Hol tart Európa? Passzívházak külföldön 10. rész

Lengyelország

2009. október 16.

Még árválkodik, de már nem sokáig...

az első lengyel passzívház, amit Wroclaw környékén, Smolecben építettek 2006-ban. A nemzeti energiaügynökség (NAPE) támogatását is élvező projekt nem titkolt célja a demonstráció volt. Egyfelől megmutatni, hogy Lengyelországban is működőképes a Német Passzívház Intézet PHPP szabványa szerinti építési mód, másfelől pedig megvizsgálni, hogy milyen többletköltséggel kell számolni az építkezésnél, illetve, hogy az mikor térül meg a nagy mértékben lecsökkenő energiaigénynek köszönhetően. Sajnos a költségeknél elvérzik ez a konkrét épület, valószínűleg a legtöbb megrendelő visszariadna a 38%-os többletköltségtől, még akkor is, ha a szakma tudja: hosszú távon kell gondolkozni.

hol tart Európa - passzívházak külföldön
forrás: Passive houses in Polish conditions

Ez a cikksorozat nem hívatott az egyes házakat részletesen bemutatni, az első lengyel passzívházról csak annyi érdekességet említenék meg, hogy jó hőtároló képességű, előre gyártott kerámiabeton elemekből készült. Ez persze távolról sem elég ahhoz, hogy passzívház legyen... Ha nem tudnád mit is jelent pontosan ez a koncepció, nálunk utána olvashatsz. A smoleci házról pedig itt találsz egy angol nyelvű ismertetőt.

hol tart Európa - passzívházak külföldön

forrás: http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/51,61608,3814936.html?i=1

Az első lengyel passzívház egyébként nem mindenki számára ismeretlen, ugyanis a 2009. február 5-én megrendezett Passzívházak és energiahatékony épületek konferencián Szymon Firlag (a NAPE képviseletében) már beszámolt az eredményekről. Itt az ideje "letörölgetni a port" a beszámolóról, amit a konferenciáról írtunk...

hol tart Európa - passzívházak külföldön

forrás: http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/51,61608,3814936.html?i=1

Az esztétikai szempontból számomra nem túl meggyőző házból kétségtelenül kihozzák a maximumot: november 5-7 között például passzívház nyílt napokat szerveznek, ahol az érdeklődők ráérezhetnek a passzívház életérzésre, nem utolsósorban pedig a szakemberek is tanulhatnak a részlet megoldások helyszíni megfigyeléséből.

A Jóisten mosolyog: passzív templom épül

2008. májusában tették le Nowy Targ-ban a passzívház koncepció szerint épülő templom alapjait. A nemcsak technikai paramétereit, de megjelenését tekintve is előremutató szentély megvalósulása azért is példaértékű, mert eddig kevés templomot építettek a darmstadti követelmények szerint. Ez a projekt bizonyítja, hogy a szigorú energetikai kritériumoknak való megfelelési kényszer nem kötötte meg teljesen a tervezőpáros (Tomasz Pyszczek és Marcin Stelmach) kezét, hanem teret engedhettek fantáziájuknak, és (ahogy az a hitéletben lenni szokott) szimbolikus jelentést is kölcsönöztek a térformálásnak.

hol tart Európa - passzívházak külföldön

forrás: http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35812,6490710.html

A passzív középületek felbukkanása azért is örömteli, mert elszórják a magvait egy új építkezési kultúrának. A hívek, akik jól érzik magukat az új templomban, maguknak is nagyobb valószínűséggel fognak energiahatékony házat építtetni. Feltéve, hogy lengyel barátainknál nem hiánycikk a lelkiismeretes és környezettudatos tervezői gárda.

TerMOdernizáció

Az ötletes elnevezésű 1998-ban elindított program gyakorlatilag a Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP) lengyel megfelelője. Állami költségvetésből támogatást, illetve kedvező hitelt nyújtanak olyan tevékenységekhez, melyekkel az épületek hővesztesége csökkenthető. Ne ettől a programtól várjuk a passzívházak fellendülését, ez inkább a már meglévő épületállomány ott is elég siralmas állapotán igyekszik javítani.

De akkor mi kell a fordulathoz?

Valószínűleg ugyanaz, mint ami nálunk is kellene. A tudás terjedése, igénybe vehető támogatások, a bizalmatlanság feloldása és a többi és a többi, melyekre talán jobban rávilágít egy korábbi itthon végzett felmérés eredménye.

A Hol tart Európa? Passzívházak külföldön cikksorozat további részei:

1. Német profizmus
2. Versengő sógorok
3. Belgium, ahol adókedvezmény jár a PHPP tanúsítványért
4. Olaszország
5. A francia nuance...
6. Svájc
7. Egyesült Királyság
8. Románia
9. Hollandia

Kapcsolódó témák:

Megéri-e ma Magyarországon energiahatékony épületet építeni?
Passzívházak terjedése Magyarországon...van rá esély?
Mit jelent az A kategóriás ház?
Hogyan spóroljam meg a havi gázszámla 90%-át?