Közmű bekötés - víz

Díjak, eljárási idő, lépések különböző helyzetekben

2014. április 17.

 

Fontos megjegyezni, hogy a lakossági és a céges eljárások között számos különbség adódik, ez a cikksorozat csak a lakossági bekötésről szól. 

Az árak, szabályok, előírások szolgáltatónként, településenként, és időben is változékonyak. Az összegyűjtött információk inkább áttekintő jellegűek, a cél, hogy kapjunk egy általános képet arról, hogy mire számíthatunk a különböző esetekben. 

Általános és lényeges tudnivalók

-       A telkek beépítésének feltétele az ivóvíz, és a villamos energia biztosítása és a szennyvíz és csapadékvíz megfelelő elvezetése, tárolása vagy kezelése. (Ha hiányzik valamely közmű, általában az építési engedélyezéskor elég a közműszolgáltató nyilatkozatával igazolni a leendő megoldás megvalósíthatóságát, és elegendő kiépíteni a használatbavételi engedély benyújtásáig. Speciális esetekben az építési engedélyi kérelem csak kész közművel kezdeményezhető.) 

-       Építkezéskor többféle szituáció adódhat: 1) közműbekötés és mérő is van; 2) bekötés van, mérő nincs (új, beépítetlen telken); 3) a telek még nem közművesített, de van az utcában közmű; (Kötelezve vagyunk-e rá, hogy rácsatlakozzunk?) 4) a településen van közmű; 5) a településre nincs bevezetve (valamely) közmű. 

-       Lényeges tudni, hogy a mérőórán kívül eső vezeték – ha részben a telkünkön belül is van – a közműszolgáltató tulajdona. Minden változtatás, ami érinti ezt a szakaszt, idő- és pénzigényes lépésekkel jár. A tapasztalat szerint a bekötés helyét csak végső esetben érdemes változtatni! (Pl. gázmérőszekrény a tervezett autóbehajtónk közepén!) 

-       Ha a közterület 5 éven belül volt burkolva, nem kaphatunk rá bontási engedélyt! A Polgármesteri Hivatal a téli hónapokban is megtagadhatja a közterületi burkolatbontást. 

-       Ha nincs jelen valamely közmű, vállalkozhatunk - általában több ingatlan tulajdonossal összefogva- arra, hogy önköltségen kiépíttetjük a hálózatot, vagy választhatunk – ha a helyi építési szabályzat nem tiltja - a közműkiváltó alternatívák közül.

 

 

A csatlakozás - 700 000 Ft-tól* (bekötési díj+ közmű fejlesztési hozzájárulás + forgalomtechnikai terv + közműegyeztetés + akna és minimális szerelvények)

Ide tartozik az utcai vezetékre való csatlakozás és az utcai közmű kiépítése is.

Ha nincs az utcában ivóvíz, tervezi–e a vízszolgáltató a kiépítését? Mikor? Ha nem, összeállhat az utca, hogy önerőből kiépítse a vízhálózatot, szétosztják a költséget, általában üres telkek beépülése esetén az új tulajdonostól elkérik a ráeső részt. Ha minden elkészült, és a munka megfelelő minőségű, a vízmű átveszi az új szakaszt, ettől fogva az ő tulajdonába kerül.

Az ügymenet

1)      Igénybejelentés, bekötési díj megfizetése (a bekötés paraméterei alapján kalkulált költség). Függ a kiépítendő szakasz hosszától, a burkolatoktól, stb. Nagyságrendileg 500 ezer forinttól kezdődik az ára.

2)      15 napon belül a vízművek megadja a hozzájárulását. A vízigény alapján kiírja a közműfeljesztési hozzájárulás összegét.

Közműfejlesztési hozzájárulási díjat tisztán magáncélú családi ház esetén általában nem kell fizetni, de van kivétel is, például Bük és Térsége víz: kb. bruttó 60 ezer Ft/m3, ami 4 fő esetén 36 000 Ft. (Ha házunkba kis üzlet költözik, vagy cégszékhelyet jelentünk be rá, akkor m3-enként nettó 200-400 ezer forintot kell befizetni a vízműveknél.) Az összeg meghatározására a fogyasztást az igénybejelentő lapon feltüntetett mennyiség alapján számolják, (a Műszaki Irányelv szerint egy főre napi 0,15 m3).

3)      Forgalomtechnikai terv: közműtervező cég elkészíti a tervezett közmű rajzát. A Fővárosi Vízművek bruttó 36 000 forintért vállalja.

4)      Közműegyeztetés: 15-20 közműszolgáltatónál jóvá kell hagyatni a nyomvonal miatt: gáz, elektromosság, távhő, az összes távközlés, kommunikáció, titkos posta, stb.) Ez profi cég felkérésével nagyjából 2 hét-1 hónapot vesz igénybe. A Fővárosi Vízművek bruttó 37 000 forintért vállalja.

5)      Vízmérőakna, elzáró szerelvény és legalább egy fogyasztó (üres telek esetén pl. kerti csap) kiépítése. A telek tulajdonosa végezteti. Helye: a telekhatártól legfeljebb 1 m-re, a tervrajzon jelölt vezeték vonalában. (Egyrészt azért, hogy könnyen megtalálható legyen, másrészt hogy minél rövidebb vezetéket kelljen a vízműveknek fenntartania. A fogyasztásmérőig ugyanis a vezeték a vízművek tulajdona.) Az akna: kb. 100*120 cm alapterületű, 120-150 cm mély, aljában kavics vagy talajvíz esetén vízzáró kialakítás. Az akna ára kb. 100 000 Ft, telekhatáron álló épület esetén természetesen nem készül akna, néhány 10 ezer forintos költséggel kalkulálhatjuk a szerelvényeket.

6)      Az utcai hálózat kivitelezése: néhány cég végezheti csak, ki van osztva, melyik terület kié, ott monopolhelyzetben van.

7)      A vízművek ellenőrzi az új hálózat minőségét. Ha megfelelő, átveszi, ezzel a tulajdonába kerül.

8)      A vízmérőhelyet is átveszi.

9)      A vízművek 3 hónapon belül rácsatlakozik a kész vízmérőaknára, a mérőórát elhelyezi, leplombálja.

Közterület bontási engedély: a forgalomtechnikai terv és a közműszolgáltatók jóváhagyásával lehet a Polgármesteri Hivatalnál kérni. Ha a közterület 5 éven belül volt burkolva, nem lehet felbontani, ezen túl az engedélyt a hivatal a téli hónapokban is megtagadhatja.

Ha a ház változik, a közműhöz nem nyúlunk – 6-10 000 Ft*

Át kell írni a tulajdonos nevére a mérőórát. A vízműtől nem kell hozzájárulás. A megvalósulási terv alapján, az eredeti és az új kifolyási pontok (csapok, wc, mosógép, mosogatógép, stb.) különbségéért kell tervjóváhagyási díjat fizetni (6-10 000 Ft).

Akna áthelyezése – 500-600 ezer Ft*

Gyakorlatilag ugyanaz az eljárás, mint az új bekötés esetén. Plusz mindent meg kell fizetni (pl. mérőóra megszüntetése kb. bruttó 40 ezer forint), az aknát elkészíttetni, stb.

 

*Díjak a szolgáltató és a hatóságok felé. Nincs benne a saját szakasz tervezési, kivitelezési díja.

 

ALTERNATÍVÁK

Ha nem oldható meg vagy nem elegendő a hálózati ivóvíz: vízhordási engedély:

A közeli tűzcsapra csatlakozunk, az illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség hozzájárulását be kell szerezni. A tűzcsapra kerülő mérőóráért a fogyasztó felel. Díjai körülbelül: ügyintézés: 18500 Ft + mérőhasználat: 340 Ft/nap + 25 Ft/m3 tűzcsap díja + víz rendes díja.

 

Ha nincs közművezetékes ivóvíz, kiváltható ivóvíz minőségű vizet biztosító fúrt kúttal – 100 ezer-1,5 millió Ft

Két eset lehetséges:

a)      Ha legfeljebb 30 m mély kút szükséges és nem érint karsztvizet, önkormányzati engedély szükséges a kúthoz. Az eljárás nagyságrendileg egy hónapot vesz igénybe, és 100 ezer forintba kerül.

b)      Ha azonban a fenti feltételek nem teljesülnek, vagy nincs elég adat a környékről, vízügyi engedélyre lesz szükség. A vízügy előírhat számos (költséges) vizsgálatot, körülbelül fél év és akár 1-1,5 millió forintot kell rászánni.

Ha van sok kút a környéken, nagy eséllyel következtethetünk a víz helyére és minőségére, azonban azt tudni kell, hogy a kútfúrás zsákbamacska: hogy van-e víz, milyen mélyen, a fúráskor derül ki; hogy milyen minőségű, a kút elkészülte után, az ÁNTSZ-vizsgálat adja meg, nem lehet biztosra menni.

Ha mindennek megfelelt, hidroforos nyomásfokozó puffertartály kell hozzá. (A szivattyú a kútban feltölti a puffertartályt, ami gondoskodik arról, hogy a csövekben túlnyomás legyen.) Ennek a 50-100 l-es puffertartálynak a kút közelében kell lennie. Lehet pl. a pincében, a kertben földbe ásva, a kútban. 5 bar nyomást biztosít a hálózatban.

 

 
 Kapcsolódó témák
Közmű bekötés - csatorna

  

Közmű bekötés - csatorna