Kapunyitás telefonhívással

GSM alapú kapunyitó rendszer

2011. április 28.

Szezám tárulj!

A telefonos (GSM) kapunyitó rendszer lényege, mint a neve is mutatja, hogy a kapuk, ajtók vezérléséhez mobiltelefont használunk. Az azonosítás előre programozott, egyedi hívószám azonosítással történik. Az eszközbe telepítéskor egy egyszerű, mobilszolgáltatónál vásárolt SIM kártyát kell helyezni, a kapott telefonszám pedig a készülék „vezérlő száma lesz”. Maga a nyitás-zárás nem kerül pénzbe, mert az eszköz elutasítja, várakoztatja a hívásokat, „nem veszi fel őket”. A működéshez mindig aktiváltatni kell a hívás azonosító funkciót (ez szolgáltatóként eltérő), illetve a hangposta funkciót ki kell kapcsoltatni.

Nincs távolsági korlát, bárhonnan hívható!

Minden kapuvezérlő modulban közös tulajdonság, hogy a nyitás és zárás egyedi azonosítókkal (jogosult telefonszámokkal) történik. A beléptetés adatait a legtöbb rendszer „logolja”, különbség köztük csak a memória és a mentett adatok, a más rendszerekhez való illeszthetőség illetve a ki- és be-menetek számában van. A jogosultságok egyénre szabottan szabályozhatóak (pl. különböző telefonszámokhoz rendelhetünk belépési és kilépési időkorlátokat, amikor nyithatják/zárhatják a kaput). Nincs távolsági korlátja, bárhonnan hívható.

SMS-el is nyitható

A legtöbb rendszer a telefonhívásokon kívül SMS-el is vezérelhető. Ilyenkor az eszközt a gyártó által előre programozott parancsokkal irányíthatjuk, programozhatjuk. Illeszthető hozzájuk számítógép, USB-n vagy COM port-on keresztül programozhatóak az egységek. Általában „széria-felszereltség” a különböző csatlakoztató kábelek és a számítógépes program. Kapu típustól (garázs, beléptető rendszer, egy- illetve két-szárnyú ajtó) választhatunk a különböző vezérlési módok közül.

Egy kicsit a működésről

Az alap beállítás az, hogy egy impulzusra (telefonhívásra) kinyílik a kapu, majd a beállított időzítő érték eltelése után (pl. 15-30 mp) automatikusan záródik. Általában az egységekhez csatlakoztathatók biztonsági eszközök (elakadás jelző, fénysorompó stb., amik interruptokat (megszakításokat) generálhatnak a rendszerben). Ilyenkor újrahívással, vagy többszöri újrahívással a vezérlő újraindul, majd folytatja a műveletet, vagy alaphelyzetbe áll. Jól illeszthető más biztonsági rendszerekhez. Biztonsági szempontból jobb, mint egy egyszerű, hagyományos rendszer, az egyedi hívásazonosítás miatt gátolva van az azonosító frekvencia „ellopása”, de a telefonos adathalászattól nem védett.

Telefonos tájékoztatás

A modulok képesek SMS értesítőket küldeni, amennyiben igény van rá (ehhez persze szükséges, hogy az eszközbe telepített SIM kártya előfizetéses legyen, vagy legyen rajta meghatározott egyenleg). Itt több lehetőség is rendelkezésre áll. Legjobban elterjedt, hogy a rendszer a meghibásodásokról küld egy szöveges értesítőt (kapu nyitva maradása, kapu elakadás, opcionálisan fotocella kitakarás, kevés a rendelkezésre álló egyenleg, alacsony akkumulátor töltöttség stb). Lehetőség van továbbá arra, hogy az eszköz továbbítsa az eseményekről készült mentéseket is SMS-ként (általában 1-4 telefonszámra), fontos azonban, hogy a telepítéskor ne adjuk meg az eszköznek a saját telefonszámát, ahova továbbítsa ezeket az adatokat, hiszen így egy hurkot hozunk létre, és előfordulhat, hogy az eszköz saját magának folyamatosan adatokat küld, jelentős költséget generálva. Az üzemeltetést leggazdaságosabban úgy lehet megoldani, hogy a rendszer és a felhasználók egy szolgáltatónál, közös flottában vannak.

Amire oda kell figyelnünk

A modul elhelyezése előtt alapos terepfelmérés szükséges, ahol vizsgálni kell többek között a térerőket, milyen zavaró hatások érvényesülnek a környezetben (mint egy mobiltelefon esetén – jelzavarók lehetnek a különböző elektromágneses hullámok, közeli nagyfeszültségű hálózat). Gondoskodni kell a modul fizikai védelméről (időjárási viszontagságok ellen, elszigetelt legyen a környezettől, ne legyen hozzáférhető illetékteleneknek). A tápellátás szünetmentességét biztosítani kell. Az egységek általában 9-24 VDC-n működnek (akkumulátor, zsebtelep), de a legtöbb csomag tartalmaz AC konvertert, viszont ez legtöbbször 16-40 VAC (a magyar hálózat 230 VAC), ezért további átalakítók szükségesek. Érdemes lehet olyan egységet választani, amely SMS-ben értesít az akkumulátor merüléséről, vagy a feszültségingadozásáról. A véletlen kapunyitás lehetősége továbbra is fennáll (véletlen telefonhívás), de az automata zárás miatt csak meghatározott időre.

A felhasználói beállítások számítógépről egyszerűen beállíthatók, viszont SMS-ben való programozása nehézkes. A teljes jogosultságú felhasználók egyszerűen adhatnak jogosultságokat, viszont a beállított státusok megváltoztatása komplikált, amennyiben nem áll rendelkezésre számítógép.

A GSM és a hagyományos rendszer összehasonlítása:

GSM rendszer:

  • telefonnal vezérelhető (nyitás, zárás, programozás, SMS küldési funkciók)
  • egyedileg azonosítható a felhasználó
  • feljegyzéseket készít az eseményekről
  • véletlen nyitás esélye kicsi
  • nincs távolsági korlát
  • pontosan beállítható jogosultságok
  • nehezebb az adathalászat
  • jól illeszthető más biztonsági rendszerekhez
  • fizikai védelem szükséges
  • több száz feljegyzésre képes
  • -nem csak telefonszámokat, hanem neveket, címeket stb. is lehet rögzíteni

Hagyományos (egyszerű) rendszer:

  • egyedi frekvenciás távirányítóval, vagy adattovábbítós (pl. bluetooth) távirányítóval vezérelhető
  • létezik olyan rendszer, ami képes ellátni a GSMre jellemző funkciókat
  • véletlen nyitás esélye nagyobb
  • a jogosultságok beállítása nehézkes, vagy nem lehetséges
  • az azonosítható „ellopható”
  • kapu nyitás/zárás funkciók, egy fajta vezérlés
  • biztonsági eszközök nem mindig illeszthetők hozzá
  • fizikai védelem szükséges
  • távolsági korlátja van
Körbe néztünk a piacon:

A típus

név: GSM Gate Controll
irányár: bruttó 56 250 Ft
csomag tartalma: GSM Gate Controll vezérlő, antenna, usb kábel, használati útmutató, CD
kimenet, bemenet: 4 relés kimenet, 2 bemenet
elérhető: http://arushop.hu/gsm-modulok/182-gsm-gate-control.html

B típus

név: Teltonika GSM Kapunyitó VRT012
irányár: bruttó 92 400 Ft
csomag tartalma: vezérlő, beállító szoftver, csatlakozó
kimenet, bemenet: 1 relés kimenet, 1 bemenet
elérhető: http://plaza.unas.hu/plaza_artdet.php?art=1270,unas_746682,Teltonika_GSM_Kapunyito_VRT012

C típus

név:

Házilag készült, ipari GSM modullal készült eszköz, választható, változtatható működéssel

irányár: 26 000 Ft
csomag tartalma: a panel, 6 hónapos garancia, variálhatóság
kimenet, bemenet: választható
elérhető: http://epitkezesotthon.vatera.hu/biztonsagtechnika/egyeb/gsm_tavkapcsolo
_pl_kapunyito_vezerlo_1453975345.html

D típus

név: GSM-500RC - GSM Access Control
irányár: £ 139 (kb bruttó 41 420 Ft) + postaköltség
csomag tartalma: nincs leírva a csomag tartalma, de van 2 év garancia
kimenet, bemenet: 1 relés kimenet, 3 bemenet riasztónak, érzékelőnek
elérhető: http://www.gate-opener.co.uk/
Következtetések

A GSM beléptető rendszer optimális lehet társasházak, kisebb gyáregységek (ahol nincs más beléptető rendszer – pl. autós vagy egyéb kapunyitók, ill. portaszolgálat) beléptető rendszerének. Adatvédelmi szempontból megbízhatóbb lehet, mint egy egyszerű rádiófrekvenciás kapunyitó. A jogosultságok jól kioszthatóak, viszont a státusok változtatása nehézkes lehet. A kapunyitás nincs távolsághoz kötve, viszont nincs kizárva a véletlen nyitás lehetősége. A modult „védeni” kell (fizikai védelem). Jól illeszthető riasztó rendszerekhez, a beléptetésekről feljegyzéseket készít, a forgalmi ill. a hibaüzenetekről adatokat képes küldeni SMS-ben. Programozása nehézkes lehet az egyéni felhasználók számára. A szünetmentes energiatáplálás megvalósítható, de kifejezetten ehhez a rendszerhez (GSM Gate Controll) szükség lehet egyéb átalakító eszközökre is.

Családi házakhoz, vagy kevés felhasználóhoz a rendszer „túl sokat tud”. Ha a lakók mindenképp szeretnének ilyen rendszert nem biztos, hogy megéri beruházni egy komolyabb eszközre, kipróbálásra tökéletes egy egyénileg gyártott modul (a fentiek közül a „C” lehetőség). Nagy felhasználók számára, ahol minden nap több száz vagy ezer beléptetés történik a változások gyorsasága miatt nem ajánljuk. Az egység jól működhet társasházak, egyedi parkolóhelyes automata parkolóházak és mélygarázsok, illetve kisebb ipari komplexumok, raktárak kapu, garázs, sorompó vezérlésének megoldásához („A” lehetőség a fentiek közül).

Források:

[1] GSM Gate Controll II, Telepítési és karbantartási útmutató, http://arushop.hu/gsm-modulok/182-gsm-gate-control.html, 2009.

[2]http://epitkezesotthon.vatera.hu/biztonsagtechnika/egyeb/gsm_tavkapcsolo_pl_kapunyito_vezerlo_1453975345.html

[3] http://plaza.unas.hu/plaza_artdet.php?art=1270,unas_746682,Teltonika_GSM_Kapunyito_VRT012

[4] http://www.gate-opener.co.uk/

[5]http://digisoftgyor.hu/fajlok/termekek/gsm_rendszerek/10/x3411.jpg