető.

Nézzük meg, egy átlagos méretű családi háznál mit jelent ez. A havi rezsi 300.000-500.000 Ft, azaz 150.000-250.000 Ft megspórolható, ami 5 év alatt 750.000-1.125.000 Ft. Ez már jelentős része a felújításnak.

1993-ban épült a ház a Makovecz-iroda tervei alapján. Sok faszerkezet, nyitott fedélszék, nagy belső terek. Nem foglalkozott azonban a tervező - az akkor még szempontnak nem számító - részletekkel. Így alakulhatott ki az a szituáció, hogy a tulajdonos mindig fázik. A házat kiviteli terv nélkül építették, mégis nagyon szép munkát végeztek a kivitelezők, mert a ház centire megegyezik az engedélyezési tervvel, ami pedig nem volt kiviteli terv szintű. Nem is építészeti vagy épületszerkezeti probléma van a házzal, hanem használati-üzemeltetési.

Nagy belmagasság - jó hőeloszlás

A ház szinte mindenhol galériás, a földszint és emelet közös légtér, a szobákat leszámítva, ráadásul a tető 60 fokos hajlása miatt nagyon nagy a belmagasság. Ennek ellenére a földszinten is jó a hőérzet, és a hőkamera is megmutatta, hogy míg lent 20 °C fok volt, a gerincnél mindössze 22 °C. Ez a földszinti padlófűtésnek köszönhető. Hasonló esetekben mindig érdemes ezt a megoldást alkalmazni. Ez persze csak a hőérzetre vonatkozik, a fűtésköltségeket nagyon rosszul befolyásolja, ha 7 m belmagasságot kell kifűteni.

épületenergetikai korszerűsítés

Körbe üvegezett nappali

A többi térhez hasonlóan a nappali is nagy belmagasságú, és a fűtés a padlóba fektetett csövekkel van megoldva. Mégis olyan hideg van, hogy télen használhatatlan. Ennek az az oka, hogy körben üvegezett nyílászárók határolják a nappalit, a 90-es évek eleji követelményeknek megfelelő 2,8 W/m2K U értékkel (most 1,6 W/m2K a követelmény, jövőre szigorodni fog). Amiről akkoriban még nem beszélt sokat a szakma, az a felületek sugárzása. Az anyagok ugyanis nem csak vezetik a hőt, hanem szilárd testek között sugárzással is átadják. Ez okoz különösen nagy problémát a 3 oldalról külső térrel határos nappalinál. Ráadásul a nyílászárók és a gyalulatlan rönkoszlopok csatlakozása nem megfelelő, ezeket tömíteni kell, hogy ne tudjon filtrálódni a hideg levegő.

épületenergetikai korszerűsítés

Hőkamera mutatta meg…

Thermovizuális vizsgálatok szakértője, állandó partnerünk, Csomós Csaba segítségével vizsgáltuk végig a rejtett részleteket, amelyek hőtechnikai tulajdonságai a hőkamera előtt nem maradnak rejtve. Erről bővebb cikket írt honlapunkra, amelyet ITT olvashatsz.

Megmutatta például a fűtésrendszer problémáit, hogy ereszt az emeleti radiátorok hálózata és vannak radiátorok, amelyek részben eldugultak. Ugyancsak megmutatta, hogy a padlófűtés megfelelően működik. Ennek ellenére a padlófűtés átmosását is javasoltuk, mivel ez valószínűleg 20 éve nem volt elvégezve, és a radiátorok amúgy is szükséges tisztítása mellett kis munkarész.

A beépített részletek titkai is kiderültek, például, hogy a fal RÁBA falazóblokkból épült, amire a téglák méretéből és rakási módjából tudtunk következtetni, ami tisztán látszódott a felvételeken. Emellett a lábazat hőszigetelő képessége a falazaténál is rosszabb, és a koszorú nincs hőszigetelve, viszont a tető és fal kapcsolata meglepő módon nagyon jól lett kialakítva.

épület energetikei korszerűsítésépület energetikai korszerűsítés

épület energetikai korszerűsítésépület energetikai korszerüsítés

Az optimális mennyiségek és minőségek kiszámítása

A korszerűsítési munkáknak általában van egy logikus sorrendje, ez azonban változhat, leginkább egy-egy szerkezet esetleges minőségbeli problémái, vagy a különböző határoló felületek aránya, illetve a megrendelő megtakarítással-megtérüléssel kapcsolatban támasztott igényei miatt. A mi esetünkben a sorrend a következő volt: nyílászárók cseréje, fal és lábazat hőszigetelése, tető hőszigetelése, gépészet korszerűsítése és gépészet kiegészítése megújuló energiákat hasznosító gépekkel. Ezeket egyenként vizsgáljuk végig, a kivitelezési költségekből és a megtakarításból számolva egy várható megtérülést. Lépésenként 2-3 verziót vizsgálunk, majd az optimálisat kiválasztva továbbhaladunk, így biztosítva, hogy minden szerkezet az igényeknek és előírásoknak megfelelően legyen hőszigetelve.

Napkollektor, napelem, hőszivattyú legyen-e

A napkollektor működési elve nagyon egyszerű, nem szokott meghibásodni.

Egy 4 tagú család használati melegvíz igényének 60%-át fedező rendszer kb 1 000 000,- Ft. Mi mindig 60%-ot ajánlunk napkollektorból fedezni, mert ez nyáron 100%-ot jelent, és az éves átlag lesz csak 60%. (Napkollektor kalkulátorunkat ITT találod.)

Megtérülését önmagában nehéz számolni, mert attól függ, milyen típusú rendszerre segít rá. Mégis, hogy összehasonlítsuk, vegyünk egy négytagú családot átlagos melegvízigénnyel, a napkollektor 60%-os HMV-termelés részesedésével.

- megtérülése elektromos bojler esetén: 5 év

- megtérülése kondenzációs kazán esetén 26 év

Ezek alapján a napkollektor a legjobban működő a ma kapható megújuló energiát hasznosító berendezések közül.

A napelem energiahozama 1 kW-os rendszer esetén Magyarországon: 1100 kWh/év

- 1 modul 210 W = 1,6 m2, azaz 4 kW = 32 m2

- 1 kW rendszer ára telepítéssel 1 000 000,- Ft

- elektromos áram ár: 45,51 Ft/kWh

- becsült éves megtakarítás 50 061,- Ft/év

- megtérülési idő: 20 év

Miután 10 év garancia van a készülékre, sajnos még nem tudjuk javasolni annak ellenére sem, hogy az elektromos energiaárak várhatóan nőni fognak.

Felmerült a gázkazán helyett a hőszivattyú is, de ezt még sajnos nem tudjuk ajánlani a berendezés különösen magas ára miatt. Ráadásul nincs elég hely a telken, ezért a legdrágább, fúrt szondás megoldást kellene választanunk.

Ráadásul ha arra gondolnánk, hogy a napelemmel a hőszivattyúhoz termelünk áramot, így a hőszivattyúhoz igénybe vehető olcsóbb „H” áramot helyettesítjük. Azaz a napelem még rosszabb megtérülést ad.

- H áram ár: 30,42 Ft/kWh

- megtérülési idő: 30 év

Az ablakok utólagos üvegcseréje vajon lehetséges-e?

A régi 18 mm vastag kétrétegű üvegezés helyére legalább 24 mm-es kellene (4.16.4 mérettel, műanyag távtartóval, argon gáztöltéssel, low-e bevonattal) vagy 3 rétegű, ami még vastagabb. (Az üvegezésről is írtunk egy bejegyzést, ITT találod.) Ezzel az a probléma, hogy a meglévő tok vékonyabb üveghez lett legyártva, az új üveg pedig nem fér el benne, pedig maga a tokszerkezet utólagos tömítéssel ellátva megfelelhetne a mai követelményeknek. A problémát úgy lehet áthidalni, hogy az üvegezést rögzítő léceket le kell cserélni pipa alakú lécre, amely így befelé ki fog lógni, de már rögzíthető lesz és elég erős, hogy megtartsa az üvegtáblát. Ezt a megoldást javasoltuk a kisebb költségek miatt, mivel nagyon nagy felületet határolnak üvegezett szerkezetek. Ennek ellenére Gábor nagyon helyesen úgy döntött, hogy a nagyobb felületű nyílászárókat tokszerkezettel együtt kicseréli, hogy minél jobb eredményt érjünk el, míg a kisebb ablakoknál csak az üvegezést fogjuk kicserélni.

energetikai korszerűsítésenergetikai korszerűsítés

energetikai korszerűsítésenergetikai korszerűsítése

Látszó fedélszerkezet és utólagos hőszigetelés

Mivel a látszó fedélszék a ház építészeti megjelenéséhez tartozik, nem lenne célszerű az olcsóbb belső oldali hőszigetelés-kiegészítés alkalmazása. Ebben az esetben csak az az út járható, hogy kívülről lebontjuk a héjalást, felépítjük szarufa-magasítással a kiegészítő hőszigetelést, majd lécezés után visszaépítjük a héjalást az eredeti anyagból.

Egyébként hasonló építészeti megfontolásból kerül az optimálisnál picit kevesebb hőszigetelés a lábazatra, hogy a jelenlegihez hasonló kőburkolatot lehessen építeni rá.

energetikai korszerűsítéseenergetikai korszerűsítés

Sugárzó hideg falra utólagos felületfűtés

Gábor arra is panaszkodott, hogy amikor tévézik, hosszabb ideig ül a tévészoba fala előtt, megfájdul a feje. A hőkamera mérési eredménye, és a számítás is azt mutatja, hogy a fal belső felülete 15 °C. Ez a javasolt hőszigetelés után 19 °C-ra növekedik. Ennek ellenére azt kérte Gábor, hogy építsünk be utólagosan falfűtést. Erre csak azért van lehetőség, mert padlófűtés van a földszinten, ehhez tudunk csatlakoztatni maximum 5-6 m2-nyi falfűtést, ami azonban csak komfort szempontból vehető figyelembe, nem mint a fűtés kiegészítése. Ehhez a művelethez sajnos fel kell törni a padlót a fal mellett egy kis részen, megkeresni a padlófűtés vezetékét, csatlakoztatni hozzá az új kört, és visszajavítani a padlót. A falfűtés a falnak csak egy részén helyezkedik el, ennek ellenére az egész falfelületet kell levakolni. A falfűtés köre külön szabályozható lesz, maximum a padlófűtés hőmérsékletéig. Ehhez egy kis elosztódobozt kell a falban elhelyeznünk.

Akusztikai problémák

Részben a közös légterű szintek, de leginkább a faszerkezetek miatt az emeleti szobáknak nagyon gyenge a hangszigetelése, minden zaj felhallatszik a földszinti terekből. Ennek okaként 3 helyet jelöltünk meg: az alulgerendás fa födém még felbetonnal is túl vékony, az emeleti válaszfalak teteje egy léccel van hozzácsatlakoztatva a tető faburkolatához, ill. az emeleti szobáknak belső födéme van a tetőtér felé, ami a földszinttel közös légtér.

energetikai korszerűsítésenergetikai korszerűsítés

energetikai korszerűsítésenergetikai korszerűsítésenergetikai korszerűsítés

Tanácsadás után pedig kivitelezzük!

Az leírt szempontok és mérlegelések alapján végül megállapítottuk a szükséges munkarészeket. A falak hőszigetelésére 16 cm-t találtunk a legmegfelelőbbnek, ehhez igazodva, a kőburkolat fogadására alkalmasan 10 cm XPS hőszigetelés kerül a lábazatra. Ez rosszabb hőszigetelő-képességgel rendelkezik ugyan, mint a fal, de így már megfelelő, arányaiban pedig nincs számottevő különbség. A tető hőszigetelésére 15 cm kiegészítést javasoltunk.

A gépészet felújításához kondenzációs gázkazánt használunk és napkollektorral egészítjük ki, ami az indirekt melegvíztároló melegítésére segít rá. Jelenleg ez a leggazdaságosabb megoldás a gépészeti rendszer korszerűsítésére.

Összességében fontos volt mind a hőszükséglet-csökkentés, mind a hőérzet-javítás igényét különválasztva kezelni, mégis összehangolt megoldást találni. Szerencsére ezek erősen összefüggenek, és a mai igényeknek és előírásoknak megfelelő megoldások már mindkettőre megoldást adnak. Hamarosan kezdjük is a korszerűsítés kivitelezését, amit szerencsére nem kell szakaszosan végeznünk és a leírt sok kisebb munkarészt gazdaságosan tudjuk magunknak beosztani, ami megrendelőnknek is megtakarítást és nem utolsó sorban gyorsabb kivitelezést jelent.

Helyszíni videó egy Makovecz-villa energetikai korszerűsítéséről