Létesítményenergetika szakmérnöki képzés Pécsett 1. rész

beszámoló... megint tanultunk új dolgokat

2009. október 6.

A két féléves képzésre főleg építészek, építőmérnökök és gépészek jelentkeztek, de van villamosmérnök, informatikus és környezetmérnök is a csapatban. Az é z s é kft 3 fővel képviselteti magát. Célunk, hogy sok-sok új dolgot tanuljunk elsősorban a gépészet és világítástechnika világában, de számomra például az épszerk és az épületfizika is hasznosnak tűnik.

Mivel nagyon vegyes a társaság előképzettsége, ezért óhatatlanul vannak unalmas és izgalmas, könnyű és nehéz részek egyaránt.

A légtechnikában tett legújabb kalandozásainknak még hagyunk egy kis időt, hogy leülepedjenek, de szigetelés témakörben már most megosztunk egypár fontosabb tudnivalót.

Extrudált polisztirol: kizárólag 1 rétegben a fordított tetőben

Hiába próbálunk mindennek lelkiismeretesen utána járni, ez a fontos szabály eddig nem jutott el hozzánk. Feltételezzük, hogy ez sokaknak jelent új információt, ezért írunk most róla. A dolog lényege, hogy a több rétegben alkalmazott zártcellás polisztirolnak nagyon nem tesz jót, ha a bejutott nedvesség filmréteget tud képezni a lemezek között. Páralecsapódásra és a  hőszigetelő képesség romlására lehet számítani, sőt fagy esetén akár el is mozdulhatnak a lemezek. Ijedtünkben felhívtuk az R.W. Bautech-et, ahol megerősítették a jelenség káros voltát, de ezért azt is megtudtuk, hogy sok ilyen (rosszul megoldott) fordított rétegrendről értesültek már, de szerencsére ebből adódó meghibásodásról még nem.

A rosszul alkalmazott megoldások egyébként arra vezethetők vissza, hogy a forgalmazók általában csak az 5-8 cm vastagságú lemezeket tartják raktáron, így aki nem elégszik meg a - sajnos még átlagosnak mondható- pár centis hőszigeteléssel, annak nagyon előrelátónak kell lennie, korán kell megrendelni az anyagot. Ha pedig erről lecsúsztunk, akkor eddig beértük azzal, hogy 2 rétegben helyeztük az XPS-t. Most már nem fogjuk.

Még egy fontos tanulság, hogy ne gondolkozzon fordított rétegrendű lapostetőben az, aki alacsony energiafelhasználású házat szeretne korrekten kivitelezni, ugyanis a Roofmate-nél például a legnagyobb rétegvastagság csak 20 cm.

Összehasonlításképpen megemlítjük, hogy egyenesrétegrendben kb. 16 cm hőszigetelésre van szükség ahhoz, hogy legalább a szabvány követelményértékeinek megfeleljünk. Fordított rétegrendben a nedvesség miatt plusz 2 cm-t rá kell számolnunk, és akkor rájövünk, hogy a 20 cm - azaz a legvastagabb lemez, ami kapható- az nagyon kevés.

Felmerült bennünk az is, hogy a több réteg érintkezése miatt a Roofmate SL sem ideális. 1 rétegű ugyan, de a nutos kötések miatt fedés alakul ki. Ez semmiképp nem jó, igaz sokkal kisebb az a csatlakozási felület, ahol a 2 vízszintesen elhelyezett lemez átfedésbe kerül, mintha telibe raknánk a lemezeket. De attól még nem jó.

Feladvány: Miért nem elég csak a betonfelület szélességét lehőszigetelni?

Adott egy téglafal, amit betonpillérrel kell megszakítanunk. A betonnak a hővezetése sokkal jobb, mint a téglának és ennek mi nem örülünk. Mit tegyünk ellene? Rossz válasz, hogy csak olyan szélességben kell hőszigetelést elhelyezni, mint amilyen széles maga a pillér, ezt ugyanis a hő nevetve körbe áramolja, vagyis hőhíd keletkezik.

létesítmény energetika

A megfelelő szélesség megtalálásához össze kell hasonlítanunk a rétegtervi hőátbocsátási tényezőket. A hőszigetelés vastagságából és a hővezetési tényezőjéből ki tudjuk számolni a hőátbocsátási tényezőt. Nem marad más hátra, minthogy (ismerve a tégla hővezetéséi tényezőjét is) megnézzük, hogy milyen széles téglára van szükség ahhoz, hogy az U-értékek kiegyenlítődjenek.

létesítmény energetika

Számolgatás híján biztos ami biztos érdemes lenne mindkét irányban olyan széles sávban feltenni a szigetelést, mint amilyen széles maga a falazat. A gyakorlatban ezt úgy szokták megoldani, hogy a pillér mellett keskenyebb téglát tesznek be, 44-es esetén pl 38-asat. Így nem kell farigcsálni és adott a hőszigetelés vastagsága is.

Ez egy szürke foltja a tervezésnek. Még a legnagyobb gyártók 2009-es katalógusaiban is rendre hibásan jelennek meg a csomópontok.

Határoló szerkezetek U-értékére

vonatkozó követelmények a 7/2006 TNM rendelet szerint. Ez nem újdonság, de lerajzolva könnyebben megjegyezhető:

létesítmény energetika

Hogyan teljesíthető a felfelé vagy lefelé hűlő felületekre vonatkozó 0, 25 W/m2K érték? 38-as Protherm PROFI vakolt fal esetén pl legalább 7 cm vastag EPS szükséges, de számos variáció közül lehet választani. Érdemes tehát megnézni a falszerkezet kalkulátorunkat, amiben árakra vonatkozó információt is talál.

Főleg a lefelé hűlő felületek szigeteléséről azonban gyakran megfeledkeznek a tervezők, mint ahogy azt az alábbi részlet is mutatja:

létesítmény energetika

Rossz példa... a szigetelésnek nem szának helyet a közlekedő födémjében

Mennyit árt a vasalat...?

... avagy mennyivel csökken 1 m2 hőszigetelés beépített hővezetési tényezője, ha 4 db 12 mm-es vasbetonnal átszúrjuk? Ez az egyetlen hőhíd fajta, ahol a kifejtett hatás felülete nem nagyobb, mint maga a hőhidat okozó hatás felülete. A vasbeton és egy átlagos polisztirol lemez hővezetési tényezője között pontosan 2 nagyságrendnyi különbség van. Ahhoz, hogy mennyit ront a hatékonyságon a vasbeton átszúrás, egyszerűen súlyoznunk kell a felületekkel a λ-értékeket. Így derül ki, hogy kb 14%-kal nő a hővezetési tényező.

Ezt az egészet azért érdemes számításba venni, mert előfordul, hogy dübelekkel helyezzük fel a hőszigetelést például akkor, amikor meghagyjuk a régi vakolatot. Igaz, ezek hővezetése egy fokkal visszafogottabb a műanyag külső rész miatt.

Hőhídmegszakító elemeknél pedig tényleg a nyers vasbeton megy keresztül a hőszigetelésen. Feladvány: vajon mennyiben tér el a gyártók által megadott zseniálisan alacsony U-érték attól, amit mi ezzel a módszerrel kiszámítanánk?

Beépített vagy nem beépített λ ?
Hőszigetelő anyagoknál a hővezetési tényező nő az anyag beépítésével. Vagyis fontos tudni, hogy a χ beépítési tényezővel megnövelt értékről beszélünk-e, vagy a "steril" állapotúról.

λbeépített=λ0 (1 + χ )

Az eltérés akár 40-50 % is lehet! 2002-ben módosították az adatmegadás szabványát, azóta kötelező a beépített értéket feltűntetni. Régebbi adatoknál azonban résen kell lenni, hogy melyik értékre vonatkoznak.

Hol van a fagyhatár a falban?

λvasbeton= 1,55 W/mK
λhőszigetelés, beépített= 0,051 W/mK

d1= 6 cm
d2= 8 cm
d3= 12 cm

ti= 24 C
te= -11 C

Ismejük a külső és belső oldali hőátadási tényezőket αi és αe. Ezek után a rétegek vastagságának és hővezetési tényezőjének ismeretében könnyedén kiszámítjuk az ellenállásokat ( R = d/λ). Ezeket szummázva megkapjuk a teljes rétegrend Σ R-jét, aminek a reciproka az U, vagyis a hőábocsátási tényező.

Q= U (ti - te) = [24- (-11) ] x 0, 54= 18,92 W/m2

Azt is tudjuk, hogy

Q = αi (ti - t1) = 8 (24- t1)

t1 = 21,6 C

és így tovább felírható:

Q = λ1/ d1 (t1 - t2)

Rajta rajta!

  d [m]

 

λbeépített

[W/mK]


R

[m2 K/W]

∆t

 [C°]

t

[C°]

αi =8     0,125 2,365 24
21,6
vasbeton 0,12 1,55 0,077 1,455
20,18
hőszigetelés 0,08 0,51 1,57 29,67
-9,48
vasbeton 0,06 1,55 0,039 0,73
-10,21
αe =24     0,041 0,79
-11
Σ R     1,852  
 
Σ U= 1/R     0,54    

 

Kapcsolódó témák

Milyen falazatot válasszak?

Miért jó, ha nagy a hőtároló tömege a háznak?

Hogyan fog változni az épületenergetikai szabályozás?