Mit kell tudnunk a telekvásárlásról, mielőtt házat építünk? 2. rész

Építési vonalak, ügyintézési határidők, jogszabályok

2010. május 3.

Benapozás, energiamérleg, építési határvonalak

Emellett egyéb szempontokat is érdemes számba vennünk, hiszen később a mi életünket keserítheti meg, ha rossz telket választottunk. Így fontos szempontok még a benapozottság vizsgálata, az energiamérlegre kiható tényezők, az épületek közötti előírt legkisebb távolság. A terület szabályozási tervéről (a szöveges szabályozást kiegészítő rajzokat tartalmazza) sokszor leolvasható, hogy az épület előtt, mellette illetve mögött mekkora szabad felületnek kell megmaradnia. Ezt szabályozzák az elő-, oldal- és a hátsókert (méterben megadott távolságok). Adódhat olyan helyzet is, hogy az általános előírásoknak (beépítési százalék, szintterületi mutató, építménymagasság stb.) könnyedén megfelelnének a terveink, de van olyan helyi szabályozás az előkert, oldalkert vagy hátsókert méretére vonatkozóan (többnyire az egységes utcakép, esetleg a tűztávolság miatt), ami mégis felülírja eredeti elképzeléseinket. Az elő- és oldalkertbe általában nem (vagy csak kicsit) lóghat bele az épület. Az építési határvonalakhoz nem kötelező igazodni, a ház lehet sokkal kisebb is.

Az építési vonal

Az építési vonal, amennyiben szerepel ilyen a szabályozási terven, kötelezően kijelöli azt a vonalat ahova a házunk adott homlokzatának kerülnie kell.

Tűztávolság

Főleg „összevissza” beépített területeken lehet gond, hogy nem csak az oldal- ill. hátsókert minimális mérete a korlát, hanem a szomszéd telken álló épülettől mért ún. tűztávolság is, ami legalább 6 méter, ill. a telekre előírt maximális építménymagasság is.

Közművesítettség

Az építési osztálynál érdemes felmérni a telek közműellátottságát, illetve a későbbi önkormányzati fejlesztések ütemezését (pl. mikor tervezik csatornahálózat kiépítését, amennyiben az még nem áll rendelkezésre).

Kivághatjuk-e a fákat?

A fakivágási lehetőségeket és faültetési kötelezettségeket is alaposan számba kell vennünk, mert itt is érhetnek meglepetések. Hiszen akár olyan szalmaszálban is elbukhatunk, hogy a leendő épület közepén egy ötvenéves sudár tölgyfa áll, amiről csak később derül ki, hogy az önkormányzat által védett, és kivágásáért több millió forintot kell kifizetnünk, ami romba dönti a feszített költségvetésünket – figyelmeztet Kántor István. A pénzben történő megváltást ugyan helyettesítheti az előírt fapótlás, de lehet, hogy annyi fát kellene ültetnünk, ami kétszer akkora telken sem férne el.

Ügyintézési határidők áttekintése
engedély típusa ügyintézési határidő
elvi építési engedély iránti kérelem 22 munkanap
építési engedélyezési eljárás 45 munkanap
bontási engedélyezési eljárás 22 munkanap
használatbavételi engedélyezési eljárás: 22 munkanap
fennmaradási engedélyezési eljárás 45 munkanap
bejelentési eljárás: 22 munkanap
telekalakítás (2010.-től a Földhivatal intézi!):  30 munkanap

De időt is tudunk nyerni, hiszen amennyiben a hatósághoz beadandó kérelmünket egy építési igazgatási szakértő megvizsgálja, és nyilatkozatot tesz, hogy a dokumentáció a vonatkozó jogszabályoknak megfelel, abban az esetben az ügyintézési határidő a felére csökken: 45 munkanap helyett 23, 22 munkanap helyett 11! Kántor István személyében az é z s é-nek is van ilyen, az ügyintézési időt nyírbáló szakértője.

Mellékleteként felsorolva ismertetjük azokat a rövidítéseket, amikkel egy építéshatósági egyeztetés alkalmával találkozhatunk.

Összességében azt érdemes tudni, hogy az OTÉK-ban alapvető szabályok és irányelvek vannak, amiket a mindenféle helyi szabályozás (lásd lejjebb) nem felülír, hanem kiegészít.

A KET-et, azaz az ügyintézés jogmenetéről is szóló törvényt azért érdemes ismernünk, mert így könnyebben érvényt szerezhetünk jogainknak. Benne foglaltatik például, hogy kérésünkre a helyi építéshatósági irodának kötelessége kiadni az adott ingatlanra vonatkozó (terv)dokumentáció másolatát, ill. az ügyintézővel folytatott egyeztetésről emlékeztető -, vagy akár jegyzőkönyv készítését is kérhetjük.

Szakmai partnerünk az ingatlan.net

Melléklet: jogszabályok
  • OTÉK (253/1997. (XII. 20.) Korm. Rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről)
  • FSZKT (Fővárosi Szabályozási Keretterv)
  • RRT (részletes rendezési terv)
  • HÉSZ (helyi építési szabályzat)
  • az építés rendjét a helyi sajátosságoknak megfelelően megállapító és biztosító települési önkormányzati rendelet
  • TSZT (területi szerkezeti terv)
  • KSZT (kerületi szerkezeti terv)
  • BVKSZ (Budapesti Városrendezési és Építési Keretszabályzatról szóló 47/1998. (X. 15.) Főv. Kgy. Rendelet)
  • az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és az építészeti-műszaki dokumentációk tartalmáról szóló 37/2007.(XII.13.)ÖTM rend.
  • KET (a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. Törvény)
  • az építőipari kivitelezési tevékenységről 191/2009. (IX. 15.) Korm. Rend.
  • az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól szóló 245/2006. (XII. 5.) Korm. Rendelet
  • ÉTV (az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv.)
  • az építésügyi hatósági eljárásokról és az építésügyi hatósági ellenőrzésről szóló 193/2009. (IX. 15.) Korm. Rend.

Mit kell tudnunk a telekvásárlásról, mielőtt házat építünk?