Mi is az ökodesign?

Most rácáfolunk a tévhitre: nem minden csúnya, ami öko!

2013. január 28.

Mi is az ökodesign?

Az ökodesign jelentése: „Ökológiai szemléletű tervezés.”, figyelembe veszi, hogy a tárgyak milyen hatást gyakorolnak a környezetre, törekszik a káros hatások csökkentésére, illetve a kedvező hatások kihasználására.

Napjainkra egyre fontosabbá válik ez a fajta szemlélet, mivel az ökológiai problémák felhívták az emberek figyelmét arra, hogy változtatásra van szükség. Ez vonatkozik a felhasznált technológiákra és az anyagokra is. A fenntartható fejlődés szem előtt tartásával készülnek az ökotermékek. Fenntartható fejlődés alatt azt értjük, amikor arra törekszünk, hogy minél kevésbé károsítsuk és terheljük a környezetet.

Milyen anyagokat használjunk?

A fenntartható fejlődés szempontjából nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük a felhasznált anyagokat is. Szükség van új anyagok kifejlesztésére és a már meglévő anyagok újrahasznosítására is. Sokak számára az újrahasznosított alapanyagokból készült termékek nem jelentenek egyebet a silány minőségű, rossz kinézetű tárgyaknál, ám a környezettudatos tervezés során az újrahasznosított anyagok használata lehet esztétikus is. Erre kiváló példa a Wasara cég által tervezett gyönyörű, mindenféle típusú rendezvényen használható eldobható, egyszer használatos étkészlet, amely magában foglalja azt az ellentmondást, hogy egy egyszer használatos tányér, hogy lehet mégis környezettudatos. A válasz az anyagválasztásban rejlik. A tányérok nádból, bambuszból és kipréselt cukornád hulladékból előállított cellulózból készülnek.

Kép forrása: http://cdn1.lostateminor.com/wp-content/uploads/2010/02/wasara-plates-2.jpg

A környezettudatos anyagok szempontjából a bioműanyagok egyre nagyobb térnyerése új távlatokat nyit meg az ökodesign számára. Olyan nagy cégek is csatlakoztak ehhez a fejlesztési irányvonalhoz, amelyeknek globális környezetkárosítással szembeni megítélése meglehetősen negatív. Például a Coca-Cola is bevont növényi alapanyagokat palackjainak gyártásába, ugyan, csak 30%-ban, bár ezt szeretnék a későbbiek folyamán 100%-ra növelni. Továbbá az iPhone-ok számára készít a Bioserie olyan tokokat, amelyek biológiailag lebomlóak és növényi származékokból készülnek, tehát a környezetre gyakorolt negatív hatásuk nagyon alacsony. Nem csak a műanyagok esetében beszélhetünk arról, hogy létezik olyan törekvés, amely a fenntartható fejlődést helyezi előtérbe, hanem a textilek területén is. Ezek alatt a biotextilek alatt főként azokat a pamutokat értjük, amelyek, olyan gyapotból készülnek, amiket nem permeteztek. Ilyen textileket gyárt a Bird Textile is, sőt a festési eljárás során is vízbázisú festékeket használnak.

Megújuló energiaforrások a hétköznapokban

Egyre nagyobb szerepet kapnak a megújuló energiaforrások és az ezeket alkalmazó technológiák. A napenergia kutatása és felhasználása már régóta az „öko-elképzelések” tárgyát képzi. Általában óriási napelemekre gondolunk, ám a hétköznapi életünkbe is bevonhatjuk ezt a megújuló energiaforrást. A Fandi Meng által tervezett „Sunny Flower” elnevezésű kis töltőberendezés is a nap energiáját használja fel. Virágszerűen szétnyitható és feltapasztható bármilyen üvegfalra, feltölthetjük vele telefonunkat vagy mp3 lejátszónkat is.

Kép forrása: http://1.bp.blogspot.com/_wSUG_ibJWC4/Sx24-Te4MMI/AAAAAAAABJU/6EEQuUQxf-Y/s400/Sunny-Flower-a-solar-charger-concept-1.jpg

A legnagyobb mértékben kiaknázott és legmegbízhatóbb megújuló energiaforrás a szél. A szél adta energiát szélkerekek és szélturbinák segítségével használjuk fel. Egy magyar fejlesztéssel is találkozhatunk ebben a témában. A Nyilas Kálmán által tervezett szélgenerátor mobilitása miatt meglehetősen újító jellegű. A fokozatos áttérés a megújuló energiaforrásokra nem csak a nem megújuló energiaforrások megőrzésére szolgál, hanem a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére, áttételesen az üvegházhatás redukálására is.

Hogyan használjuk okosan a meglévő energiaforrásokat?

Energiagazdálkodási szempontból fontos az is, hogy a meglévő energiát takarékosan tudjuk felhasználni. A LED adta lehetőségeket több cég is kiaknázta, például a Philips és a FROG Design. Ezek a körték tulajdonképpen megegyeznek az izzószálas körtékkel, csak LED található bennük, amely kevesebb energiát fogyaszt, ugyanakkor természetes fehér fényt ad.

Az élethez feltétlenül szükséges víz megőrzése is elsődleges fontosságú. Az esővíz hasznosítása és a vízfelhasználás csökkentése a legfontosabb tervezési irányok. Bas van der Veer Raindrop nevű terméke az esővizet egy csepp alakú tartályban kívánja összegyűjteni, amit utána közvetlenül alkalmazhatunk növényeink öntözésére.

Kép forrása: http://blog.practicallygreen.com/wp-content/uploads/2011/04/raindrop1.jpeg

Az emberi mozgás által termelt energia felhasználása régóta képezi kutatások alapját. A Novague cseh tervezőiroda Move your Energy elnevezésű hintaszéke is a mozgási energiát alkalmazza, amelyben egy dinamó található, ami a hintázást hasznosítva ad energiát a székre szerelt olvasólámpának, a mozgási energia használata, úgy gondolom érdekes lehetőségeket adhat, bár ebben az esetben kérdéses, hogy mennyire lehetséges az olvasás folyamatos mozgás közben. :)

Kép forrása: http://static.dezeen.com/uploads/2009/04/chair_2.jpg