Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 6. rész

Svájc

2009. szeptember 7.

Az elsők között

Nem meglepő, hogy Svájc a környezetbarát épületminősítési rendszer területén az elsők között volt. Már évtizedek óta dolgoznak egy egyezményes szempontrendszer kidolgozásán. 2000-ben a Konföderáció ezeket az elveket – követve Bern és Zürich kantonokat – általános követelménnyé kívánta tenni minden saját beruházása esetében, az új épületekre vonatkoztatva. A MINERGIE® standard a „német típusú" minősítések közé tartozik, azaz alapjául a kWh/m2/év mértékegységben kifejezett felhasznált energiamennyiség szolgál. A minősítés alkalmazásának fő céljai: a háztartási / épületüzemeltetési energiafelhasználás és a szén-dioxid kibocsátás csökkentése.

hol tart Európa - passzívházak külföldön

Miről ismerszik meg a jó...?

A minősítési rendszer (magánberuházásokra vonatkozóan egyelőre még fakultatív) alkalmazásának lényege, hogy

- racionális energiafelhasználással (amelynek lényege nemcsak a takarékosság, hanem a megújuló források nagyobb részaránya is) úgy tegye lehetővé egy

- minőségi élettér létrehozását, hogy közben

- a környezetre gyakorolt hatásokat is csökkenti.

Hogyan lehetséges ez? Íme:

  • Először is: kell egy jó csomagolás (az épület határolószerkezeteire vonatkozó kritériumok),
  • Odabent is legyünk "jó levegőn"! (úgymond. „szelíd" levegőztetési módszerekkel történő folyamatos levegőcsere)
  • Mennyit "eszik" a ház? Elárulja az erre a célra kitalált MINERGIE® határérték (súlyozott energiafogyasztási mutatószám).
  • Mindig legyen jó idő! - ha lehet, drága gépek és berendezések nélkül...(A nyári hőtechnikai komfortra vonatkozó tanúsítványban foglaltak teljesítéséről van szó.)
  • Ami lehet, legyen természetes, ami nem, az meg takarékos - a világítás, és a hűtés/fűtés megoldásaiban is.
  • Mindenki számára elérhető! - Az épület összköltségének többlete a vele egyenértékű hagyományos épületekhez viszonyítva nem lehet több 10%-nál.

hol tart Európa - passzívházak külföldön

(A követelményekben (melyek jele svájci szabvány szerint Norme SIA 380/1:2009 ) megkülönböztetünk új és régi építésű (konkrétan 2000 előtt épült) ingatlanokat, lakó- és különféle közfunkciókat; az elvárt határértékek eszerint változnak.)

"Óramű"-pontosság a minősítési eljárásban is

Elegáns adminisztráció...A minősítésre vonatkozó kérelmet a felelős tervezőnek kell benyújtania a területileg illetékes MINERGIE® hivatalhoz. A kérelem dossziéjának tartalmaznia kell a teljes engedélyezési tervdokumentáción kívül az elérhető szabványosított MINERGIE® módszer szerinti energiamérleg számítást, illetve a szintén formanyomtatvány jellegű MINERGIE® minősítő lapot. Ekkor - ha megfelel a követelményeknek - a terv kap egy ideiglenes minősítést, amely a kivitelezést követő átadás-átvételi eljárásig érvényes. Ez utóbbiról a felelős tervező/projektvezető tájékoztatja a hivatalt, és részletesen beszámol a normák betartásáról a kivitelezés során. A felelősség a tanúsítvány valóságtartalmát illetően tehát a tervező építészé/mérnöké. A hivatal - a normák szúrópróbaszerű ellenőrzése után - kiadja a végleges tanúsítványt.

A MINERGIE® követelményeknek megfelelni szándékozó beruházásokhoz jónéhány kanton anyagi támogatást biztost, továbbá egyes bankok exkluzív feltételekkel rendelkező hitelt nyújtanak a MINERGIE® házak építtetői részére.

Variációk egy témára

A MINERGIE® minősítési rendszert az azonos nevű civil szervezet védjegyeztette és folyamatosan fejleszti. Ennek köszönhetően a rendszer differenciálódott, és további változatai alakultak ki. Az egyik ilyen változat a MINERGIE-P®, amely az alapváltozatnál is szigorúbb követelményeket támaszt az épületekkel szemben. Mindkét minősítési szinthez hozzáadható egy kiegészítő label, a MINERGIE-ECO®. Ez - a belső komforton és energetikai teljesítményen túl - a környezetbarát és egészséges konstrukcióra helyezi a hangsúlyt. Ez egyenlőre az új építésű lakás- és közcélú ingatlanokra érvényes, az épületfelújításokra vonatkozó változat jelenleg kidolgozás alatt van.

A MINERGIE-ECO® label minősítési eljárása ugyanúgy történik, mint az alapkövetelményeknél, az erre a kiegészítőre vonatkozó többletkövetelmények főleg a felhasznált anyagokban (jó helvét módjára ismét precíz szabványosított követelményekhez igazodó műszaki elvárásokkal), illetve a tervezés és a kivitelezés tipizált folyamatában jelentkeznek.

hol tart Európa - passzívházak külföldön

Szeretjük, mert svájci....minőség!

A MINERGIE® program viszonylag rövid idő alatt komoly hazai és nemzetközi karriert futott be; a meglehetősen eltérő felfogású gall szomszédoknál is meghonosodott, helyi viszonyokra adaptált formában, új, szintén védjegyeztetett saját márkanév alatt (Effinergie®), de van példa rá eredeti formájában is. A francia-svájci ( sőt: -olasz) kölcsönhatás oda-vissza is érvényes, hiszen valószínűleg a francia HQE standard globális megközelítésének hatására alakult ki a MINERGIE-ECO® kiegészítő minősítés, amely új szempontokat: az ökologikus építést és az egészséges élettér igényét hozta be az energetikai követelmények mellé. (Az olasz Casa Clima rendszer pedig szintén többfokozatú.) A német Passivhaus standardhoz is kapcsolódik, jóllehet annak konkurense az európai piacon. Fejlődése folyamatos, és a környezetbarát építés témájában tartott továbbképzéseken tananyag.

Egy biztos: megbízunk benne, mert svájci...

Képek forrása: http://minergie.ch/

A Hol tart Európa? Passzívházak külföldön cikksorozat további részei:

Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 1. Német profizmus
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 2. Versengő sógorok
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 3. Belgium, ahol adókedvezmény jár a PHPP tanúsítványért
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 4. Olaszország
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 5. A francia nuance...
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 7. Egyesült Királyság

Kapcsolódó témák:

Megéri-e ma Magyarországon energiahatékony épületet építeni?
Passzívházak terjedése Magyarországon...van rá esély?
Mit jelent az A kategóriás ház?
Hogyan spóroljam meg a havi gázszámla 90%-át?