Milyen témákról írtunk eddig?

Összefoglaló és könyvjelző a bejegyzéseinkhez

2011. október 19.

@@cikkkereso@@

1. Telekválasztás és építészeti tervezés

Milyen telket érdemes vásárolni és mire kell odafigyelni, ha már van egy szimpatikusnak tűnő ingatlan a kiszemelt telken? Sáv vagy lemezalappal járunk jobban? És egyáltalán legyen-e kiviteli terv, vagy elég egy engedélyezési terv is? Bemutatjuk egy passzívház, egy autonóm családi ház, egy társasház, és egy magánóvoda koncepcióterveit, valamint egy kétgenerációs családi ház épületenergetikai korszerűsítését. Építész tervezői cikksorozatunk eddig elkészült részei: Milyen családi házat terveztessünk?Modern építészeti mintatelep 1931-bőlLétezik-e mediterrán építészeti stílus? 1. rész és 2. rész; Egy jó építész nem erőlteti rá az elképzeléseit a megbízóra...; Paksi családi ház tervezése; 95 m2-es alacsony energiaigényű családi ház 13 millió forintból, A 13 millió forintos ház energetikai számítása és költségvetése,Passzívház, alacsonyenergiaigényű ház, A kategóriás ház

Kell-e kiviteli terv családi házakhoz?
 
nagy ház, nagy megtakarítás

2. Falazatok és nyílászárók kiválasztásának szempontjai

Van egypár olyan összefüggés a falazatok épületfizikai tulajdonságai között, aminek ismeretében nem lenne olyan népszerű a 44 HS tégla, mint amilyen... Több ízben is írtunk a tömeg, a hőszigetelő és hanggátló képesség, a hőtároló tömeg, valamint az ár összefüggéseiről. Mit érdemes tudni a nyílászárók üvegezéséről és mit a válaszfalak léghanggátlásáról? Külső falakra saját összehasonlítást is végezhetünk a falszerkezet kalkulátort használva. Felhívtuk a figyelmet arra, hogy egy falazatnál a hőszigetelés a lényeges, nem pedig a tégla hővezető képessége. Bemutattuk a hőkamerás épületdiagnosztikában rejlő lehetőségeket. Vajon melyik szerkezetre milyen hőszigetelés a gazdaságos? Újdonságok a nyílászárók és az árnyékolástechnika világából, Módosítások a falszerkezet kalkulátorban

Milyen fajta üvegezések közül választhatunk?
A hőszigetelés a lényeges, nem pedig a tégla hővezető képessége Hőkamerás épületdiagnosztika
3. Passzívházak

Passzívházakról írtunk eddig a legtöbbet, úgyhogy ennek a témának külön fejezetet szentelünk. Minden a passzívházak és energiahatékony épületek konferencia beszámolójával kezdődött, ezen az eseményen mi magunk is előadtuk egy felmérésünk eredményét. Ezt követően sem távolodtunk el a passzívházaktól, sokat írtunk a passzívház követelményekről és egy európai passzívház körképet is festettünk látogatóink elé. Terveztünk passzívházat és a passzívház gépészetbe is beleástuk magunkat! Beszámoló a 2011-es Passzívházak és energiahatékony épületek konferenciáról! Passzívház, alacsonyenergiaigényű ház, A kategóriás ház

Hogyan spóroljam meg a fűtési költség 90 %-át?  Speciális nyílászárók Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 1. rész Németország Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 7. rész Egyesült Királyság
Mivel fűtsünk egy passzívházban? 1. rész mivel fűtsünk egy passzívházban? 2. rész
     
4. Energetikai tanúsítás

Kötelező lesz az energiatanúsítvány használt lakások eladásakor is Mit jelent az A kategória? Energetikai tanúsítást és optimalizációt vállalunk! Hogyan fog változni a szabályozás?

5. Jogszabályok, támogatások

A lakossági energiahatékonysági támogatások alakulásáról rendszeresen beszámoltunk, ezek közül az Új Széchenyi Tervről szóló írásunk aktuális még mindig. A jogi szabályozás is változik néha, ezekről a  változásokról is számot szoktunk adni. Érdekes lehet például az, hogy hogyan fognak változni az épületenergetikai követelmények, mi a teendő az építkezés megkezdésekor, hány év garancia vonatkozik a kivitelezési munkákra, mit ellenőriz az építésfelügyeleti hatóság, illetve, hogy hogyan kell az építési és bontási hulladékok kezelésekor jogszerűen eljárni.

Az építkezés bejelentése
6. Mindennapi kivitelezői tapasztalatok

A Most épült a házam című 5 perces videóban a tulajdonos számol be a háza felújítása során szerzett tapasztalatairól! Volt szerencsénk egy Makovecz-villát energetikailag korszerűsíteni, a helyszínen készült videóban Jakab Gyula építész kollágánk számol be a munkáról.

Megvizsgáltuk, hogy mennyibe kerül egy erkélyt körbeszigetelni és azt is, hogy hogyan szüntethető meg a lapostetőkön lévő felülvilágítók esetén a beázás. Írtunk még:

- a hőhidak hatásáról, szigetelési kérdésekről (pécsi létesítményenergetika szakmérnöki képzés)

- egy házilagos módszerről, amivel remekül ki lehet szűrni, hogy vajon valóban jó U-értékű üvegezést vásároltunk-e,

- egy terasz kialakításának költségeiről

- az azbesztmentesítésről, ami régi palatetőknél jelent problémát

- bevásárlókörutakról, amit megrendelőnkkel tettünk

- a falépcsőkről

- a WC-k különböző fajtáiról és beépítésükről

- a lefolyó csövekről

- a homlokzati burkolatként alkalmazható mészkövekről

- a nagytétényi fatelepről

- a szobatermosztátokról

- a zöldtetőkről

- a medencék kialakításának módjairól

- a telefonos kapunyitásról

- az öntözőrendszerekről

- a cserép- és fémlemezfedés előnyeiről, hátrányairól

- a szeglemezes tetőszerkezetekről

 
7. Épületgépészet

Ellenőrzött, hővisszanyerős szellőztetés, passzívház gépészet, levegős hőszivattyúk, napkollektoros rendszerek! Frissítettük a fűtési költség kalkulátor árait!

 
8. Események, amiket az é z s é szervezett vagy részt vett rajta

Szeminárium 2012Szeminárium építkezni vágyóknak, rajzverseny óvodásoknak, szakmai kiállítások (Pollack-Expovilágítástechnikai kiállítás Frankfurtban) és konferenciák, szereplések a TV-ben, rádióban, illetve a nyomtatott sajtóban!