Kötelező lesz az energiatanúsítvány használt lakások eladásakor is

2012. január 1-én életbe lép a rendelet

2011. október 14.

Mire jó az energiatanúsítvány?

Az épületek energetikai minőség szerinti tanúsítása több célt is szolgál:

  • tájékoztatást ad arra vonatkozóan, hogy az épület megfelel-e a hatályos épületenergetikai szabályoknak vagy sem
  • összemérhetővé teszi a különböző épületeket
  • meghatározza az energiafogyasztást és ezáltal becsülhető a fűtés és melegvíz készítés költsége is
Mit jelent a C kategória?

Mindez egy kb 10 oldalas dokumentum, aminek a leglátványosabb eleme az úgynevezett energiacímke, ami egy skálán ábrázolja, hogy a tanúsított épület a minimum követelményekhez képest hol helyezkedik el. C kategóriásak a még éppen megfelelő energetikai minőséget képviselő épületek. Ami ennél jobb, korszerűbb, az A+, A vagy B kategóriás, a másik irányba pedig egészen I betűjelzésig folytatódik a skála.

  A+     <55 %     Fokozottan energiatakarékos
A 56- 75 %
  Energiatakarékos
B 76- 95 %
  Követelménynél jobb
C 96- 100 %   Követelménynek megfelelő
D 101-120 %   Követelményt megközelítő
E 121- 150 %
  Átlagosnál jobb
F 151-190 %
  Átlagos
G 191- 250 %   Átlagost megközelítő
H 251- 340 %   Gyenge
I 341 % <   Rossz
Milyen adatok kellenek a tanúsítvány elkészítéséhez?

A számítás elkészítéséhez pontos tervekre van szükség, ismerni kell hozzá a méreteket, a szerkezetek pontos fajtáját és a gépészeti rendszert. Egy új épület tervezésekor ez adott, használt lakásoknál azonban sokszor nincsenek jó tervek, így helyszíni felmérésre is szükség lehet. A számítás módszerét a 7/2006 TNM rendelet pontosan meghatározza, attól eltérni nem lehet. Más kérdés, hogy egyelőre senki nem ellenőrzi a számítások helyességét. Jövőre ez is változni fog, mint ahogy az épületenergetikai követelmények is szigorodni fognak! A Magyar Mérnöki Kamara vitafórumain mi magunk is ott voltunk és javaslatokat tettünk, lássuk milyen változások várhatóak 2012-ben:

Hogyan fog változni az épületenergetikai szabályozás 2012-ben?

Milyen tényezők határozzák meg az energetikai minőséget?

A legfontosabb tényezők:

  • épület tájolása
  • benapozottság
  • épületszerkezetek (falak, nyílászárók, padló, tető) minősége
  • épület formája (felület/térfogat arány)
  • gépészeti rendszer hatékonysága
Új épületekre eddig is kötelező volt

A tanúsítvány elkészíttetését a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet írja elő. Új építésű épületekre 2009 óta kötelező a tanúsítás (a használatbavételhez kell!), így a szakmának nem újdonság a téma.

A laikusoknak annál is inkább! Lehetséges az is, hogy valaki most építtetett házat magának és mégsem találkozott a tanúsítvánnyal, mert - hiába kötelező már majdnem 2 éve- nem minden önkormányzat kérte a dokumentumot a használatbavételi engedélyezési eljáráskor.

Használt ingatlanokra eddig önkéntes volt a tanúsítás, 2012. január 1-től azonban nincs mese, annak is tanúsítványt kell készíttetnie egy arra jogosult szakértővel, aki el szeretné adni ingatlanát, vagy 1 évnél hosszabb időre bérbe adja azt!

A képre kattintva megtekinthető egy tanúsítvány összes lapja!

Ki tanúsíthat?

A tanúsítványt csak képzett, megfelelő jogosultsággal rendelkező szakértő állíthatja ki. A jogosultak névsorát megtaláljuk a Magyar Mérnöki Kamara névjegyzékében. Melyik cím jó hozzá?

A névjegyzékben a következő szakterületre bejegyzett ezer szakember valamelyikét keressük, csak ők készíthetnek tanúsítványt!

  • Épületek energetikai tanúsítása - (TÉ)- Energetikai tanúsító
  • Épületek energetikai tanúsítása - korlátozásokkal- (ENt-SzK)- Energetikai tanúsító
  • Épületek energetikai tanúsítása szakértő - teljeskörű- (ENt-SzK)- Energetikai tanúsító

Az é z s é-nél mi magunk is foglalkozunk tanúsítással. Referenciáinkról, módszereinkről és árainkról a tanúsítás oldalon tájékozódhatsz.

Egy jó tanúsítvány erősíti az alku pozíciót!

Érdemes olyan- a neten is megtalálható, referenciamunkákat is felmutató- cégekre bízni a tanúsítást, akinek munkájában a lakásunk után érdeklődő vevőjelölt is megbízik majd. Ezentúl nem kell rezsiszámlára hagyatkoznunk, ha lakásvétel előtt állunk. Eladóként pedig magabiztosabban ülhetünk a tárgyalóasztalhoz, ha a tanúsítvány is alátámasztja lakásunk megfelelő minőségét.

Pályázatokhoz is kell a tanúsítvány!

Az energetikai korszerűsítéseket ösztönző pályázatok alapeleme a tanúsítvány. Sajnos azonban a pályázati kiírások és pontos követelmények időről időre változnak, ezért érdemes a tanúsítótól a háttérszámításokat is elkérni, hogy később mást is megbízhassunk a pályázathoz szükséges energetikai minőségigazolás elkészítésével és ne kelljen teljesen duplamunkát végeztetnünk valakivel.

tovább az energetikai tanúsítás oldalra