Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 5. rész

Franciaország

2009. augusztus 19.

Intézményesített keretek

A francia társadalomban erős az állam szerepe; ebből következően a környezettudatos tendenctia az építésben is "felülről jövő" kezdeményezésként jelent meg a 80-as években. 1996-ban hozták létre az Association HQE ("Magas Környezeti Minőség koncepció" Közhasznú Egyesület) elnevezésű civil szervezetet, amely az azonos elnevezésű minősítő szempontrendszert (NF Ouvrage Démarche HQE®) kidolgozta és fejleszti. Ehhez jelentősen hozzájárultak egyéb állami szervezetek is, úgymint az Energia- és környezetgazdálkodási Hivatal és az Építésügyi Műszaki és Tudományos Központ, továbbá segítséget nyújtanak a lakosság tájékoztatásához a megyei szintű hálózatot alkotó Építészeti, Urbanisztikai és Környezetgazdálkodási Bizottságok helyi központjai is.

hol tart Európa - passzívházak külföldön

Francia érzékenység a részletek iránt

A francia minősítési elv legfontosabb különbsége az összes többi európai rendszerhez képest, hogy szereti egészében szemlélni a dolgot. Nem csupán a ház energetikai teljesítménye áll a középpontban, hanem az így létrehozott "mesterséges változás" hatása, annak pénzügyi egységekben kifejezhető formában (teljes költség). Az a környezeti változás, amit egy épület létrehozása jelent, magában foglalja ugyanis még a beleépített anyagokat, azok legyártását, szállítását, továbbá az építkezés, a használat, és a lebontás teljes életciklusát is. Ennek megfelelően meglehetősen komplex szempontrendszert hoztak létre, amely 4 kategóriában összesen 14+1 szempontot tartalmaz, az alábbiak szerint rendezve:

 
 

Ökologikus építés

Ökologikus üzemeltetés

Komfort és kényelem

Egészség

Az épület harmonikus kapcsolata
közvetlen környezetével

Energiagazdálkodás

  Hő-és páratechnikai komfort

Az épület tereinek egészségre
gyakorolt hatása

 Az építési anyagok, szerkezetek és
eljárások összehangolt
megválasztása

Vízgazdálkodás

Akusztikai komfort

Levegőminőség

Az építkezés környezetre gyakorolt
hatásainak mérséklése

Hulladékkezelés

Vizuális komfort
(esztétika)

Vízminőség

 

Karbantartás -
az üzemelés határértékek alatt tartása

Olfaktív komfort
( szagok)

 

(Az utólag hozzátett, 15. szempont: a természetes környezet ökológiai sokféleségének (biodiverzitás) tisztelete és lehetőség szerinti fenntartása.)

Maga a címke minőségi jellegű: azaz az épület akkor kapja meg a "NF Ouvrage Démarche HQE®" igazolást, ha e szempontok közül legalább háromban kiváló, négyben jó, és hétben megfelelő minősítést kapott az erre feljogosított és megbízott független minősítő cégek valamelyikétől.

Ez így ebben a formában elég megfoghatatlannak tűnik, nemde? Hát akkor pontosítsunk: mivel ilyen összetett, és nem is minden esetben számszerűsíthető paraméterekben gondolkodnak, a minden részletében lehetőség szerint a fenntarthatóság érdekében történő cselekvés számukra fontosabb, mint a németesen precíz, megszabott határokhoz igazodó fizikai tulajdonságok. (Tehát például számukra legalább ugyanolyan lényeges, hogy a ház hőszigetelése környezetkímélő legyen, újrahasznosítható vagy természetesen lebomló anyagból készüljön, mint a hőtechnikai teljesítménye. Ennek fényében alkalmasint előbbi szempontot az utóbbi rovására előnyben is részesítik, vagy az is lehetséges, hogy az összes CO2 kibocsátás szempontjából legelőnyösebb számított kompromisszumot választják. ) Ebben alapvetően eltérő a francia megközelítés.

hol tart Európa - passzívházak külföldön

Hogyan segít az állam?

A francia állam minden lehetséges módon bátorítja az energiatakarékos és környezetbarát megoldások választását:

- jogi, szabályozási és pénzügyi eszközökkel (például a környezettudatosságot célzó termékek és szolgáltatásoknak a legkedvezőbb 5,5%-os ÁFA-sávba sorolása, állami "Öko-szabvány" létrehozása, a nagy állami cégek bevételei egy részének kötelező klímavédelmi beruházásokra fordíthatósága stb.)

- közvetlenül a lakosság illetve közvetetten a piaci szereplők (gyártók, termelők, szolgáltatók) felé,

- anyagi (támogatások, visszatérítések, adójóváírások és -kezdvezmények, ingyenes és támogatott "öko-hitelek és -kölcsönök, , stb.) és egyéb (információs központok, tanácsadó irodahálózatok, építkezési helyszíni segítség, ingyenes diagnosztika stb.) segítség formájában,

- új építésnél és renovációnál, lakó- és középületeknél egyaránt.

Az ezekben való eligazodáshoz ingyenes és teljes körű tájékoztatást nyújtanak az első bekezdésben foglalt valamennyi szervezetnél bárki számára, legyen az beruházó, építtető, művezető, építész, önkormányzati képviselő, francia vagy külföldi.

hol tart Európa - passzívházak külföldön

A választás szabadsága

Franciaország abban a tekintetben is különleges helyzetben van, hogy a; környezettudatos épület-minősítések terén sem a "monopóliumra" rendezkedett be, hanem választási lehetőségeket nyújt a minősítő tanúsítványok, illetve környezettudatos építési koncepciók piacán. A fent ismertetett HQE minősítő rendszeren kívül elérhető a német Passzívház francia viszonyokra adaptált változata, a svájci Minergie® modell különféle változatainak ugyancsak honosított vállfajai (itt a neve EFFINERGIE® tanúsítvány), illetve további, saját francia szabványokból levezetett " NF maison basse énergie/ maison HPE (Haute Performance Énergetique)", azaz " Francia Szabvány szerinti alacsony energiafelhasználású vagy magas energetikai teljesítményű ház". Mindezen minősítési alternatívák - a nemzetközi trendeket követve - a számszerűsített energetikai teljesítményre koncentrálnak.

Merre tovább?

Összességében elmondható, hogy a meglehetősen eredeti szemléletű, jellemzően francia HQE koncepció megítélése kettős. Egyfelől, vannak akik a teljes számszerűsítést hiányolják, így a nemzetközi trendeknek megfelelően ebbe az irányba fejlesztenék tovább e megközelítést. Olyanok is akadnak, akik - bonyolultsága, komplexitása miatt - életképtelennek tartják. Másfelől a támogatók ugyanerre hivatkozva várnak nagy jövőt az HQE szemlélettől, tekintve hogy épp e mindenre kiterjedő alaposság az igazi garanciája a fenntarthatósági szempontból is minőségi építésnek. Remélik, hogy tanulva a korábbi tapasztalatokból, amikor lokális tevékenységeink során nem számoltunk a globális következményekkel, az HQE az építés egészére vonatkozó megközelítése igazolhatóbb. Ami tény: az HQE koncepciót fejlesztői nemzetközi szinten is tovább szeretnék erősíteni - hiszen jelen van már több (jellemzően francia nyelvű) országban Európában, sőt azon kívül (Algéria, Marokkó) is.

képek forrása sorrendben: www.appelimmo.fr, www.enerzine.com, www.achetermonappart.com, www.arcgitectes-bordeaux.com

A Hol tart Európa? Passzívházak külföldön cikksorozat további részei:

Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 1. Német profizmus
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 2. Versengő sógorok
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 3. Belgium, ahol adókedvezmény jár a PHPP tanúsítványért
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 4. Olaszország
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 6. Svájc
Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 7. Egyesült Királyság

Kapcsolódó témák:

Megéri-e ma Magyarországon energiahatékony épületet építeni?
Passzívházak terjedése Magyarországon...van rá esély?
Mit jelent az A kategóriás ház?
Hogyan spóroljam meg a havi gázszámla 90%-át?