Látszóbeton a családi ház építésben

Régi elvek, új megoldások

2016. február 11.

Energiahatékonyság a népi építészetben

A régi népi építészet legjobb hőtároló képességű falazata a vályog, amely nagy tömegének köszönhetően hosszan tartja a meleget télen, és a hűvöset nyáron. Sok megrendelőnk kéri tőlünk, hogy olyan klímát szeretne nyáron a házában, mintha egy vályogházba lépne. 

Más szempontokból viszont a vályog már nem felel meg a mai kor igényeinek, nem lehet nagy nyílásáthidalásokat kialakítani, nem egyszerű, ha magasabb házat szeretnénk építeni belőle, karban kell tartani, 2-3 évente tapasztani kell.

Fantáziadús vasbeton

Egy másik nagy tömegű építőanyag a vasbeton, amit némi előítélet övez hazánkban. 

A vasbeton a vályoggal szemben a legszabadabban alakítható építőanyag. Gyakorlatilag bármilyen formát létre lehet belőle hozni, a nyílásokat nem kell kiváltani, mert a falazat egyben a tartószerkezet is, rendkívül tartós, nem szükséges karbantartani, a felülete örök. Viszont önmagában nem hőszigetel úgy, mint a vályog, ezért vaskos hőszigeteléssel kell ellátni.

 Ennek egyik elegáns módja, amikor két betonréteg között helyezik el a hőszigetelést, kívül-belül a betonfelület látszik, így teljesen homogén megjelenésű falazat jön létre.  A beton felülete egyben a végső felület is, nincs szükség egyéb burkolásra, vakolásra. Ezt nevezzük látszóbeton szerkezetnek.


Látszóbeton felületképzések

Külföldi trendek

Tavaly Pünkösdkor szakmai kiránduláson járt az é z s é Svájcban, ahol sok-sok egyéb inspiráló épület mellett, számos látszóbeton szerkezetű házat láttunk. Ami feltűnő volt, hogy nem csak középületeken, hanem a legtermészetesebb módon alkalmazzák ezt a megoldást lakóépületeken, sőt családi házakon is. 

Svájci épületek
    

Látszóbeton Magyarországon

Magyarországon az egyik építész szaklapot olvasva bukkantunk egy látszóbeton családi házra, amit épp egykori kedves tanárunk Markó Balázs tervezett. Megkértük ismertesse velünk (és veletek) az általa tervezett ház technológiai megoldásait.

Dunaharaszti családi ház

A vasbeton szendvics falazat felépítése 

12cm külső beton héj, ami egyben a homlokzatburkolat, ezt követi 
10cm extrudált polisztirolhab hőszigetelés, végül pedig a 
20cm vastag teherhordó vasbeton fal következik. 
 
A külső héjakat alkotó vasbeton rétegeket helyszínen öntik, közöttük bent maradó zsaluzatként helyezik el a hőszigetelést. A két vasbeton réteget speciális műgyantakötésű üvegszál erősítésű elemmel kötik össze pontonként. A kötőelem gyártása során több tízezer szálból álló üvegszál pászmát, egy hőre térhálósodó műgyantafürdőn húznak át, ezáltal a két anyag között kémiai kötés is keletkezik. Ennek eredményeként rendkívül erős kapcsolóelem jön létre, amely hőhídmentes kötést biztosít vasbeton rétegek között. 
 

A technológia lelke a gondos kivitelezés

Ahhoz, hogy valóban esztétikus felület jöjjön létre gondosan meg kell tervezni a zsalutáblák és a kötőelemek kiosztását, mert ezek alkotják a falazat struktúráját. Ez szépen látszik a 4-es metró állomásainak falán is. A zsalutáblák illesztéseinél ék alakú takaró elemet kell elhelyezni, hogy a beton ne nyomódjon át, ne legyen sorjás, ebből alakul ki a falazat vonalas rajzolata. A zsalu összekötési pontok (ankerek) helyei pedig 3-4cm átmérőjű, kör alakú mélyedésekként jelennek meg.  A kivitelezés során jó minőségű, magas cementtartalmú betonnal, és minden esetben új zsalutáblákat alkalmaznak. A betont valamilyen módon tömöríteni kell, hogy a végső felület egyenletes legyen, ne alakuljanak ki üregek, fészkek rajta. Lehet alkalmazni öntömörödő betont, vibrálni, vagy rázni. Hazánkban a vibrálás az alkalmazott módszer.
Utólag nagyon nehéz javítani a felületi hibákat. Az építés során azonban szinte elkerülhetetlenek a kisebb esztétikai hibák. A felületi hibákat betonpolírozással, speciális, több lépcsős betonpolírozó fejjel, a fészkesedéseket utólag, azonos színű beton, vagy fugázó anyag kihúzással lehet javítani. A javítások többé-kevésbé láthatóak maradnak. Az elkészült beton felülete festhető, kültérben nedvesség ellen minden esetben impregnáló anyaggal kell kezelni.

Egyszerű szerkezeti részletek

Épületszerkezetileg leegyszerűsödnek a ház csomópontjai, hiszen egynemű anyagúak a falak, a födémek, és az aljzatok. Nincs szükség áthidalásokra, koszorúkra, a falazat egyben a tartószerkezet. A statikus feladata persze jóval több, mint egy hagyományos épület esetében.
A külső betonréteget a nedvesség ellen impregnálni kell.

Kinek ajánljuk?

A látszóbeton esztétikus, időtálló, energiahatékony falazat, de utólagosan nehezen módosítható, ezért rendkívül átgondolt tervezést és minőségi kivitelezést kíván, mindenképp javasoljuk a technológiában jártas műszaki ellenőr alkalmazását.
Határozott, következetes építtetőknek ajánljuk, akik elkötelezettek letisztult dizájn iránt.
Műszaki ellenőrt tud az é z s é is biztosítani, kérj ajánlatot ITT!

Kapcsolódó témák

Az ézsé svájcban kirándult Ausztriában  kirándultunk

Vákuumpanel

Milyen   falazatból legyen a házunk