Közmű bekötés - csatorna

Díjak, eljárási idő, lépések különböző helyzetekben

2014. július 24.

Fontos megjegyezni, hogy a lakossági és a céges eljárások között számos különbség adódik, ez a cikksorozat csak a lakossági bekötésről szól.

Az árak, szabályok, előírások szolgáltatónként, településenként, és időben is változékonyak. Az összegyűjtött információk inkább áttekintő jellegűek, a cél, hogy kapjunk egy általános képet arról, hogy mire számíthatunk különböző esetekben.

Általános és lényeges tudnivalók

-       A telkek beépítésének feltétele az ivóvíz, és a villamos energia biztosítása és a szennyvíz és csapadékvíz megfelelő elvezetése, tárolása vagy kezelése. (Ha hiányzik valamely közmű, általában az építési engedélykor elég a közműszolgáltató nyilatkozatával igazolni a leendő megoldás megvalósíthatóságát, és a használatbavételi engedély feltétele a kiépített közmű. Speciális esetekben az építési engedélyi kérelem csak kész közművel kezdeményezhető.)

-       Építkezés előtt állunk, többféle szituáció adódhat: 1) közműbekötés és mérő is van; 2) bekötés van, mérő nincs (új, beépítetlen telken); 3) a telek még nem közművesített, de van az utcában közmű; (Kötelezve vagyunk-e rá, hogy rácsatlakozzunk?) 4) a településen van közmű; 5) a településre nincs bevezetve (valamely) közmű. 

-       Lényeges tudni, hogy a mérőórán kívül eső vezeték – ha részben a telkünkön belül is van – a közműszolgáltató tulajdona. Minden változtatás, ami érinti ezt a szakaszt, idő- és pénzigényes lépésekkel jár. A tapasztalat szerint a bekötés helyét csak végső esetben érdemes változtatni! (Pl. felszíni gázmérőszekrény a tervezett autóbehajtónk közepén!) 

-       Ha a közterület 5 éven belül volt burkolva, nem kaphatunk rá bontási engedélyt! A Polgármesteri Hivatal a téli hónapokban is megtagadhatja a közterületi burkolatbontást. 

-       Ha nincs jelen valamely közmű, vállalkozhatunk - általában több ingatlan tulajdonossal összefogva- arra, hogy önköltségen kiépíttetjük a hálózatot, vagy választhatunk – ha a helyi építési szabályzat nem tiltja - a közműkiváltó alternatívák közül. 

A tapasztalat szerint a Csatornázási Művek csak akkor áll szóba velünk, ha minden szükséges irat velünk van, és az ügyintézés során a lépések egyenként 30 napot vesznek igénybe. Minden papírt nagyon megnéznek, kell: (meghatalmazás,) 60 napnál nem régebbi hivatalos helyszínrajz, tulajdoni lap, új építési engedély egy része, (annak igazolására, hogy teljesen magáncélra készül az épület, nem lesz ott cégszékhely).

Közműfejlesztési hozzájárulás – 0-50 000 Ft*

Magánszemélynek a legtöbb helyen nem kell fizetni közműfejlesztési hozzájárulást (a közműszolgáltatótól függ, ha mégis, az ár 0-80 ezer Ft/m3, azaz egy családi házra 0 -50 000 Ft). 60 m2 alapterület alatt egy családi ház terhelése 0,4 m3/nap, 60 m2 felett: 0,6 m3/nap. Az érték az alapterületen múlik, tehát ha csak a vízmennyiség és a lakószám nő, akkor is ugyanakkora csatornaterheléssel számolnak.

Átépítés: családi ház esetén csak használatbavételi hozzájárulást kell kérni, amit ingyen megadnak.

Bekötés - 500 000 Ft-tól*

1)      1) engedély

2)      2) közműfejlesztési hozzájárulás befizetése (lakossági felhasználó számára általában ingyenes)

3)      3) szerződéskötés

4)      4) külső és belső szakasz kiépítése

5)      5) csatlakozás

6)      6) használatbavételi engedély

A csatlakozás díja nagyságrendileg 500 00 forinttól kezdődik. A többi lépés magánszemély esetén teljesen ingyen (vagy kb. 50 000 Ft közműfejlesztési hozzájárulás).

 

Építményei:

1)      tisztítóakna, tisztítóidom: különféle méretek: 40-80 cm átmérő az ideális, 20 cm-1 m-ig létezik. Műanyag fedővel vagy öntöttvassal. A telken, a telekhatártól legfeljebb 1 m távolságban helyezhető el.

2)      ha a telek mélyebben van, mint az utca: szennyvízemelő akna. Az építtető fizeti (kb. félmillió Ft) + nyilatkozik: ő üzemelteti, a csatornázási műveket nem terheli felelősség. Komoly műtárgy: 1-2 m3-es, a földbe leásva, min. 1 szivattyú, vezérlőkapcsoló, stb.

Szolgalmi jog – amikor a szomszéd telkén keresztül csatlakozunk a közműhálózatra

Nem lehet kötelezni rá a szomszédot. Ha beleegyezik, be kell jegyezni a tulajdonosi lapjára.

Ha csatornázott az utca, általában kötelező rácsatlakozni. Ez alól felmentés kérhető, műszakilag indokolt esetben, pl. ha a szolgalmi jog segítségével egy másik utca csatornájára csatlakozással elkerülhető a szennyvízátemelő.

*Díjak a szolgáltató és a hatóságok felé. Nincs benne a saját szakasz tervezési, kivitelezési díja.

 

ALTERNATÍVÁK

Biológiai szennyvíztisztító gyártói sokszor rendelkeznek ún. „közmű kiváltó engedéllyel”. Ez sajnos nem ment fel a szabályzatok alól. Sok esetben kötelező az utcai csatornára csatlakozni, továbbá a Helyi Építési Szabályzat még csatornázatlan utcában is külön megtilthatja a közműkiváltókat. Azért vannak megvalósuló példák, pl. az é z s é -nek sikerült engedélyeztetnie Budapesten a XVI. kerületben.

Biológiai szennyvíztisztító – kb. 500 ezer Ft

1)  Kiválasztunk egy ÉMI-papírral rendelkező szennyvíztisztító rendszert, és

2) terveket készíttetünk. (Mélyépítő szakember, vagy gépész lehet rá jogosult.)

3) Engedélyeztetjük. Nincs eljárási illeték. Kb. 30 nappal lehet kalkulálni.

Kétféle biológiai szennyvíztisztító létezik:

a) ami elszikkasztja a vizet (3 évente kb. 1 m3 szárazanyag termelődik, amit el kell szállíttatni;

b) zárt rendszerű, amivel locsolgatni lehet a kertet.

Az elszikkasztóshoz helyszínrajzot is be kell adni, amin a szikkasztó csővezetékeket kell ábrázolni, ugyanis 7 m-nél nem mehet közelebb az épülethez, mert alámoshatná azt.

A hagyományos, zárt rendszerű szennyvíztartállyal szemben előny: nem kell talajterhelési díjat fizetni.

Lápos, mocsaras területen csak zárt rendszerű tartályt lehet telepíteni.

 

Zárt rendszerű szennyvíztartály – kb. 400 ezer Ft

Időről-időre üríttetni kell, ami rendszeres költséget jelent.

Magas talajvíz esetén speciális, felúszás elleni lapos típus kell. 5-20 év garancia (gyártótól függ). Anyaga általában műanyag, de létezik acél vagy vasbeton is.

 

Balaton-törvény, szennyvízkezelés

Fokozottan vízérzékeny terület a Balaton környéke, törvény tiltja a zárt rendszerű szennyvíztároló építését. Amelyik faluban elkezdődött a csatorna kiépítése, ott kötelező rácsatlakozni, ha valamelyik utcába nem jutott még el, ott átmenetileg építési tilalom van. (Amíg ki nem építik.)

Ha nem kezdte még el a település a csatornázást, biológiai szennyvíztisztítót kell engedélyeztetni, megépíteni, használatbavételi engedélyt szerezni rá, csak mindezután lehet építési engedélyezési eljárást indítani. Egyetlen akadálya a biológiai szennyvíztisztító létesítésének: ha a talaj szikkasztó képessége nem megfelelő (lápos, mocsaras helyen).

 

 
 
 
 Kapcsolódó témák
Közmű bekötés - víz

  

Közmű bekötés - víz