Mitől lesz környezettudatos a házunk?

Magyarázat óvodásoknak a rajzverseny kapcsán

2010. május 4.

Előttem van észak, hátam mögött dél...

balra a Nap nyugszik, jobbra pedig kél...lehet, hogy az irányok megkülönböztetése elsőre még nagy falat az ovisoknak, de annyit jó ha tudnak, hogy a házakat érdemes úgy tájolni- déli irányba-, hogy abba minél inkább besüssön a napocska.

környezettudatos ház

kép forrása: roloart.hu

A környezettudatos házba napközben besüt a Nap és így nem kell feleslegesen felkapcsolnunk a lámpát, valamint a Nap meleg sugarai besegítenek az épület melegen tartásába. Igen ám, de nyáron, amikor amúgy is nagyon meleg van, már nem örülünk annyira a forró sugaraknak, inkább hűsölni vágyunk. Emiatt mindenképpen szükség van redőnyökre is.

környezettudatos ház

Ablaknyitás

A legmodernebb házakban már nem is az ablakot nyitjuk ki, hogyha friss levegőt szeretnénk beengedni, hanem van egy szellőztető gép, ami pici ki és bevezető nyílásokon folyamatosan cseréli ki a levegőt. Ez a gép teljesen csendesen működik, ha nem tudjuk, hogy ott van, akkor sem a hangját nem halljuk, sem pedig huzatot nem érzékelünk.

Az ablakot sem mindegy, hogy hogyan használjuk! Sokkal jobb, hogyha rövid időre teljesen kinyitjuk, mint hogyha bukóra lenne kinyitva órákon át. Így ugyanis többet kellene fűtenünk.

Hőszigetelés

A házakat mindenképpen hőszigetelni kell. Ez egy speciális anyag, amit a téglára rakunk kívülről, ez segít megakadályozni, hogy kiszökjön a meleg levegő a házból, amit olyan nehezen melegítettünk meg.

Fűtés

A fűtésből mi csak a meleget érezzük, de azt, hogy meleg legyen, sokféleképpen meg lehet oldani. Vannak olyan energiaforrások, amik a természetben évmilliók alatt keletkeztek és csak nagyon nehezen pótlódnak, ha egyáltalán. Ilyen például a földgáz, amivel a legtöbb fűtőtest működik, vagy a benzin, amit az autóba tankolunk ahhoz, hogy utazni tudjunk vele. Az elektromos áram a legmegfoghatatlanabb az összes közül. Előállíthatják olyan forrásokból, amik nem újulnak meg és már most is fogytán vannak, de olyanokból is, amik korlátlanul a rendelkezésünkre állnak. Ilyen rendszeresen megújuló energia a napsugárzás, a szélben lévő energia, a föld belsejének a melege, vagy akár a fa, amit eltüzelhetünk. A környezettudatos házban ezeket használjuk. Az elektromos áramot nem tudjuk megfogni, sőt még csak nem láthatjuk. De ott van a konnektorokban és óvatosan kell vele bánni, mert bár láthatatlan, veszélyes lehet, megégetheti az embert és áramütést okozhat. Ezért sosem szabad belenyúlni a konnektorba, vagy vizes kézzel bekapcsolni valamilyen gépet.

Fürdés meleg vízben

Ugye milyen rossz hideg vízben fürdeni? Mi lenne, ha a vizet nem úgy melegítenénk fel, hogy elégetünk valamilyen tüzelőanyagot, hanem a csöveket, amiben a víz kering (vagy valamilyen más folyadék) kitesszük a napsütésre? A gázzal és az elektromos árammal több baj is van. Először is nagyon drágák, ezen túl erősen szennyezik a környezetet, és ha így folytatnánk, akkor hamar el is fogynának.

Érintetted már meg az autótok ajtaját, amikor nyáron tűzött rá a Nap? Nagyon forró tud lenni. Ha napkollektort szerelünk a házunk tetejére és így melegítjük fel a vizet, akkor azzal nagyon sok energiát meg tudunk takarítani.

környezettudatos ház

Szélkerék, napelem

A szél, ha eléggé fúj, akkor meg tudja hajtani a közelben lévő szélkereket. Ügyes mérnökök a szélkerék forgásából származó energiát át tudják alakítani villamos energiává, amivel a lakásban világítani, főzni, TV-t nézni, hajat szárítani és még megannyi más dolgot tudunk csinálni. Ugyanígy működik a napelem is, csak ott nem a szelet, hanem a napsütést alakítják át villamos energiává.

környezettudatos ház

Komposztálás

Aki családi házban lakik az építhet magának komposztgödröt, amibe a zöldségekből, gyümölcsökből megmaradt részeket, például az almacsutkát gyűjti. Az idő múlásával, 1-2 éven belül ez a kupac szép lassan talajjá változik, amit felhasználhatunk a kertben, amikor új fát, virágot ültetünk. Ezzel nemcsak magukon segítünk, de a kukásoknak is, akiknek kevesebb szemetet kell majd elszállítaniuk és feldolgozniuk. Gondoljunk csak bele, nem is olyan könnyű eltüntetni azt a sok-sok keletkező szemetet.

forrás: www.flickr.com

Esővízgyűjtés

A házakon ereszcsatorna fut végig a tető alatt, amiben összegyűlik az esővíz. Ezt tovább vezetjük egy nagy tárolóba, a ciszternába és onnan veszünk vizet az öntözéshez azokban az időszakokban, amikor nem esik az eső.

Szennyvízkezelés

Szennyvíznek nevezzük mindazt a koszos vizet, ami a WC lehúzásakor, mosogatáskor, fürdéskor keletkezik. A házból eltűnik, mert egy csővezetéken elvezetjük onnan, de ezzel nem oldódott meg a probléma, valahol meg is kell tisztítani azt a vizet. Ez legtöbbször úgy történik, hogy az összes környékbeli ház vizét az esővízzel együtt egy nagy földalatti vezetékrendszerbe, a csatornába vezetik és onnan elszállítják nagyon messzire egy nagy telepre, ahol sok-sok vegyszert felhasználva megtisztítják a vizet. Ez a megoldás sokba kerül és nem is túl ésszerű a nagy távolságok miatt.

A jövőben megépülő, környezettudatos házak kertjeiben lesz egy nagy tartály (van ahol már ma is van!), amiben ott helyben megtisztítják a vizet, amit visszavezetnek a házba abból a célból, hogy ezzel az újrahasznosított vízzel öblítsük a WC-t. Hiszen a WC leöblítéséhez nem kell feltétlenül ivóvizet használni.

A tisztító tartály a kertben van a föld alatt, csak a teteje látszik ki. Fontos tudni, hogy ez a tartály, ha jól működik nem büdös, nem fogunk WC szagot érezni a kertünkben.

környezettudatos ház

forrás: ÖkoTech Home Kft

Takarékosság

Hiába van jó házunk, a legfontosabb, hogy mi maguk is jó lakók legyünk. Van egypár alapszabály, amit mindig be kell tartanunk:

1. Mindig oltsuk le a villanyt azokban a szobákban, ahonnan kijöttünk és rövid időn belül már nem megyünk vissza.

2. Gyűjtsük külön tárolóba a különböző anyagból készült hulladékokat, így az üveget, a műanyagot és a papírt. Hogy egyszerűbb legyen a szállítás, tapossuk laposra a flakonokat és üdítős/tejes dobozokat.

3. Fogmosásnál ne folyassuk egyfolytában a vizet, hanem csak annyi ideig ameddig tényleg szükséges.

4. Egy gyors zuhanyzás alatt sokkal kevesebb vizet használunk el, mint ha teli engedjük vízzel a kádat. Kérdezzük meg a szüleinket, hogy melyiket válasszuk!

5. Ha besegítünk a főzésnél, akkor figyelmeztessük a szakácsot, hogy hamarabb kész lesz az étel, ha a fazék tetejére rátesszük a fedőt.

Az én környezettudatos házam rajzpályázat óvodásoknak