Mi olcsóbb?

Építeni vagy vásárolni?

2012. szeptember 25.

Elmondható, hogy a 2006 óta folyamatosan csökkenő építkezői kedv, idén tovább csökken. Korábban az ingatlanfejlesztők által kínált, eladásra szánt újépítésű lakások száma volt a meghatározó, ezek száma jelentősen, mintegy harmadára csökkent az elmúlt években. A manapság épülő társasházak méretei is változtak. Korábban az egy házban épülő lakások száma átlagosan 60 volt. Ez a szám napjainkban a kisebb kockázatot jelentő 20 lakás körül mozog. A KSH kimutatása szerint az Önkormányzatok az idei évben gyakorlatilag még nem építettek lakást. Szintén tovább csökkent a családi házat építő magánszemélyek száma is, habár jóval kisebb mértékben, mint az eladásra épülő ingatlanokat kínálók mennyisége.

Ma már semmi sem könnyű...

A gazdasági válság kezdetéig jóval szélesebb réteg építkezett, mint manapság. A maiaknál sokkal kedvezőbb feltételekkel és könnyebben lehetett hitelt felvenni beruházóként és magánszemélyként egyaránt. Nem voltak ritkák az önerő nélküli építkezések, lakásvásárlások sem.

Tapasztalataink szerint, napjainkban jellemzően az a módosabb réteg építkezik saját célra, akinek erre megvan a saját forrásból származó anyagi fedezete. Az emberek félnek a hiteltől és nehezen is jutnak hozzá a megszigorított feltételek miatt. Aki mégis hitelt vesz fel óvatosabban alacsonyabb összeget, rövidebb futamidőt választ.

És ma mi az olcsóbb? - Vegyünk egy példát!

Hogy mi olcsóbb, építeni vagy vásárolni, ez egy összetett kérdés. Nézzünk csak példaként egy 100 m2 hasznos alapterületű A+ energia osztályú családi házat, aminek az átlagos költsége 250 000 Ft/ m2 azaz az építési költség 25 millió Forint. A Budapest környéki agglomerációban egy jobb helyen lévő telek körülbelül 12 M Ft. Tehát családi házunk itt újonnan 37 millió forintba fog kerülni.

Hasonló paraméterekkel rendelkező 8-10 éves házat már 22 M Ft-tól találunk a környéken, és a négyzetméter árak csökkenő tendenciát mutatnak, minél nagyobb házakat vizsgálunk, vagy ha az ország kevésbé frekventált régióiban tesszük ezt. Elsőre úgy tűnik, jobban megéri jelenleg családi házat venni, mint építeni.

De vigyázzunk!

A használt ház vétele sok kompromisszumot rejt magában. Nem biztos, hogy találunk olyan ingatlant, amely teljes körűen kielégíti igényeinket és lehet, hogy olyan felesleges helyiségekért is fizetni fogunk, amikre nincs is szükségünk. Egy újonnan épített családi ház pontosan olyan lesz, amilyenre szükségünk van.

A másik problémaforrás a megvásárolni kívánt ingatlan tényleges műszaki állapota. Érdemes szakértőt bevonni házvásárlás előtt. Laikus szemmel nem látjuk a rejtett hibákat, egy frissen felújított ingatlanon pedig könnyű elfedni a később előkerülő problémaforrásokat.

Ne felejtsük el példánkban az új építésű ház A+ energiaosztályú volt. Ha használt ingatlanunkból is energiahatékony házat alakítunk ki, hogy az összehasonlítás reális legyen, felújítása jelentős anyagi ráfordítással fog járni. Ha van is rajta homlokzati hőszigetelés, minden bizonnyal nem elégséges mennyiségű, mert egy A+ ház fala 15-20 cm EPS szigeteléssel van ellátva. A nyílászárók cseréjére is nagy valószínűséggel szükség lesz, a gépészeti rendszer pedig gyakran elavult. Egy radiátoros fűtés átalakítása nagy hőleadó felületeket igénylő alacsony hőmérsékletű kondenzációs kazánhoz vagy hőszivattyúhoz a burkolat és aljzatbetonok megbontásával jár, ha padlófűtést kívánunk kialakítani és a padlót is hőszigetelni szeretnénk.

építkezés olcsó

Mindig nagy nehézséget okoz egy felújításnál a meglévő hőhidak orvosolása, ami gyakran nem is lehetséges gazdaságosan. Például megvásárolt használt házunk terasza biztos nem lesz az épülettől hőszigeteléssel eldilatálva, mint egy korszerű újépítésű háznál, így az hűtőbordaként fog működni.

Ha végigvesszük, mi mindent kell felújítanunk, átalakítanunk, ha gazdaságos, korszerű, energia hatékony otthont szeretnénk, kiderül, hogy nem is volt olyan olcsó használt lakásunk. Egy felújítás ára az új építés 2/3-át is elérheti!

De nem lehet olcsóbban új házat építeni? De lehet. Ha a ház méretét és formáját az építési szempontokra optimalizáljuk, és egyszerű olcsó anyagokat használunk. Létrehoztunk egy konstrukciót melyben egy 95 m2-es A+ alacsony energiafelhasználású házat építhetünk akár már 13 M Ft-ért. A részletekről bővebben itt olvashatnak: http://www.csaladihaztervezes.hu/blog/95-m2-alacsony-energiaigenyu-csaladi-haz-13-millio-forintbol

Egy ilyen ház építésének költsége már versenyképes alternatívát kínálhat azoknak, akik olcsó, értékálló, alacsony üzemeltetési költségű, egyszerű házra vágynak és nem érik be a kompromisszumokkal teli felújítással.

Milyen segítséget kaphatok?

Az építkezni vágyó fiatalokat segíti az újra igényelhető szocpol is. Két gyermek esetén 800.000 forinttól felfelé indul a skála, 4-5 csemeténél akár a 2,0 millió forintot is elérheti a szociálpolitikai támogatás mértéke. Fontos változás a korábbi szabályokhoz képest, hogy az energiahatékonyságot szorzóval díjazzák. „A” energiaosztályú ingatlan esetén 1,1, A+ esetén 1,2, passzív ház építése esetén 1,3 szorzót kell alkalmazni.

Ez két gyermek esetén A+-os házunknál 960 000 Ft vissza nem térítendő támogatást jelent!