Itt a 19. minősített passzívház Magyarországon! - 2. rész

A koncepciótervtől a kivitelezési tervig

2015. január 12.

Az építési helyszín egy gyönyörű panorámás budai telek, ami az utca és egyben dél felé lejt. A telken lévő gyümölcsfák árnyékoló hatásával is számolni kell a PHPP számításban!

A tulajdonosok mediterrán stílusú házat képzeltek el leendő otthonukként, ahol nagy nappali-étkező konyha van, 2 szoba, egy vendégszoba, az alsó szinten pedig egy kis iroda és a gépkocsi tároló kapna helyet.A nappaliból, dél felé egy nagy teraszra jutunk ki.

Az alsó, pinceszint dél felé nyitott, félig földben lévő épületrész. A termikus burokba a garázs már nem tartozik bele, ez később egyébként sok fejtörést okozott… Az Iroda, gépészeti tér és a tároló már a termikus burok részei.

A földszinti, felső szint már teljesen a termikus burkon belül van, itt találhatóak a családi ház fő életterei, a nagy nappali-étkező-konyha déli panoráma terasszal és északi eldugottabb kertkapcsolatos árnyékosnyári terasszal, és a három szoba. Az épületfőbejárata is ezen a szinten található. Az északi homlokzatra nem került ablak, kivéve a nappali teraszajtaját és a konyha ablakát, de itt a gyönyörű hátsókertbe való kijárás és kitekintés lehetősége felül kellett, hogy írja a passzívház elvek racionalitását.

  

A-A metszet, alul található az iroda, felül a nappali az iroda felett a terasz, ami konzolosan továbbnyúlik, árnyékolva az irodát a nyári túlzott felmelegedéstől. A nappali egy szép nagyobb légteret kapott, extra felső nyílászárókkal dél felé.

Gépkocsitároló az épülettömegben

A B-B metszeten látjátok alul a garázst, felül pedig a lakóhelyiségeket. A termikus burokba betüremkedő gépkocsitárolót sajnos nem tudtuk hőhídmentesen elválasztani a felette lévő szinttől, statikai okokból nem volt lehetséges betenni a üveghab sávot ide, ezért a gépkocsitároló falát kívül-belül le kellett hőszigetelnünk, hogy csökkentsük a hőhídhatását. Felmerülhet a kérdés, miért nem tettük akkor már a termikus burok részévé, hisz így 2x annyi hőszigetelést elhasználtunk? Sajnos jelenleg nem léteznek passzívház követelményeket kielégítő garázskapuk, sem légtömörségben, sem hőszigetelési értékben nem találnánk megfelelőt. És az sem elhanyagolható, hogy amikor kinyitnánk, akkorafelületen nyílna és annyi levegő kicserélődik hővisszanyerés nélkül, ami nem kompenzálható.

Az alábbi részletrajzon látszik, hogy ez mi mindent hoz magával, a kívül belül csomagolt falakon és gerendákon át hőhídmentesen kell rögzítenünk a garázskaput! Csak a szükséges helyeken pontszerű rögzítésként Purenit kockákat alkalmazunk, ezen keresztül hőhídmegszakítottdübellel rögzítünk. A baloldali terasz Schöck elemmel van elválasztva a fűtött tér alatti padlótól.

PHPP számítás és optimalizálás

Ha megvan a végleges vázlatterv, elkezdhetünk számolni. Itt még sok a feltételezés, például a gépészet is elnagyolt becslésként kerül bele a számításba, de nagyságrendileg így is jó értéket kapunk. Az épület geometriája viszont általában itt már végleges, a hőhidakat nagy részét is meg tudjuk saccolni előre.

Az első számítás végén látni fogjuk, hol állunk a 15 KWh/m2a álomhatárhoz képest, érdemes úgy korrigálni az épületet, hogy egy kicsit alatta jöjjön ki, hogy biztonságosan megfeleljen a ház, a kivitelezési terv készítése során általában merülnek fel még olyan szituációk, amikkel még nem tudunk számolni. 

Mik azok a tényezők, amik nagyban befolyásolják a végeredményt?

- Épületgeometria – de ezen a pontnál már véglegesnek feltételezzük

- Épületszerkezetek U értéke, ezeket 0,10 - 0,15 W/(m2K) közé vegyük fel első körben.

- Ablakok száma, 1 északi ablak akár több tized KWh/m2a – t ronthat

Esetünkben az északi teraszajtó 0,5 KWh/m2a-t ront a házon, ha pedig nem észak, hanem dél felé volna, az 1,0KWh/m2a – t javít a házon.

- hővisszanyerős szellőzőgép hatásfoka, ennek a hatása már egész számokban érződik!

Nálunk, ha a 94% hatásfokú gépet lecserélnénk egy gyengébb, de még mindig megfelelő 75 % hatásfokú gépre, az eredmény 2,2 KWh/m2a-t romlana. A végeredményt az is nagyban befolyásolja, hogy mennyire rövid utat tesz meg a fűtött téren belül a hideg levegő, nem érdemes messzire tenni a gépet a lég ki-bevezetéstől.

- légtömörség (http://www.csaladihaztervezes.hu/Cikk/professzionalis-hoszigeteles-es-legmentesseg?szovegKijelol=blower) – ezzel a legnehezebb előre kalkulálni, nagyban függ a kivitelező ügyességétől és a pontos érték a kivitelezés késői szakaszában a Blowerdoor (http://www.csaladihaztervezes.hu/Cikk/kontravill---blower-door-teszt?szovegKijelol=blower) tesztnél derül csak ki, kivéve, ha ézsé műszaki ellenőrzést kértek extrával : ). http://www.csaladihaztervezes.hu/cikkek/muszaki-ellenorzes-extraval

A maximális értéke 0,6  1/h, de 0,4 1/h általában bátran feltételezhetünk.

Házunknál előzetesen 0,4-es értéket irányoztunk elő, korábbi légtömörségre vonatkozó kivitelezési tapasztalatok hiányában mindent elkövettünk a biztos siker érdekében. Meg is lett az eredménye, mert 0,26 1/h lett a végeredmény, ami nagyon jónak számít.

Érdekesség ha 0,26 helyett 0,6 lett volna a légtömörség az 1,3 KWh/m2a – t ront.

Ezeket a fő értékeket változtatva megnézünk több változatot és ár érték arányba kiválasztjuk a legkedvezőbb kombinációt, amivel teljesíteni tudjuk a passzívház kritériumot. emellé már egy előzetes költségbecslést is tudtunk tenni, hogy ne a végén derüljön ki, hogy mennyibe is fog kerülni a ház. 

Ez alapján elkészül az engedélyezési terv, amit, mielőtt benyújtunk a hatósághoz elküldünk a Minősítőnek előzetes jóváhagyásra. Ez benne van a minősítés árában, nem jelent plusz költséget, hogy folyamatában fázisonként ellenőrzik, nem csak a már kész kivitelezési terv alapján bírálják el.

Az előminősítés (phpp ellenőrzése, csomópontok, betervezett anyagok és gépészet felülvizsgálata) továbbá a végső minősítés összköltsége cca. bruttó 2000 Euro. Ez a minősítő díja és nem tartalmazza a blower-door tesztet. 

Kivitelezési terv és az előmínősítés

A következő lépés a kivitelezési tervek elkészítése. Miután elkészült az összes részletrajz és az építész főlapok, illetve a gépészeti tervek, ezek alapján újra pontosítjuk a PHPP számítást. Rákerülnek a tervre a konkrét anyagok és az összes kialakuló hőhíd. Itt már ki kell, hogy legyen választva a nyílászáró gyártója, mert az előminősítéshez már a konkrét adatlapokat kell, küldeni, a számításba pedig olyan apróságoknak tűnő dolgok is számítanak, hogy milyen lesz a párkányfogadó idom és hogy lesz beépítve. 

 

A nyílászárok Fa-alu InternormThermoPassiv nyílászárók, melyeket a Mantu szállított és épített be gondos szakértelemmel. http://www.mantu.hu/

A gépészeti terveket és a PHPP számítás gépészeti munkarészét Benécs József okl.gépészmérnök, készítette. Az épület gépészeti koncepciója az volt, hogy egyszerűbb legyen mint egy hagyományos A+ ház gépészete, így olcsóbb is. Tehát ami plusz pénzt elköltünk arra, hogy lecsökkentsük az épület energiafogyasztását, azt megnyerjük ott, hogy szinte nem kell fűteni a házat, ezért a legolcsóbban telepíthető elektromos fűtés is gazdaságosan üzemeltethető. Hogy biztos ne okozzon csalódást az áramszámla, ezért ez a rendszer napelemekkel lett megtámogatva. A napenergiát a melegvíz előállításhoz is segítségül hívjuk, napkollektorok is kerültek a tetőre. 

Mikor elkészültek a benyújtáshoz szükséges tervek, néhány egyeztetés, korrigálás után kiállítható az előminősítés, amit postán is megkapunk.

És kezdődhet a kivitelezés!

Kivitelezés és a végső mínősítés

A kivitelezésről egy későbbi cikkben részletesen beszámolunk nektek, most még maradjunk a papírmunkánál, hogy is lesz előminősítésből minősítés.

Tehát elkezdődik az építkezés, pár hónap és ripsz-ropsz elkészül az épület a tervek szerint, közben minden, a termikus burokkal kapcsolatos folyamatról fotódokumentációt kell készítenünk, amit az építkezés befejeztével meg kell küldeni a Minősítőnek.

Mit kell tehát bemutatnunk:

- Fotódokumentáció, kész épület, passzívház szempontból lényeges részletek fotói kivitelezés közben

- szellőzési beszabályozási protokoll

- Kiválasztott ablak típusa (termék megnevezése), műszaki adatlap UR-, g-, psi-értékkel, üveghomlokzat esetén: UR-érték csavarozás befolyásával együtt, üvegtartó anyaga

- Szigetelőanyagok műszaki adatlapja

- Légtömörségvizsgálati jegyzőkönyv

- Művezető nyilatkozata arról, hogy az épület a PHPP-nek és az előminősítési jegyzőkönyvnek

- Ha módosítottunk valamit, akkor át kell vezetni a PHPP-be és ezt is megküldeni.

Ha minden rendben van, 1-2 hét és megérkezik a minősítés és a homlokzatraerősíthető tábla, mely a minősítést és e cím viselésének jogosultságát dokumentálja.