Mit tegyek, ha lejt a telek?

Avagy hogyan csatlakozzak a terephez és milyen magasra építsem a házam?

2017. június 23.

 1. Utcafronti ház

Ha a házat az utca frontján kell elhelyeznünk, akkor általában vagy azzal megegyező, vagy egy kicsit attól kiemelve érdemes a padlószintünket felvenni, hogy a közterület felé is élhető tereket tudjunk létrehozni ablaknyitásokkal.

 

2. Parkoljunk okosan!

A lejtős terepet sokszor jól ki lehet használni úgy, hogy az alsó (többnyire) pinceszinten helyezzük el a garázsunkat, míg a lakótér közvetlenül csatlakozhat a kerthez a másik oldalon. Itt nagyon figyelnünk kell arra, hogy ne alakítsunk ki túl meredek rámpát, hiszen többnyire használni is szeretnénk azt! 10% felett már fűtenünk is kell. 

 

3. Teraszcsatlakozás

Egy családi háznak tavasz elejétől ősz végéig központi részeként funkcionálhat egy fedett terasz. Ha szeretnénk ezt kihasználni, és szívesen vagyunk a kertben, érdemes a terasz szintjéhez igazítani a terepcsatlakozásunkat és a padlószintünket.

 

4. Kövessük a terep vonalát!

Ha már kicsit erősebben lejt a telkünk, vagy az adottságok miatt „hosszabb” házban gondolkodunk, pénzt spórolhatunk, ha szinteltolásos házat tervezünk! 

 

5. Költségoptimalizálás

Kalkulálhatunk azzal is, hogy annyira „ássuk be” a házunk egyik felét, amennyire a másikat kiemeljük, vagyis, hogy annyi földet ásunk ki, amennyit a feltöltésnél felhasználunk. 

Ezt annyiban kell korrigálnunk, hogy a földfeltöltésnél számolnunk kell a tömörítés költségével is. Ha viszont több földet ások ki, mint amennyit a feltöltésnél felhasználok, akkor pedig az elszállítás költségét kell figyelembe vennem.

 

A földkiásás és deponálás ára 1000-20.000 Ft/m3 árig terjedhet attól függően milyen a talaj, hogy lehet hozzáférni, kézi vagy gépi erővel lehet-e csinálni a műveletet. A föld tömörítése jelentős tétel lehet: 20-30.000 Ft/m3 ár körül mozog, míg az elszállítás csak 2-5000 Ft/m3. A költségoptimalizálást mindig egyedileg kell megvizsgálni, hogy a lehető legjobban járjunk!

A fentebb felsoroltakon kívül természetesen egyéb egyéni szempontok is lehetnek, amikhez igazodnunk kell. Mindig az adott körülményeknek és igényeknek megfelelően kell a jó megoldást megterveznünk.

Természetesen ez csak egy, a rengeteg szempont közül, amivel foglalkoznunk kell. Ha Ti is építkezésen gondolkodtok, és belevágnátok, gyertek el konzultálni hozzánk, ahol részletesebben elmondhatjuk és megmutathatjuk Nektek, mire érdemes még figyelnetek, milyen szerkezetekben, anyagokban, gépészetben érdemes gondolkodnotok, és milyen terveket ír elő minimum a jogszabály, illetve milyen tervekre lesz szükség ahhoz, hogy a kivitelező tényleg álmaitok otthonát építse meg!